Mobilemenu
Profile

Asla Yüzmek İstemeyeceğiniz 5 Yer

Görünüşlerine aldanmayın. Bu göl ve denizler bazen aşırı sıcak suları bazen ise içinde yaşayan vahşi canlıları ile kesinlikle insan sağlığı için tehlike oluşturuyor.

Hanakapiai Plajı, Hawaii, ABD

Kauai'nin etkileyici Nā Pali Kıyısı, Hawaii adasının en güzel yerlerinden biri. Ama aynı zamanda en tehlikelisi de.

Bu bölgede bulunan Hanakapiai Plajı pek iyi hikayelerle anılmıyor. Eskiden sörfçülerin uğrak mekanlarından biri olan bu plaj yaşanan birkaç ölümlü olayın ardından uğursuz ilan edildi. Üstelik sadece sörfçüler de değil bölgeye gelen turistler de çok ciddi tehlikeler atlatmaya başladı.

Peki neden? Yapılan araştırmalar çok şiddetli dip akıntılarına işaret ediyor. Bazen, eğer iyi yüzme bilmiyorsanız denize girdikten birkaç dakika sonra kendinizi açıkta bulabiliyorsunuz. Dönmeniz ise elbette kolay olmuyor. Daha kötü olan senaryoda ise dev bir dalganın sizi açığa sürüklemesi var ki, etrafta 10 kilometre boyunca başka sahil olmaması büyük bir hayati risk oluşturuyor.

Etrafında artık onlarca uyarı levası bulunan ve yakın zamanda denize girmenin yasaklandığı bu plaj cennet gibi manzarasının altında tehlike dolu bir geçmiş barındırıyor.

Boiling Gölü, Dominik Cumhuriyeti

Listemize Güney Amerika’ya uzanarak devam edelim. Dominik Cumhuriyeti’nde bulunan bu Boiling Gölü’nün lakabı aslında her şeyi açıklıyor: Kaynar Göl.

Morne Trois Pitons Milli Parkı'ndaki bu göl kesinlikle içine girip keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlerden biri değil. Yapılan ölçümler yaklaşık 92 derecelik bir sıcaklığa işaret ediyor ki bu da doğal olarak tüm canlılar için bir tehdit oluşturuyor.

Gölün derinliği ise tam olarak bilinmiyor. Zira hiç kimse ölçmek için gölün yakınlarına kadar gelemiyor. Volkanik kaynaklı bu gölün etrafında su sıçratma ya da benzeri oyunlar yapmak da haliyle biraz güç. Kısacası Boiling Gölü’nde buhar ve dumandan başka bir şey yok.

Karaçay Gölü, Rusya

Karaçay Gölü'nün dünyada başka hiçbir yere ait olmayan bir unvanı var. Ama bu pek iyi bir unvan değil: Dünyanın en kirli yeri.

1950'li yıllarda, yakınlardaki bir nükleer atık depolama ve yeniden işleme tesisinden radyoaktif materyallerin tamamı bu göle akmış ve Karaçay Gölü’nü sonsuza dek ölüme mahkum etmiş.

Sovyetler Birliği döneminde saklanan bu sır Rusya Federasyonu’nun kurulmasıyla birlikte tüm çıplaklığıyla ortaya çıktı. İşin kötüsü, bu yıllar içinde yaşanan bazı kaza ve felaketler çevre sakinlerini de etkilemiş ve yerel halkın % 65'inin radyasyona bağlı kansere yakalanmasına sebep olmuştu.

Karaçay Gölü son yıllarda beton ve toprakla doldurulsa da izlerinin yaklaşık 50 yıl boyunca görüleceği tahmin ediliyor.

Condado Plajı, Porto Riko

Yeniden Güney Amerika’ya uzanalım. Porto Riko, özellikle tropikal bir tatil arayanların ya da denize girip ucuz alışveriş yapmak isteyenlerin tercih ettiği ülkelerden biri.

Burada bulunan plajlardan en ünlüsü de Condado Plajı. Ama maalesef sahip olduğu biraz kötü bir ün.

Birçok gezi sitesinde ya da blogunda "çok güzel ama çok tehlikeli" diye tanımlanan bu plajda sorun bir anda ortaya çıkan dev dalgalar. Bu dalgalar aslında birçok yerde görülebilir ama Condado Plajı özelinde işin tehlikeli bir hal almasını sağlayan şey sahilde bulunan kayalar. Yani farkında olmadan dev bir dalgaya kapılan insanlar bir anda kayalara çarpabiliyor ve bu da hayati risk oluşturan sonuçlar doğuruyor. Kısacası, eğer yolunuz düşerse, manzarayı izlemekle yetinin deriz.

Queensland, Avustralya

Queensland hakkında söylenebilecek çok şey var. Plajlar dünya standartlarının üstünde, deniz canlıları oldukça zengin, hava ise her zaman harika vs.

Ama burayı aynı zamanda dünyanın en tehlikeli plajlarından bir haline gelen detaylar da var: Köpekbalıkları, tuzlu su timsahları, kutu denizanaları ya da mavi renkli ahtapotlar... Hepsi de insan sağlığı için tehlikeli ve maalesef bu sularda bolca bulunuyor.

İşin tuhafı denizanaları ve ahtapotlar köpekbalıklarından bile tehlikeli çünkü temas halinde kısa süreli felç ve ölüm ihtimali oldukça yüksek.