Mobilemenu
Profile

Bir Skydiving Atlayışını Birebir Deneyimleyin

Sanal gerçeklik henüz emekleme çağında olsa da geleceği şekillendirecek teknolojilerin başında geliyor. Her gün bir yenisi üretilen sanal gerçeklik gözlüklerinin yıllar içinde epey küçülüp bir lens boyutuna geleceği ve oturduğumuz yerden bir ormanda, bir dağ başında ya da denizin ortasında maceraya dalabileceğimiz konuşuluyor.

Bu teknolojinin ilk ürünleri de gelecekte olacak muhteşem şeylerin ilk sinyallerini veriyor. Örneğin sanal gerçeklik ile üretilen 360 derece videolar YouTube üzerinden bile sizi maceranın içine çekebilecek güce sahip. Motorsporları, yamaç paraşütü ve diğer tüm ekstrem sporlarda şimdiden birçok 360 derece video çekildi.

Ama bu teknolojide ustalık eserlerini hiç kuşkusuz GoPro üretiyor. En iyi sporcuları bünyesine katarak kurduğu Bomb Squad ekibinin maceraları epey ilgi çekiyor. GoPro özel olarak çektiği bu videolarda adeta izleyicilere birebir deneyimler sunuyor. 360 derece videolar içinde hem yüreğinizi ağzına getiren hem de aksiyonu sonuna kadar yaşatan videolar ise hep aynı branştan geliyor: Skydiving.

Bomb Squad ekibi en özel performanslarından birini ise geçtiğimiz aylarda verdi.  Çok farklı bir aksiyona hazırlanan ekip bu kez yeteneklerini daha iyi gösterme, hatta şov yapma peşindeydi. Zira bu defa çok özel bir proje için havadaydılar: 360 derece video.

Usta atlayışçı JT Holmes liderliğinde gerçekleşen performansta inanılmaz bir yükseklikten süzülmeye başlayan ekip epey eğlenmiş görünüyordu. Atlayış gerçekleştikten sonra ise JT Holmes hem bir ilki gerçekleştirmenin hem de yaptığı işi milyonlarca insana birebir yaşatmanın mutluluğunu yaşıyordu.

“Daha önce de birçok atlayış yapmıştık ama buna farklı hazırlandık. Özel bir performans olacağından emindik ve öyle de oldu. Havada geçirdiğimiz dakikaları bu kez birçok insanla hem de birebir paylaşacağımızı bilmek heyecan vericiydi.”

Bu maceranın bugüne kadar birebir deneyimlenen en iyi skydiving atlayışı olması konusunda ise JT Holmes biraz alçak gönüllü davranıyor. “En iyisi mi bilemem ama izledikten sonra –ki ben atlayışı gerçekleştiren ekibin lideriyim- ben bile heyecan duydum. Ve o anları tekrar yaşadım.”

Eh, atlayışı yapan adam bile izlerken heyecanlanıyorsa bu deneyimi büyük ihtimalle hiç yaşamamış bizim gibi insanları neler bekliyor kim bilir. Bu atlayışın üzerinden iki ay bile geçmedi ama şimdiden yapılmış en iyi ve en interaktif skydiving performansı olduğu konusunda herkes hemfikir.

The Guardian “buna benzer bir şeyi daha önce hiç görmediniz” diyerek ekibe övgüler düzerken, özel VR gözlüklerle videonun izletildiği uzmanların görüntüleri henüz kamuoyu ile paylaşılmadı ama yapılan açıklamalar “bir daha hiçbir şeyin asla eskisi gibi olmayacağı” yönünde.

GoPro yeni çıkaracağı sanal gerçeklik gözlüğü için yepyeni bir deneyim sunmaya hazırlanıyor ve bunun öncesinde iddialı videolar üreterek bir anlamda kendi teknolojisine içerik sağlıyor. Şu an videoyu YouTube’dan izlerken biz de belirli bir deneyim yaşayacağız elbette ama asıl deneyimin sanal gerçeklik gözlüğüyle yaşanacağını da belirtelim. İnternet üzerinden cüzi miktarda bir fiyatla ulaşabileceğiniz bu gözlükler için bir tavsiye de verelim: Sabırlı olun. Zira yazının başında belirttiğimiz gibi teknoloji emekleme çağında ve en iyi ürünleri için bir iki yıl daha beklememiz gerekiyor. Ama yine de mevcut gözlükler de size daha iyisi gelene kadar muhteşem deneyimler yaşatabilir. Karar sizin.