Mobilemenu
Profile

5 Adımda Yenilenme Sürüşü

Ne Faydası Var?

Bol yokuşlu ya da alabildiğine tempolu bir sürüş yaptınız. Tabii sağlam bir fondoyla 100 kilometreden fazlasını geride bırakmış olabilirsiniz. Ertesi günü dinlenmeye ayırdınız ve bütün gün yatıp, kahvaltınızın (hatta öğle ve akşam yemeklerinizin bile) yatağınıza gelmesini beklediniz! Bundan daha iyi bir recovery (yenilenme) günü olamazdı değil mi? Aslında, olur! Profesyonellerin ve amatör de olsalar pro tadında takılan bisikletçilerin yaptığını yapsanız daha iyi olurdu. Yani, dinlenmek için yine pedal çevirseydiniz… Emin olun bu sayede bedeniniz çok daha çabuk toparlanacak.

Nasıl Bir Sürüş?

Yoğun bir sürüş gününden ya da haftasından sonra iki türlü "recovery" yani yenilenme yöntemi önerilir. İlki, bir saatlik ve çok yavaş bir şekilde yapılan bisiklet sürüşü. Pedallara hiç güç vermeden, sadece bacakların çevrilmesiyle yapılan bir sürüş yenilenme için ideal. Bir de birkaç güne yayılan "recovery" yöntemi var. Bu sefer de hafif sürüşler yapacaksınız, ama en fazla %80’lik bir eforla yaklaşık 10 saniye süreli birkaç sprint atarak. Bacaklarınızda yanmayı hissedecek kadar pedal basıp yavaşlamalısınız.

Yavaş Ama Ne Kadar Yavaş?

Bugüne kadar hep tempo yapmaya, alabildiğince watt üreterek yokuşları aşmaya odaklanmıştınız ve şimdi birileri size, “Aman yavaş, çok yavaş sürmelisin” diyor; bu da size garip geliyor değil mi? Yavaş gittiğinizi nasıl bileceğiniz de ayrı bir dert! Bu durumda en iyi çözüm nabız saati kullanmak. Normalde tempoyu sabitlemek ve maksimum seviyeye ulaşıp ulaşamadığımızı görmek için kullandığımız bu cihazlar şimdi yavaş gitmenizi sağlayacak. Ölçü olarak maksimum nabzınızın %65’ini hedefleyin. Belki hızlı gitmediğiniz için pişmanlık duyacaksınız ve içinizde tempo yapma duygusu uyanacak. Doğru yoldasınız; sadece o tempolu sürüş arzunuzu ertesi güne saklamalısınız!

Babadan Kalma Yöntemler

Nabız saatiniz yok ve ona harcayacağınız parayla başka lastikleri değiştirmeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Olsun, yine de yavaş gittiğinizden emin olabilirsiniz. Mesela, bisiklet yollarını tercih edin. Tempo yapan ya da yapmaya çalışan birkaç kişi varsa da, emin olun gevezelik ederek sürenler, bisiklet yolunda yürüyüş yapanlar ya da mangal yelleyenler sayesinde, siz istemediğiniz kadar (bu durumda istediğiniz!) yavaş gideceksiniz. Gevezelik demişken; bir arkadaşınızla sohbet ederek de sürebilirsiniz -ki profesyoneller böyle yapar. Terlememeye çalışın, manzara seyredin, belinize gelen çocukların yanınızdan geçip gitmesinin tadını çıkarın. Grup sürüşlerinden mutlaka kaçının; zira illaki birileri atak yapıp işin rengini değiştirecektir.

Yokuşlardan Kaçamıyorsanız…

Çevrenizde bisiklet yolu yok; dahası Çamlıca eteklerinde oturduğunuz için yokuşlardan kurtulmanız da mümkün olmuyor mu? O zaman, biraz mekanikten anlasanız iyi olur; zira çok az eforla yokuş çıkmanızı sağlayacak, büyük dişlilere sahip bir ruble kullanmanız gerekecek. Yani, evde bu değişimi yapmalısınız. Tabii iki bisikletiniz olup birini sadece recovery için kullanabilirsiniz, ama bu biraz israf olur değil mi? Olabilecek en küçük vitesi seçmeyi de unutmayın. Bırakın çevredekiler, “Bu da pedalları boşa çeviriyor” desin. Yüksek sesle bunu söyleyen olursa ertesi güne randevu verin!