Mobilemenu
Profile

Bir "Uçan Kaykay" Rüyası...

“Geleceğe Dönüş” serisinin aklımıza düşürdüğü karpuz kabuğu olan uçan kaykay fikri, yıllardır çeşitli denemelerle gerçeğe dönüştürülmeye çalışılıyor. Üreticiler kimi zaman ümitlendirici kimi zaman da hayal kırıklığına sürükleyici projelerle çıkıyorlar karşımıza. Son denemeler ise “Bu kez olacak galiba” dedirtecek türden. 

Koca bir jenerasyonu önce heyecanlandıran sonra ise hayal kırıklığına uğratan ilk haber 2014 yılında Huvr isimli bir teknoloji firmasından geldi. Filmin uçan kaykay sahnesinin geçtiği 2015 yılına sadece 1 yıl kala yayınladıkları viral reklamda (ki biz bunu daha sonra öğrendik) kaykaylar resmen uçuyordu. Videoda, “Geleceğe Dönüş”ün sembol isimlerinden Christopher Lloyd'u ve Tony Hawk gibi bir kaykay üstadını görünce inanmak dışında pek bir seçenek de kalmamıştı aslında.

Büyük hoverboard ütopyası için ilk gerçekçi çalışmaları 2014 yılında Arx Pax şirketi yaptı. Üretim için ihtiyaç duyulan 250 bin Dolar'ı Kickstarter (yaratıcı fikirler için fon toplamaya yarayan bir araç) vasıtasıyla toplayan şirket, Hendo isimli bir hoverboard üretmeyi başardı. Şimdilik sadece mıknatıslı metal zemin üzerinde hareket edebilen kaykay, yerden 2,5 cm yükselebiliyor. İlk prototipin ardından on kişiye 10'ar bin Dolar karşılığında satışı yapılan Hendo’nun üreticileri, her yerde uçabilen hoverboard yapabilmek için çalışmaya devam edeceklerini söylüyorlar.

Ünlü otomobil şirketi Lexus, hoverboard hülyasına el atan son isim oldu. 18 ay süren uzun yapım aşamasından sonra bu yaz, ortaya çıkan sonucu kamuoyu ile paylaşan firma hedefe bir hayli yaklaşmışa benziyor. “Slide” adı verilen projenin sloganı ise “İmkânsız olanı mümkün kılmak…” Hendo’ya nazaran geleneksel kaykaylara çok daha yakın bir görünümü olan Lexus’un uçan kaykayı, bu iş için özel olarak Barselona’da kurulan Hover Park’ta görücüye çıkarıldı. Henüz o da özel yapım mıknatıslı manyetik zeminlerde ve birkaç cm havada uçabilse de “Geleceğe Dönüş” hayranlarını ve kaykay dünyasını ümitlendirmeye yetiyor. Bu haliyle yapımı bir hayli maliyetli olan hoverboard’ın yakın zamanda piyasaya sürülmeyeceği açıklandı. Ancak zaman, bizi tam anlamıyla uçan bir hoverboard ile tanıştırabilir.

Tüm bunlar yaşanadursun Kanadalı genç mucit Catalin Alexandru Duru, kendi yaptığı uçan kaykayı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi bile. Kaykaydan çok robotik bir uçan halıya benzeyen bu araçla tam 275 metre uçan Duru, “dünyanın en uzun mesafe uçabilen kaykaycısı” rekorunun sahibi oldu. Küçük motorları sayesinde uçabilen kaykayın yapımında insansız hava uçaklarından ilham alınmış. 5 metre yükseklikte gerçekleşen uçuşun Ouareau Gölü’nde sergilenmesinin tek sebebi ise iniş sırasında bir terslik yaşanmasının önüne geçmek. Dolayısıyla genç mucidimiz her türlü zeminde uçabilen kaykayı ile hoverboard rüyasını gerçekleştirmeye koskoca şirketlerden çok daha yakın görünüyor. Biraz şekli biraz da iniş güvenliği üzerinde yapılacak geliştirmelerden sonra rüya gerçek olabilir. Ha gayret baylar, bayanlar! Çok az kaldı…