Mobilemenu
Profile

Bahar Kampı Yapmak İsteyenler İçin Dünyadan 6 Öneri

Güneş yüzünü gösterdi! Haliyle bahar kampı severlerin çadırlarını yeniden ayyuka çıkarma vakti. Ülkemizde bahar kampı için gidilecek çok yer olsa da, “bu yıl bir değişikli yapalım” diyenlere yurtdışından bazı önerilerimiz olacak. İşte dünyada bahar kampı tadının en çok alınacağı 6 yer.

Mount Cook Ulusal Parkı, Yeni Zelanda

Listemize Yeni Zelanda ile epey uzaklardan başlayalım.

Ülkenin dünya dışındanmış gibi olan güzellikleri zaten meşhur. Hiç bilmeyenler bile herhangi bir Yüzüklerin Efendisi filmini açtığında bu güzelliğin birkaç izini yakalayabilir. Kısacası bu ülkenin doğa manzaralarıyla ilgili romantikleşmeden, şiirselleşmeden konuşmak biraz zor.

Mount Cook (ya da Maori Aoraki) ülkenin en yüksek dağı ve çevresi özellikle bahar gelince inanılmaz görünmeye başlıyor. Kışları tırmanışçıların yazları ve baharları ise kampçıların sık sık uğradığı bölge ilkbaharı karşılamak için dünya üzerindeki en ideal yerlerden biri.

Devon, İngiltere

İngiltere'nin güneybatısında yer alan Devon ile devam edelim. Evet İngiltere deyince akla ilk olarak yağmur geliyor ve kampçılar da yağmurdan çok da hoşlanmaz. Ama Devon iklim olarak İngiltere’nin geri kalanına nazaran biraz daha ılıman ve özellikle bahar aylarında burası tam bir kamp yapma cennetine dönüşüyor.

Dartmoor ve Exmoor'daki kamp alanları, bir çadır kurmak için en ideal yerler; Kuzey Devon kıyılarında Atlas Okyanusuna doğru uzanan kayalıklar ve sonsuz deniz manzarası ise rakipsiz güzellikte. Kıpkırmızı günbatımı ve harika manzarası ile baharın kapalı havada da olsa keyfini çıkartmak isteyenler için mükemmel bir seçim Devon.

Asturias, İspanya

Şimdi de çok az kişinin bildiği bir güzellikle devam edelim. İspanya’nın görece az gelişmiş ve biraz da bu sebeple tüm tarihi dokusunu korumuş bölgelerinden biri olan Asturias bir bahar kampı için eşsiz olanaklar vaat ediyor.

Yoğun yemyeşil dağları ve balıkçı topluluklarının ikamet ettiği sapsarı köyleriyle dikkat çeken Asturias, özellikle kıyı şeridi ile kampçıların epey ilgisini çekiyor. Üstelik burada kampçılara özel olarak açılan bir alan da var ve seyyar olarak dağıtılan lezzetler de yerel mutfağın olağanüstü tatlarına ev sahipliği yapıyor.

Konuksever insanları ile yüzünüzde kocaman bir gülümseme yaratmaya hazır olan Asturias baharı selamlayacağınız nadide güzellikteki yerlerden biri.

Setonaikal, Japonya

Şimdi direksiyonu uzakdoğuya kıralım.

Japonya'nın Honshu, Şikoku ve Kyūshu adaları arasında yer alan bir iç deniz olan Setonaikal, muazzam kıyı şeritleri ile kampçıların kalp atışlarını hızlandırıyor.

Denizin kıyısı olduğu tüm adalarda onlarca kamp yeri var ve size özel olarak kiralanan yerlerde ister çadır ister ise karavan ile konaklayabiliyorsunuz. Üstelik bulunduğunuz adacığı beğenmezseniz şahane köprüleri geçip diğer adalara gidebilir ve orada kendinize yer beğenebilirsiniz.

Gidenlerin nerede konaklarsanız konaklayın baharın güzel bir sabahında bir bisiklet kiralayıp bol bol pedal sallamanızı öneriyor.

Loch Lomond & The Trossachs, İskoçya

Trossach'ların dağınık dorukları, vadileri ve köyleri bir minyatür izlenimi yaratıyor bakınca. Bir kamp gezisi için harika yerler vadeden bölgede karavan alanları da var. Zaten bölgeyi bilenler burayı karavanla gezmenin çadır kurup yerleşmekten daha iyi olduğunu söylüyor.

Eğer karavanınız yoksa bölgeden kolayca kiralayabiliyor ve en iç noktalara kadar gidip manzaranın tüm güzelliklerini keşfedebiliyorsunuz. Özellikle baharda gitmeniz de tavsiye ediliyor zira birçok bitkinin ilk filizlenişini görmenin buranın alametifarikası olduğu biliniyor. Baharda hem gezip hem kamp yapmak isterseniz aklınızda olsun deriz.

Alpler, Fransa

Kış aylarında kayakçıların, karlar çözüldüğünde ise kampçıların egemenliğini ilan ettiği Alpler baharın sizi güzelliğiyle çarpacağı yerlerin başında geliyor. Eteklerde harika manzaraya sahip bir yerde çadırınızı kurabilir, şirin köylerden taze yiyecek ve içecek temin edebilir gündüzleri mükemmel sabah yürüyüşleri ya da bisiklet keyfi yapabilirsiniz. Gece ise bir adım uzaklıktaymış gibi gözüken milyarlarca yıldız eşliğinde uyuyabilirsiniz. Eğer amaç güzel bir bahar kampı ise Alpler’den daha iyi bir seçenek henüz keşfedilmedi.