Mobilemenu
Profile

Az Bilinen Trekking Rotaları

Trekking için dünyanın birçok yerinde alternatif bulmak mevcut. Avrupa ve Amerika’da her yıl milyonlarca maceracının ziyaret ettiği yerler var. Ama dünyanın birçok yerinde biraz geri planda kalmış ve adı pek duyulmamış harika rotalar da var. İşte o rotalardan birkaçı.

LUT DESERT TREK, İRAN

Mesafe: 200km (125 mil)

Süre: 10 gün

Thesiger ve Marco Polo'nun izlerini takip edebileceğiniz bu rotada dünyanın en sıcak bölgelerinden birini geçeceğinizi de aklınızda bulundurun. Lut Çölü birçok hikayeye de ev sahipliği yapan dünyanın en eski çöllerinden biri ve NASA’ya göre 2015 yılında bölgede 70 dereceye varan sıcaklıklar yaşandı.

Bütünüyle profesyonellere hitap eden ve insanların çoğunlukla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için geçtiği rotanın üstünde sizi elbette kumdan başka bir şey beklemiyor. Ama bazen kum adaları ya da göktaşı alanları size daha önce görmediğiniz manzaraları deneyimletme gücüne sahip olabilir. Karar sizin.

ANGELUS CIRCUIT, YENİ ZELANDA

Mesafe: 39 km (24 mil)

Süre: 2-3 gün

Doğal güzellikleriyle hemen herkesi büyüleyen Yeni Zelanda birçok doğa aktivitesine ev sahipliği yapmaya müsait bir ülke elbette.

Ülkenin güneyinde bulunan Angelus Circuit Rotası, Rotoiti Gölü kenarındaki Saint Arnaud adlı bir köyde başlayıp, kayın ormanları, büyük göller ve pürüzlü dağ sırtlarının vahşi doğasında ilerliyor.

Zorlu görünen, çetin araziye rağmen, parkurun kendisi nispeten kolaydır ve yol boyunca uzanan dağ kulübeleri ve kamp seçenekleri dinlenmek isteyenleri dostça ağırlayan insanlarla dolu. Bu doğal güzellikler ülkesini bir de trekking yoluyla keşfetmek isterseniz aklınızda bulunsun deriz.

ARCTIC CIRCLE TRAIL, GRÖNLAND

Mesafe: 160km (99 mil)

Süre: 9-11 gün

Grönland, dünyanın en büyük kıta dışı adası olmasına rağmen, yalnızca yaklaşık 56.000 kişilik bir nüfusa sahip ve bu da onu dünya üzerindeki en az nüfuslu ülke yapmaya yetiyor. Kuzey Kutup Dairesi rotası olarak da bilinen rota ise “yüz gölün diyarı” olarak bilinen bir bölgeyi kapsıyor.

Yol boyunca bütünüyle ıssızlıkla başbaşa olduğunuz bölge soğuk ve yol uzadıkça bazı önlemler almak zaruri olabiliyor. Neyse ki bölge üstünde birkaç uyku kulesi var ve buraya gelen maceracılar hayati bir tehlike yaşamadan parkuru tamamlayabiliyor. Bölgeye gidenler bir masaldan çıkmış gibi görünen küçük nehir manzaralarını ise özellikle övüyor.

SAREK NATIONAL PARK, İSVEÇ

Mesafe: 100km (63 mil)

Süre: 10 gün

Laponya’nın İsveç kısmında kalan Sarek, bir trekking parkuru olarak tam bir meydan okuma yeri olarak biliniyor.

Başka bir yerde bulabileceğiniz işaretli parkurlar, kabinler veya iyi imkanlar burada olmadığından, burada gerçek anlamıyla bir survivor deneyimi yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

Sitoalvsbron'dan Kvikkjokk'a doğru yükselen Rapadalen Vadisi üzerindeki buzullar, alp tepeleri ve vahşi Rapaatno Nehri maceracıları en çok zorlayan noktalar. Ha bir de ufak bir pürüz daha var: Ayılar. Evet, ayılar da bu parkurda karşınıza çıkabiliyor ve bu yüzden olur da bu rotada trekking yaparsanız bu gerçeği de göz önüne almanız gerekiyor.

UPPER MUSTANG TREK, NEPAL

Mesafe: 185km (115 mil)

Süre: 12-14 gün

Nepal deyince elbette herkesin aklına Himalayalar ve Everest gelir. Evet bu bölgelerde de birçok trekking rotası vardır ama biraz geri planda kalan ve yerliler için kutsal sayıldığı için yıllarca turistlere yasaklı kalan bir bölgeyi kapsayan Upper Mustang rotası da listenizde olmalı.

Bu rota, Tibet ve Hindistan arasında bulunan Sikkim'in batısında, Himalayalar arasındaki en alçak geçişte bulunan eski bir tuz ticareti yolunu izliyor. Yol boyunca Nepal'deki en eski Budist manastırlarının yanı sıra gizemli Kali Gandaki mağaralarını da ziyaret edebilir maceranıza mistik bir boyut da ekleyebilirsiniz.