Mobilemenu

Bir Sakatlık Çıkmasın!

Kitesurf, Türkçe karşılığıyla uçurtma sörfü… Eğlencenin ve aksiyonun bir an olsun eksik olmadığı bu sporu yaparken, metrelerce havalandıktan sonra kendinizi bir anda suyun üzerinde sörf yapar halde bulabilirsiniz. Vücudunuzdaki tüm kasları aynı anda çalıştıran kitesurf, ülkemizde de oldukça yaygınlaşmış durumda. Bu fantastik spora başlama planları yapanlardansanız asla pişman olmayacağınızı garanti edebiliriz. Tabii gerekli önlemleri alıp, güvenlik kurallarına uyduğunuz takdirde!

İlk olarak; kitesurf’ün kendi kendinize öğrenebileceğiniz bir spor dalı olmadığını bilmenizde fayda var. Birkaç gün sürecek sıkı bir eğitimin yanında birazdan okuyacağınız uyarılara da kulak asarsanız hem aksiyon dolu hem de güvenli olan bir kitesurf macerası sizi bekliyor demektir.

Sizleri deniz ve rüzgarın büyülü dünyasıyla bütünleştiren kitesurf, bunun karşılığında ciddi bir konsantrasyon ve dikkat bekliyor. Aksi halde ciddi boyutlara ulaşabilen kaza ve sakatlanmalar kaçınılmaz olabiliyor.

Ülkemizdeki pek çok tatil beldesinde kitesurf’ü profesyonel eğitmenlerden öğrenebilme şansına sahipsiniz. Gökçeada, Akyaka, Gökova, Alaçatı ve Fethiye gibi merkezler kitesurf öğrenme ve yapma konusunda en ideal olan yerlerden birkaçı.  Kitesurf’e dair alacağınız ilk temel eğitim ortalama 8 saat sürüyor. İlk aşamada kullanacağınız ekipmanlar özellikleriyle birlikte tanıtılır, havada karşılaşabileceğiniz kitesurf trafiğinde uymanız gereken kurallar ve kitesurf iletişim teknikleri öğretilir. İkinci günden itibaren kıyıya yakın yerlerde pratik eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

Güvenliği sağlamak adına yapmanız gereken ilk şey kilonuza ve rüzgârın durumuna göre doğru uçurtmayı seçmek olacaktır. Tahta seçimi de oldukça önemli. Başlangıç seviyesinde çift yönlü (ileri-geri) bir sörf tahtası seçmeniz en doğrusu olacaktır.  

Göğe yükselmek istemiyorsanız kötü hava koşullarında kitesurf yapmamalı ve hızı 8-10 knot olan rüzgârlı havaları tercih etmelisiniz. Ayrıca belli koşullarda (sörfe kalkış sırasında ve etrafta sert cisimlerin olması durumlarında) kendinizi uçurtmanıza bağlamayın. Acil durumlar esnasında ipinizi uçurtmadan nasıl ayıracağınızı tamamen öğrendiğinizden emin olun.

 Elbette kitesurf yapacağınız alan da seviyenize uygun olmalı. Kalabalık plajlar, kayalık bölgeler veya herhangi bir şekilde engel teşkil eden alanlarda hiçbir şekilde kitesurf yapmamalısınız. Kıyıya yüzebileceğinizi düşündüğünüz alanların dışına çıkmayın. Ayrıca acil durumlarda müdahale edebilmek için sahilde mutlaka bir kurtarma botu ve bu tip durumların tespiti için sizi izleyen birisi bulunmalı.

Sörf yapmadığınız zamanlarda kite’ınızı mutlaka iplerden ayırın. Sahilde uçurtmanın aniden rüzgarla dolmasıyla birlikte parmaklarınız veya çevrenizdeki herhangi bir obje gerilen iplere dolanabilir. Ayrıca sahilde uçurtmanızı açık ve sahipsiz bir şekilde bırakmayın.

Başlangıç seviyesinde süratten de kaçınmalı ve 10 deniz knot'un üzerine çıkmamalısınız. Kontrol barı ile uçurtmanız arasına ne kendiniz girmeli ne de başkasının girmesine izin vermelisiniz. Gerilen ipler, sahilde olduğu gibi denizde de, arada kalanlar için tehlikeli olabilir. Bunun dışında kitesurf alanında geçerli kurallara uymalı, uyarıları dikkate almalısınız. Yanınızda size yardım edebilecek bir arkadaşla sörf yapmak mantıklı bir hareket olacaktır. Son olarak; kontrolü elden bırakmaz, “Ben bu işi çözdüm.” egosuna kapılmazsanız üzerinize düşeni yapmışsınız demektir.  Artık, kitesurf’ün tarifsiz heyecanını yaşamakta özgürsünüz.