Mobilemenu
Profile

Balinaları İzlemek İsteyenlerin Gitmesi Gereken 5 Yer

Monterey Bay, California

Kaliforniya'nın Monterey Körfezi, bütün bir yıl boyunca balinaları izleyebileceğiniz dünyadaki tek yer.

Türler sıcak aylarda çoğalırken özellikle dünyada eşi benzeri bulunmayan kıvılcım ve gri balinalarla da karşılaşabilirsiniz. Katil balinalar da av arayışında bu bölgeyi sık sık ziyaret eder. Bölgede daha önce rastlanmayan mavi balinaların da son yıllarda da daha fazla bölgeye uğradığı da enteresan bir ayrıntı olarak akıllarda kalıyor.

Ziyaret için en uygun zaman: Yıl boyu! Özellikle Nisan ve Aralık aylarında kambur ve mavi balinalar görülebilirken, Aralık ve Nisan ayları arasında ise katil ve gri balinalar karşınıza çıkabilir.

Hermanus, Güney Afrika

Balinalar eşliğinde sörf bile yapabileceğiniz Hermanus, Güney Afrika’nın batı şeridinde yer alan küçük bir kasaba. Bu kasabanın sahili boyunca birçok balina türüne şahit olabilirsiniz. Çiftleşme mevsiminde Hermanus kıyıları balinalarla dolup taşarken tüm bu olup biteni yakından, gözlerinizle takip edebilirsiniz.

Ziyaret için en uygun zaman: Temmuz – Kasım arası. Hermanus'ta balinaları izlemek için en ideal dilim Ekim ayına denk geliyor. Ekim’de yapabileceğiniz herhangi bir ziyaret balinalarla randevu anlamına geliyor.

Inside Passage, Alaska

Listemize epey soğuk bir yer ile devam edelim.

Alaska, kuşkusuz balinaları bulmak ve onları sükut içinde izlemek için en uygun yerlerden biridir. Sahilden uzaktaki sularında kambur, ork, gri balinaları ve hatta gezegende az bulunan, su içindeki en büyük yaratık olan mavi balinaya da ev sahipliği yapıyor. Kısacası burası balina popülasyonunun en yoğun olduğu yerlerden biri. Tüm türleri gözleme imkanınız var.

Eğer bir maceraya atılıp balinalara Alaska’da göz atmak isterseniz, İç Geçiş bölümüne gidin, orada bir rehber bulun ve botlarla yapacağınız kısa gezilerle bu şaşırtıcı yaratıklara şahit olun. Emin olun hayatınızda gördüğünüz en inanılmaz manzaralardan biri olacak. Ziyaret için en iyi zaman: Mayıs ile Ağustos arası. Bu aylar arasında özellikle kambur balinalara ve ork’lara sık sık rastlayabilirsiniz. 

Baja, Meksika - Kaliforniya

Meksika ve Kaliforniya boyunca uzanan Baja Kıyısı, çok çeşitli türlerdeki balinaları keşfetmek için harika bir yer. Kambur ve orkalar bölgede en yaygın olan türler.

Baja, aynı zamanda balinaların göç sırasında en sık kullandığı geçiş yerlerinden biri. Kışın soğuklardan kaçan neredeyse tüm balina türleri buradaki sıcak sulara akın ederler. Gri balinalar ise yine aynı dönemlerde doğum yapmak için Baja’ya yollarını düşürürler.

800 mil uzunluğundaki Baja Yarımadası, aynı zamanda binlerce yunusun da bulunduğu bir habitata ev sahipliği yapıyor.

Ziyaret için en uygun zaman: Şubat – Nisan arası. Bu tarih aralığından sonra, balinalar Pasifik'in diğer bölgelerine göç etmeye başlarlar.

Húsavík, İzlanda

Birçok insanın hayalindeki huzur ülkesiyle yani İzlanda ile devam edelim. Balinalar aslında İzlanda kıyılarındaki herhangi bir noktadan izlenebiliyor. Ama “ben en iyi yerden yerimi ayırtmak istiyorum” derseniz yolunuzu Húsavík kasabasının kuzey kıyısına düşürmelisiniz. Burada sadece kambur, ork ya da mavi balinalar değil aynı zamanda dünyada çok çok az yerde görülen ve soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan minke balinalarını da izleyebilirsiniz.. Bütün gün boyunca çayınızı kahvenizi içip balinaları izleyebileceğiniz kasabanın da bulunduğu  Kuzey Atlantik'te 20'den fazla türde balinanın yaşadığı düşünülüyor.

Ziyaret için en uygun zaman: Nisan – Eylül arası. Mavi balinaları görmek isterseniz ise Temmuz ve Ağustos aylarına planlarınızı yapın.