Mobilemenu
Profile

Basketbol ve Kano Ortaklığı: Kano Polo

Basketboldaki gibi beşer kişiden oluşan takımlar potalara basket atmaya çalışırlar, ama bir farkla: Parke üzerinde değil, havuzun içinde! Kanoya binmekte olan bu sporcular topu kürekle sürüp birbirlerine pas atarlar. Amaç basket atıp sayı almaktır, bu arada aldıkları kürek darbeleri de kendilerine gelmelerini sağlar...

Kayak Polo olarak da nam salan Kano Polo bir takım sporu olmakla birlikte ellerinizi kullanabileceğiniz taktik ve hız savaşlarının yaşandığı masum görünümlü ama mücadeleci bir disiplindir. Diyelim ki kendinize iyi bir takım kurmak ve boş zamanlarınızda yarışmak istiyorsunuz, dikkat etmeniz gereken şey takım ruhunu sahaya yani suya yansıtmanız ve kano kullanımına ilişkin teknik bilgisi, çabukluğu olan sporcuları seçmenizdir. Takımlar 5'er oyuncudan oluşur ve sudan 2 metre yükseklikteki potalara atış yaparak sayı almaya çalışılır. Elinizi veya küreği kullanarak paslaşabilir ya da sayı atabilirsiniz. Kalede bir adet kaleci bulunur ve küreğini de topu uzaklaştırmak için kullanabilir.

Saha olarak bir yüzme havuzu veya kanoyu rahatça kullanabileceğiniz durgun bir su öneririz, zira kano sürebilmek öncelikle bunu gerektirir. Bu spor açık alanda olduğu gibi kapalı alanda da yapılabilir. Önemli olan suyun oyun koşullarına elverişli olmasıdır. Maç heyecanı sırasında kazara yüze sert kürek darbesi almamak için sporcuların kask takması şart!

Kanoyu kullanıyor olmanız eşsiz manevra yapma zevkini size tattıracak ve suyun üstünde hızla yol katediyor olacaksınız. Sakın kürekler ne olacak diye düşünmeyin, çünkü onlar da oldukça hafif ve topla rahat hareket etmenizi sağlayacak şekilde tasarlanılanları dahi var.

Eğer bu spor ilginizi çektiyse ve bir karşılaşma izlemek istiyorsanız, Avrupa ve Dünya Şampiyonaları iki yılda bir yapılmakta. İzlerken çok da yabancılık çekmeyin diye oyunla ilgili bazı ilginç bilgiler de verebiliriz!

Shot Clock: Basketboldaki 24 saniye hücum süresi bu oyunda 60 saniye olarak belirlenmiş. Acele etmeden rahatça sayı yapabilin diye.

Ball: Oyunda kullanılan top. Erkek, bayan ve çocuklara gore modeli değişmekle birlikte voleybol topunu andırdığını söyleyebiliriz.

Fat Boy: Kano Polo'da pek çok ofansif ve defansif taktikler bulunmakta. Mesela "şişko çocuk" adlı ofansif taktiğimizde, bir oyuncu potanın altında yani tam kalecinin yanında pozisyon alır ve görevli bulunduğu yere atılan topu en hızlı şekilde uygun oyuncuya pas atar. Bu oyuncunun iriliğiyle yerini doldurması arasındaki doğru orantı, neden bu mevkinin adına "şişko çocuk" denildiğini açıklıyor.

Her spor dalında olduğu gibi bu oyunun daha pek çok kuralı, iki adet hakemi ve diğer sporlarda olduğu gibi belli bir düzeni mevcut. Görünüşe bakılırsa pek de kolay gözükmüyor ama oynaması bir o kadar zevkli olsa gerek!