Mobilemenu
Profile

Uçurtmanın Peşinde: Ruben Lenten

Ruben Lenten, henüz 7 yaşındayken, uçurduğu uçurtmanın peşinden havalanmak istedi. İlk bakışta imkansız görünen bu hayalini 5 yıl içinde gerçeğe dönüştürdü ve yıllar içinde dünyanın en büyük kitesurf ustalarından biri oldu. 

29 Mart 1988’de, Hollanda’nın ufak bir şehri olan Noordwijk’te doğan Lenten, küçük yaştan itibaren su sporları ile ilgilendi. Kitesurf'e 12 yaşında Hollanda'da başlasa da, “Bu işi anavatanında yapmalıyım” diyerek ailesine veda etti ve Hawaii’ye gitti.

Ruben henüz 15 yaşında bir çocukken korkutucu yeteneklerini kontrol altında tutmasına yardımcı olması için yanında bir antrenörle seyahat ediyordu. O günlerden bu yana hemen hemen tüm önemli kitesurf yarışmalarına katıldı ve 2005’te PKRA Dünya Turu'nda birinci olarak “Ben geldim beyler, yer açın” mesajını verdi.

Aynı yıl Hawaii'deki Red Bull King of the Air yarışında da zafere ulaşınca artık tüm gözler onun üstündeydi. Hawaii'deki zaferin bir özelliği ise o güne kadar kitesurf’ün gelmiş geçmiş en büyük ustası olarak bilinen Robby Naish'i geçip bir anlamda krallığını ilan etmesiydi. Ruben, akıllara durgunluk veren aksiyonları ve fiziğe aykırı hareketleriyle bir anda bu sporun bir numaralı ismine dönüşmüştü.

Fakat, bu başarıların ardından Ruben Lenten uluslararası organizasyonlarda yarışmayı bıraktı. Hakemlerin performansından memnun değildi ve yeterince dürüst olduklarına inanmıyordu. Hayatının geri kalan kısmını bu sporu dünyada tanıtmaya adadı ve Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülkeye giderek yeteneklerini sergiledi.

“Dünya Turu yarışları sayesinde bu sporda şöhret kazandım. O yarışlarda bütün mesele teknik geçişlerde ustalaşmaktı, bir süre sonra bu bana yetmemeye başladı. Bir şeyler eksikti ve yarışma alanının içinde kitesurf yapmak giderek daha sinir bozucu bir hal alıyordu. Bu yüzden önsezilerime uydum. Belli ki yaptığım hareketler seyircileri oldukça etkilemişti. Bu eğlenceyi herkesle paylaşmaya karar verdim.”

Ruben, yukarıda söylediklerini eyleme dönüştürdü ve bavuluna sarılıp yollara düştü. Yıllar içinde artan şöhreti ona sponsorların kapısını da sonuna dek açtı. Kendi board, kıyafet, mayo ve ip seti markasını yaratan Ruben, ürünlerini “zor koşullarda yanınızda olan kaliteli, yüksek teknolojiye sahip ekipmanlar” olarak tanımlıyor.

Bugün Len10 markası, ekstrem sporları seven dünya çapındaki yüzbinlerce adrenalin tutkunu için değişmez bir adres haline geldi. Bu da elbette Ruben'in girişimci zekasını ve pazarlama konusunda da hayli yetenekli olduğunu kanıtlıyor.

Yarışmalara girmeyi bıraktıktan sonra teçhizatlar üzerinde çalışmak, etkinlikler organize etmek, aksiyon çekimleri yapmak ve becerilerini geliştirmek için daha fazla zaman ayıran Ruben: “Bunlar çok keyifli oldu ve karşılığını da aldım. Mutlu olduğunuz şeyle uğraştığınızda otomatikman ilerliyor ve hızlı öğreniyorsunuz” diyerek geldiği noktayı net bir şekilde özetliyor.

Ruben Lenten, artık hem kendi branşının ustası hem de kitesurf’ü yeni insanlarla tanıştıran bir yol gösterici. Ama bütün bunları yapmasını sağlayan yeteneği her zaman için onun tek alametifarikası olacak.