Mobilemenu
Profile

Başarılı Bir Alternatif: Kite-Sim

Adrenalin tutkunlarının yeni gözdesi kitesurfing, son derece tehlikeli bir spor. Onu tehlikeli kılan unsurlardan biri de yaşattığı tarifsiz heyecan ve özgürlük duygusuna hiçbir zaman kayıtsız kalınamaması. Bu duygu damarlarınızdan bir kere girdikten sonra sizi tamamıyla kendine bağlıyor. Kitesurf, sıkıcı iş hayatınızdan bir miktar uzaklaşmak için tercih ettiğinizbir hobiyken, kolayca hayatınızın esas amacı olmaya terfi olabiliyor. Kitesurfing; wakeboarding, rüzgar sörfü, yamaç paraşütü ve çeşitli jimnastik hareketlerinin birleşimiyle oluşan komplike bir macera sporu. Bu sporu yapanlara kendi sınırlarını görme fırsatını veriyor ve hatta bu sınırları aşabilmeleri için gerekli ilhamı da sunuyor. Adrenalin sporları arasından sevenlerinin hayatını bu kadar etkileyen başka bir spor olmamasının sebebi belki de budur. Potansiyelini keşfeden kitesurfing sevenlerin büyük bir kısmı, hayatını bu sporun ekseninde değiştirmeye karar veriyor ve kendilerini tutan bağları kazandıkları cesaretle birlikte kolayca koparabiliyor.

‘Ben onlar kadar şanslı ya da cesaretli değilim’ diye düşünebilirsiniz. Bu spor eğlenceli fakat tehlikeli gözüküyor ya da benim bu sporu öğrenecebilecek kadar zamanım yok dediğinizi duyar gibiyiz. Teknoloji her konuda olduğu gibi burada da imdada yetişiyor. The KiteSim Takımı geçtiğimiz dört sene boyunca gerçekçi bir kitesurfing simulasyonu ortaya çıkarmak için uğraşmış ve sonunda başarmış. Kitesurfing temel eğitiminin güvenli bir şekilde verilmesi amacıyla hazırlanan KiteSim, meraklılarına her türlü hava koşulunu ve farklı koyları simüle ederek gerçekçi bir kitesurfing deneyimi yaşamaları için yardımcı oluyor.

TU-Delft ve tasarım ajansı Frank & Frens işbirliğinde geliştirilen KiteSim’in gerçekçi bir deneyim sağlaması adına uçurtma, sporcu ve bağlantı noktalarının maruz kaldığı kuvvetler ölçülerek bilgisayar ortamında simüle edilmiş. İş hayatının boğuculuğundan kaçmak isteyen fakat yeterli zamanı olmadığı için bu dileğini yerine getiremeyen kitesurfing sevenler için bir alternatif sunan KiteSim yeterinci başarılı bir program olsa da bizce aslında deniz, rüzgar, kum ve güneş olmadan epeyce eksik kalmakta. KiteSim hakkında daha fazla bilgi almak için: http://www.kitesim.nl/