Mobilemenu
Profile

Avrupa’nın En İyi 10 Kayak Merkezi

Val Thorens

Üç kez üste üste (2014, 2015, 2016) yıllarında Avrupa’nın en iyi kayak merkezi seçilen Val Thorens inanılmaz kış tatili seçenekleri sunuyor. Fransız Alpleri’nin Tarentaise Vadisi’nde Savoie’de bulunan Merkez ayrıca Avrupa’nın en yüksek rakımlı (2300 metre) kayak tesisi olma özelliğine de sahip. Val Thorens üç büyük kayak yapılan vadinin kalbinde yer alıyor. Yaklaşık 600 kilometre boyunca, her g ün farklı bir pistte kayma şansını bulabiliyorsunuz. 125 teleski ve telesiyej ile 320 işaretli pist bulunuyor. Fransa’nın en uzun kızak pisti de burada, kar üzerinde dağ bisikleti sürüşü yapma imkanı da… Ve çok daha fazlası da…

Saalbach Hinterglemm

Avusturya’nın en büyük kayak merkezi olan Saalbach Hinterglem 270 kilometrelik piste ve 70 lifte sahip. Avusturya Alpleri’ndeki merkezin yamaçları son derece düzenli, toz kar kaymak için kusursuz, pist dışında kaymak için seçenekler sonsuz, serbest stil kaymayı sevenler için funpark mükemmel… Sayıları elliden fazla olan dağ kulübelerinde yerel lezzetleri tadarak kalmak da başka bir yerde bulunamayacak bir keyif.

Are

İsveç’teki Are, Kuzey Avrupa’nın en büyük ve gelişmiş kayak merkezlerinden birisi. Hemen her tercih ve seviyeye uygun spor türleri ve aktiviteler için imkanlar sunuyor. Korku uyandıran siyah pistler (minimum yüzde 60 eğim), daha da zorlu pist dışı kayma koşulları, çocuklar ve yeni başlayanlar için kolay alanlar dahil olmak üzere her şey var. Are ve hemen yanındaki Duved’de snowboard, telemark, carving, hatta heliskiing olanakları bile bulunuyor. Anlayacağınız eğlence tam gaz!

St. Moritz

İsviçre’nin çikolata, saat, çakı, Fabian Cancellara ve Roger Federer’le birlikte dünyaya sunduğu harika şeylerden biri kuşkusuz St. Moritz. Ünlü ajan 007 James Bond’un da gözdesi olan St Moritz dünyanın en eski kış tatil beldesi. Alabildiğine seçkin, zarif, şampanya iklimi olarak bilinen havası güneşli ve kuru. Lüks otel ve restoranların dışında herkesin kendisine göre bir şeyler bulabileceği merkezde kayak, snowboard ve daha birçok kış sporu aktivitesi yapılabiliyor. Pahalı mı, biraz; değer mi, değer!

Alpe d’Huez

Yol bisikletçilerinin epik tırmanış rotası Alpe d’Huez aslen bir kış sporları cenneti. Kar sevenler ve açık havada kaymak isteyenler için soğuk ama güneşli kışlarıyla gerçekten kusursuz bir destinasyon. Merkez 1936’dan beri sürekli gelişiyor. 1860 metre rakımdaki Grandes Rousses güneye bakan bir platoda yer alıyor. Zirve Pic Blanc, 3330 metrede ki buradan seyredilebilecek manzarayı tarif etmek mümkün değil. Auris-en-Osians, Huez, Ozen-Oisans, Vaujany, Villard-Reculas, La Garde ve Le Freney tatil köyleriyle bağlantı kuran Alpe d’Huez büyük kayak alanında kış sporlarına dair istediğiniz her şeyi deneyebilirsiniz.

Baqueira Beret

İspanya ile Fransa arasında yer alan Pireneler, bu civarın gözde kayak merkezlerinden Baqueira Beret’e ev sahipliği yapıyor. Beret, Baqueira ve Bonaigua adlı üç bölümden oluşan merkezde modern ve bakımlı pistler, tesisler bulunuyor. Beret ağırlıkla yeni başlayanlar ve ailelerin tercihi; diğerlerinde bu işi bilenler kayıyor. İlk tesis 1964 yılında yapılmış; İspanya kraliyet ailesi de buranın müdavimlerinden. Kısacası krallara layık bir merkez!

Kitzbühel

Avusturya Alpleri’ndeki bu tarihi ortaçağ kasabası yakınlarındaki kayak merkezi gerçek bir efsanedir. Herkesin burayı en az bir kere ziyaret etmesi şart! Hahnenkamm kayak alanı da uzun spor geleneği ve Alpin stil kayağa dair verdiği altyapısıyla bu saygınlığa büyük katkıda bulunuyor. Kitzbühel’de toplam uzunluğu 170 kilometrelik kayak pistlerinin arasında dünyanın en zorlusu kabul edilen Streif de bulunuyor. Tarihi kasabanın sokaklarında tasarım mağazalarını gezmek, manzaralı rotalarda yürüyüş yapmak, Avusturya mutfağını tatmak da diğer keyifler arasında yer alıyor.

Cortina d’Ampezzo

İtalya’nın Boite Nehri’nin aktığı vadide adeta oyulmuş gibi kurulmuş bu tarihi kasaba, sıkı durun, tam bin yıllık. Sayıyla söylemek gerekirse 1000! Kaderiyse 51 yıl önceki Kış Olimpiyatları’nın burada yapılmasıyla değişti. Dolomitler tarafından çevrili kasaba Venedik’ten sadece iki saat uzakta. Bu özelliğiyle ünlülerin de ilgisini çekiyor. Örneğin Cortina’nın 140 kayak pistinde ya da 50’den fazla kayaklı koşu parkurunda kayarken yanınızdan bir anda George Clooney veya Naomi Campbell geçebilir. İsterseniz lüks otellerde, isterseniz dağ kulübelerinden kalıp doyasıya kayabilirsiniz.

Courchevel

Burası dünyanın en iyi kayak pistlerini barındıran bir merkez olmanın ötesinde, dünyanın en iyi tatil beldelerinden biri olarak da kabul ediliyor. Sayıları 25’i bulan lüks oteller yetmezmiş gibi iki de “saray” konukları ağırlıyor. Otellerin 16’sı beş yıldızlı. Daha fazla yıldız istiyorsanız yedi yıldızlı şeflerin mönüler hazırladığı lüks restoranlara gidebilirsiniz. Tabii bu kadar şatafat boşuna değil. Courchevel’in bakımlı yamaçlarında 600 kilometrelik kayak pistleri bulunuyor. Dünyanın en büyük kayak bölgesi kabul edilen Courchevel üç vadinin tam ortasında kalıyor ve kaymaya dair bütün tutkularınızı giderecek potansiyeli sunuyor.

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental

Salzburg, Innsburck ve Münih kentlerine bir saat kadar uzaktaki SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, Avrupa’nın en büyük ve en modern kayak merkezlerinden birisi. Benzersiz dokuz köy, 284 kilometrede fazla pist, 21 downhill rotasıyla SkiWelt büyük eğlence vaat ediyor. Yeni başlayanlardan ailelere, sadece hobi amaçlı kayanlardan ciddi ve tecrübeli kayakçılara kadar herkes burada aradığını bulabilir. Sayıları 90’ı aşan liftler, panoramik manzara sunan 70’den fazla zirve, dört funpark ve ışıklandırılmış üç pistiyle SkiWelt aynı zamanda Avusturya’nın en büyük gece kayak merkezi.