Mobilemenu
Profile

Arkadaşıyla Seyahate Çıkacaklara 5 Tavsiye

Mark Twain’in ünlü bir sözü vardır: “Bir insanı sevip sevmediğinizi anlamanın tek yolu onunla seyahate çıkmaktır.”

Bu deneyim bazen unutulmaz bir anıya dönüşür bazen ise “yahu bu Ahmet de hiç çekilmiyormuş ha!” şeklinde aydınlanmalara yol açabilir. Ama siz arkadaşınızla bir seyahat planlıyorsanız ve bu seyahatin sonunda da iyi birer arkadaş olarak hayatınıza devam etmeye kararlıysanız bu maddelere göz atın deriz.

Konaklama konusu mühim

Nereye girmek istiyor ya da nasıl bir tatil yapmak istiyorsunuz? Bu soru gerçek bir başlangıç. Örneğin ikiniz de bir deniz tatili yapmak istiyorsunuz bu tamam ama kalacağınız yer epey önemli. Bazıları pansiyonda kalıp oradan tasarruf edilen parayı yeme içmeye yatırmaya eğilimlidir. Diğeri ise “yahu rahat rahat kalalım kötü de olsa otel yemeklerine abanırız” diyerek muhalefet eder. O yüzden daha en başta kalacağınız yer konusunda ortak bir karar verin ve orta yol bulmaya çalışın. Yoksa tatilinizin ilk gününden bir sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Sorumluluğu üstünüze alın

Arkadaşlıklarda genelde bir “rahat” bir de “plancı programcı” taraf vardır. Eğer siz ikinci şıkka aitseniz maalesef yapmanız gereken işlerin sayısı da çoğalıyor. Örneğin bir yurtdışı gezisi planlıyorsanız, söz gelimi Londra’ya gidiyorsanız muhtemelen diken üstünde olursunuz. Zira şehir pahalıdır, kullanmanız gerek otobüs ve metroları önceden ayarlar, gezilecek, yenecek, içilecek yerleri belirlersiniz. Arkadaşınız ise “bir gidelim de takılırız yea” diyerek sizi biraz daha gerer. Böyle anlarda sakin kalmalı ve sinirlerinize hakim olup “tamam kanka ben her şeyi ayarladım sen şey yapma” diyerek bütün sorumluluğu üzerinize alabilirsiniz. Böylesi tatilin akıbeti açısından da daha iyi olacaktır.

Hafiflik iyidir

Buradaki hafiflikten kastımız iki anlamda da. Hem bavullarınız hem de kafa ağırlığınız.

Sonuçta bir tatilde amaç hele ki ilk kez gittiğiniz bir yer ise gezmektir. O yüzden size sorun çıkarmayacak ağırlıkta seçimler yapmanız daha iyi olacaktır. “Bunun arkadaşlıkla ne ilgisi var?” dediğini duyar gibiyiz. O zaman ana bavul taşımanın yarattığı gerginlik, bavul toplayamamanın yarattığı geç kalmalar ya da bir yükü taşımanın da yorgunluğuyla “yeter dinlenelim ya artık” diye başlayan ufak çaplı kavgaları hatırlatmak zorundayız. Evet ağırlıklarınızı mutlaka atın. Hem bavuldan hem de kafadan.

Oda arkadaşlığı da sevdaya dahil

Geldik işin en can alıcı kısmına. Arkadaşınızla daha öncesinde aynı evi paylaştıysanız, belki büyük bir sorun olmayabilir. Ama bu kez daha dar bir alandan söz ediyoruz ve en başta “kim hangi yatakta yatacak?” tartışması ile ortam biraz gerilebilir. Çünkü her zaman ya daha rahat, ya daha iyi manzaralı ya da daha geniş bir yatak olabilir. Eh, bu konuyu çözebileceğiniz ve arkadaşlığınızı da koruyabileceğiniz tek çözüm elbette iddiaya girmektir. Çöp çekmek, yazı tura atmak ya da taş kağıt makas oynamak... Böylelikle şans üzerinden adalet sağlanmış olur ve herkes huzurlu bir uykuya dalabilir.

Nihayet: Akışına bırak

Gereken her şeyi yaptınız. Şimdi biraz da ipleri salın ve rahatlayın. Sonuçta adı üstünde bu bir tatil. Ne kadar planlı programlı olsanız da beklenmedik şeyler çıkabilir. Şehir beklediğiniz gibi çıkmaz, otel biraz pistir, yemekler kötüdür vs. Bunlar hesaplayabileceğiniz şeyler değil. İşte böyle bir durumda bir arkadaşla seyahat etmenin faydasını görüp bunu da bir eğlenceye çevirebilir “aman boşver ya keyfimize bakalım biz” deyip, yine de iyi bir tatil geçirebilirsiniz. Maksat arkadaşlığınız varolsun.