Mobilemenu
Profile

Avrupa’nın En Popüler 5 Bisiklet Rotası

Avrupa’da bisikletinizle tura çıkabileceğiniz bir sürü mükemmel rota var. Ancak hepsini keşfetmeye ne paranız ne de zamanınız yetmeyebilir. O yüzden nokta atışı yapmakta fayda var. Bu listede ortalama iki haftada tamamlanabilecek ve başlangıç ile bitişleri iki büyük şehre bağlanan lokasyonları seçtik. Özellikle yazın bir bisiklet turu yapmak için ideal olan bu lokasyonlar size hem mükemmel manzaralar hem de şahane bir aksiyon vadediyor.

Tuna Nehri Parkuru

801 kilometrelik uzunluğu ile Volga’dan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci nehri olan Tuna, toplamda 10 ülkenin sınırlarını kapsıyor. Ama kıtada bir bisiklet turu yapmak isteyenler genelde Almanya’daki Passau bölgesinden yola çıkıp, Budapeşte’de son bulan rotayı takip ediyor.

Viyana ve Bratislava’yı mükemmel manzaralar eşliğinde geçtikten sonra Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de sona eren yolculuk zorluk derecesi düşük bir parkur olarak biliniyor. Yol üstünde tarihi kiliselerden, mükemmel ormanlara kadar bir bisiklet turunda aradığınız her şey sizi bekliyor.

Rönesans Rotası

“İşte medeniyet” diye bağırmaya hazır olun. Çünkü Rönesans rotası adından da anlaşılabileceği gibi size aksiyonun yanında adeta bir turistik gezinti de vadediyor.

Kültür ile sporun bir araya geldiği bu rota Salzburg’dan başlıyor, Bologna, Floransa ve Roma gibi Rönesans çağının en önemli duraklarına uğruyor.

Kısacası Alpler’den İtalyan kırsalına doğru 570 mil süren lirik bir yolculuk sizleri bekliyor. Bu rota ilginizi çektiyse ayrıntılar için eurovelo.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Doğu Bloku’nu Bisikletle Keşfedin

Bir zamanlar Doğu Bloku olarak bilinen ve bugün izlerini Doğu Avrupa ülkelerinde hala hissettiren ruhu bu kez bisiklet ile keşfetmeye ne dersiniz?

Eğer cevabınız olumluysa bu 264 mil süren rota tam size göre. Berlin’den start alıp Prag’da sona eren bu yolculukta sizi mükemmel kırsal manzaralar ve bisiklet ile keşfettikçe tadı daha da artan otantik yerler bekliyor. Tarihin izinde pedal çevirirken, dilerseniz bisikletli turist kafilelerine katılıp kendinizi zaman içinde bir yolculuğa da çıkarabilirsiniz. Özellikle İkinci Dünya Savaşı’nın merkezlerini bisikletle keşfetmeniz mümkün. Bu rotayla ilgili merak ettiğiniz daha çok şey varsa ayrıntılara şuradan ulaşabilirsiniz.

Loire Vadisi Rotası

Avrupa’da bisiklet denince elbette akla gelen ilk şey Fransa Turu olur. Ve o rotanın iyiliği, zorluğu ve mükemmelliği pek tartışılmaz.

Ama ona rakip olacak düzeyde iyi bazı bisiklet parkurları olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor artık. Örneğin Nantes’tan başlayıp, Basel’e kadar uzanan 490 millik Loire Vadisi rotası bilinen en popüler bisiklet rotalarından biri. Hem uğradığı duraklar hem de yol üstünde uğrayabileceğiniz pek çok şirin köy ve kasaba ile fark yaratıyor bu rota. Atlantik kıyılarından, İsviçre’nin göz bebeği Basel’e kadar pedal çevirirken belki de hayatınızın en mükemmel yolculuğuna çıkacaksınız.

Dalmaçya Kıyısı

Listemizi Adriyatik’in harika manzarasından ve bu manzarayı bisiklet üstüne tecrübe edeceğiniz bir lokasyondan bahsederek bitirelim. Dalmaçya Kıyısı rotası olarak da bilinen bu 370 mil uzunluğundaki parkur Hırvatistan’ın kıyı şeridini kapsıyor. Pula şehrinde başlayıp Dubrovnik’te sona eren yolculuk Adriyatik kıyısını epey ucuz bir yoldan gezmenizi de sağlayabilir.