Mobilemenu
Profile

"Aslında Buralarda Yaşanır" Dedirtecek En İyi Çöl Manzaraları

Çöller çoğu zaman aklımızda yaşanması imkansız yerler olarak kalır. Sıcaktır, kumdan başka bir şey yoktur. Ama birkaç adım geri attığınızda ve nasıl göründüklerine baktığınızda güzelliğine hayran kalmanız da mümkün. İşte bir an için bile olsa “Çölde de yaşanır!” dedirten 5 yer.

Wave, Arizona

Arizona çorak iklimi ile dünya üzerinde fotoğrafçıların ziyaret etmeyi en çok sevdiği yerlerin başında geliyor. Buradaki çöl neredeyse tüm fotoğrafçıların ölmeden önce mutlaka gidilecek yerler listesinde bulunuyor.

Arizona'daki Coyote Buttes'in kuzey kesiminde, Paria Kanyonu ve Vermillion Kayalıkları Ulusal Anıtı arasında yer alan bu çölün kesişen olukları büyüleyici dalgalı desenler yaratıyor.

Çöle yalnızca belirli bir mesafeden bakabiliyorsunuz zira bu yapının bozulmaması için insanlar bölgeye alınmıyor. Sadece uzak bir mesafeden bakıyor ya da fotoğraf çekebiliyorsunuz. Ha bir de önceden bilet rezervasyonu yaptırsanız iyi olur çünkü birkaç ay öncesinden tüm biletler tükenebiliyor.

Salar de Uyuni, Bolivya

Dünyanın en büyük tuz düzlüğü Salar de Uyuni, Bolivya’da bulunan Andes sıradağlarında yer alıyor.

Tarih öncesi dünyanın en büyük tuz gölüne ev sahipliği yapan bölgedeki göl kuruduğunda, 4,086 millik bir düzlüğe dönüşmüş ve halihazırda dünyanın en büyük tuz çölü unvanına sahip.

Yağmurun sık yağdığı mevsimlerde beyaz tuz ve ince bir su tabakası ile kaplanan çölün üstündeki katman, dairenin yüzeyi üzerinde mükemmel bir ayna etkisi oluşuyor. Eh bu da doğal olarak ona dünyanın en büyük aynası unvanını da veriyor. Bütün bunlarla beraber Salar de Uyuni en büyük farkı olağanüstü manzarası ile yaratıyor. Fotoğrafçılar da burayı sıklıkla  ziyaret ediyor doğal olarak.

Namib, Namibya

Güney Afrika'da bir sahil çölü olan Namib, 1.200 mil boyunca uzanır. Dünyanın en eski çölü olduğuna dair birçok kanıt da bulunan çöl eskiden dünyanın sonu olarak kabul edilirdi. Özellikle akıntı ve fırtınalar sonunda bu çölün kıyılarına birçok gemi vurmuş ve içindeki herkes çölün ortasında kalıp hayatlarını kaybetmiştir Bugün bile çölde birçok gemi enkazı bulmak mümkün. Burası o kadar büyük ki kendi içinde farklı farklı iklimleri olabiliyor ama nereye giderseniz gidin karanlık tarihine rağmen olağanüstü manzaranın hakkını vermek durumunda kalıyorsunuz.

Kuzey Chihuahuan Çölü, ABD

New Mexico'daki White Sands Ulusal Anıtı'nda yer alan bu çöl, bembeyaz kumları ile meşhur.

275 mil karelik bir alanı kaplar ve milyonlarca yıl önce sığ bir deniz çöktüğünde oluşan bu çölün kumları mineral bileşimi sayesinde oldukça serin. Bu da diğer tüm çöllerden alışık olduğumuz kızgın ve kavurucu imgeyi burada geçersizleştiriyor. Burada yalın ayak bile dolaşabilir ve sonsuz kumun üzerinde keyfinizi çıkarabilirsiniz. 

Sahra Çölü, Afrika

Sahra, dünyanın en büyük ve en sıcak çölü.

3,6 milyon mil karelik bir alanı kaplayan ve Kuzey Afrika'da bulunan çöl, öncelikle taş platolardan oluşuyor, ancak "kumlu denizler" (kum tepeleriyle kaplı geniş alanlar), 590 feet yüksekliğindeki bazı kum tepeleriyle kuleler oluşturacak kadar yükseliyor.

Evet, burası çok sıcak, çok büyük ve tamamen kavurucu ama ona uzaktan bakınca manzarasından büyülenmemeniz de çok zor. O yüzden gezmeye değil ama başka dünyadanmış gibi gözüken manzarasını uzaktan izlemek için gidebilirsiniz.