Mobilemenu
Profile

Base Jumping ve Türkiye

Uçmanın nasıl bir his olduğunu merak etmeyen var mıdır? Gökyüzünde süzülmek nasıl bir duygudur? Kimileri için bir yaşam tarzı kimileri için tutkulu bir meslek icabı olan uçma eylemi ekstrem sporlar altında isteyen herkesin deneyebileceği bir etkinlik oldu. Profesyonel ellere kendinizi teslim ederseniz sizler de havada süzülmekten büyük keyif alabilirsiniz. Şu ana kadar denemediyseniz, sağlığınız yerinde ve cesaretiniz de varsa sizi bunu deneyimlemekten alıkoyan hiçbir şey yok demektir. İçinde uçmak olan ekstrem sporların en uç noktasında base jumping vardır. Diğerlerinden farklı olarak base jumping herkesin yapabileceği türde bir spor değildir. Building (bina), Antenna (anten), Span (köprü veya kemer) ve Earth (kanyon veya uçurum gibi doğal yapılar) kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek bu spora “BASE” adı verilmiştir. Basit olarak açıklamak gerekirse yüksek bir noktadan başlayan serbest atlayıştan sonra paraşütle yere inilerek tamamlanır.

Base Jumping hayatı uçlarda yaşamayı tercih edenlerin vazgeçilmezi olabilir. Macerayı sevenler, adrenalinin doruğuna çıkmak isteyenler oldukça bu spor popülerliğini koruyacaktır. Tehlikeli olduğundan bahsetmiştik. Bu tehlikenin sebebi ise serbest atlayışın sonrasında belli bir süre paraşüt açmadan uçmak ve paraşütü açmak için iyi bir zamanlama gerektirmesidir. Atlayıştan sonra serbest düşüş süresi 5-10 saniye kadar olduğundan sporcunun paraşütü zamanında açması ve düşüş pozisyonunu doğru ayarlaması gerekir. Vücudun pozisyonu atlayış esnasında yanlış olursa bu pozisyonu düzeltmek için sporcunun vakti kalmaz ve eğer zamanında paraşüt de açılmazsa ne yazık ki atlayış ölümle sonuçlanabilir. Zira sporcunun yedek paraşütünü açabilecek kadar bir zamanı yoktur. Tek paraşüt, tek şans; başarılı olmak için her şey yolunda gitmelidir. Fazlasıyla heyecan verici değil mi? Ölümle yaşamı ayıran çizginin bu denli ince olması sebebiyle bu spor iyi bir eğitim ve disiplin gerektirir. Yani base jumping için sadece istekli olmanız yeterli değildir. Kullanılan malzemelerse atlayışa göre değişebilir, çok yüksek bir yerden atlarken tracksuit veya wingsuit (kanatlı olan bu kıyafet havada daha rahat süzülmeyi ve hareketlerinizi kontrol etmeyi sağlar) kullanılabilir. Diğer atlayışlarda sadece paraşüt yeterlidir. Tabi hava koşulları da uygunsa!

Ülkemiz de özellikle son yıllarda düzenlenen önemli base jumping organizasyonlarına ev sahipliği yaparak adından söz ettirmektedir. Türkiye coğrafi yapısı sayesinde ekstrem sporların her türüne ev sahipliği yapabilecek potansiyele sahip. Yurdumuz base jumping’cilerinin ölümle dans edebilmeleri için en ideal nokta ise Erzincan Kemaliye’deki Karanlık Kanyon.

Alper Atmaca, Karanlık Kanyon’da gerçekleştirdiği 260 metrelik halatlı atlayışla Türkiye ve dünya rekorunun yeni sahibi oldu. Karanlık Kanyon’da base jumping yapan ilk sporcu olma ünvanı ise 2009’daki atlayışıyla Arif Kemal Buhara’ya aittir. Geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Kemaliye Doğa ve Kültür Şenliği çerçevesinde, bu spor dalı için çok elverişli bir nokta olan Karanlık Kanyon’da, 2013’te base jumping atlayışları da gerçekleştirildi. Bu atlayışlara dünyaca ünlü 6 base jumping sporcusunun yanında 5 Türk atlayışçı da katıldı. 1.300 metre rakımlı Karanlık Kanyon’da sporcular, 500 metre yükseklikten 8 saniye süren atlayışlar gerçekleştirdi. 2014 yılında da tekrarlanan base jumping atlayışları giderek artan bir ilgiyle takip ediliyor, özellikle Türk sporcuların atlayışları izleyenlerin nefesini kesiyor.

Fethiye’de bulunan Babadağ da en az Karanlık Kanyon kadar ilgi gören bir yer. Cengiz Koçak, 2012’de, Belcekız Plajı’ndan “gyrokopter” ile havalanarak 1.000 metre yüksekten base jumping atlayışını gerçekleştirdi. 13 saniye boyunca havada serbest düşen sporcu, 250 km hıza ulaşınca paraşütünü açarak inişini başarılı bir şekilde tamamladı. Hayli yüksek derecede heyecan yaşatan base jumping, atlayışlara yasakları delmenin adrenalini de eklenince daha da çekici hale gelmekte. Bu yüzden tıpkı Eyfel kulesi gibi atlayış yapmanın yasak olduğu yerlerde bu sporu yapanların sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Tıpkı teleferiğin kapısını zorla açıp kendini karla kaplı ormanlık alan üzerinden aşağı bırakarak polisleri peşine düşüren bu maceracı kişi gibi!

Şüphesiz yasal atlayışlardan ziyade bu tür kaçak atlayışlar bu sporun daha fazla kişi tarafından bilinmesini sağlamıştır. Yine de biz, sizlere bu sporu yaparken yasaları çiğnememenizi öneririz!