Mobilemenu
Profile

Nedir Ki Bu Kaykay Dediğin?

Amerika’dan extreme spor tutkunlarına bir hediye daha... Dünyanın her yerine yayılmadan önce kaykayın çıkış yaptığı yer Amerika’ydı. Hatta bu tutkunun yeryüzüne yayılmasını sağlayan etkenlerin başını, unutulmaz bilim kurgu filmi Geleceğe Dönüş karakteri Marty McFly çekiyordur, kim bilir!

Kaykay, sörf yapmayı çok seven gençlerin sadece yaz aylarında ve mavi örtünün üstünde değil; bu tutkuyu her mevsimde ve şehrin içinde de yaşamak istemesinin sonucu olarak ortaya çıkmış bir spor aletidir. Son derece basit bir alet olan kaykay, sadece bir tahta ve tekerleklerden oluşur. Önemli olan bu tahta üzerinde denge sağlayıp yol alabilmektir ve elbette yol alırken akrobatik hareketler de yapılabilir ki belki en zevkli, bu sporu asıl farklı kılan kısmı da budur.

Şehir içinde düz yolların haricinde kaldırımlar, basamaklar, engeller kullanılarak çeşitli hareketlerle, zıplamak -kısacası ollie diye tabir edilen hareket- kaykay sporunun temelini oluşturur. Tabii başlamadan önce düşmekten korkmamak gerek! Kaykayın şehrin her bölgesinde, hiçbir teknolojik desteğe bağlı olmadan gayet kolay edinilebilir hatta bizzat sporcu tarafından tasarlanabilir bir aletle yapılıyor olması; her kesime hitap etmesini sağlıyor. Farklı stillerde yapılabilen kaykay aynı zamanda şehirde yaşayan gençlerin yaşam tarzı haline gelmiş ve dinledikleri müziklerden tutun da giydikleri kıyafetlere kadar etkisini göstererek aslında herhangi bir spor olmanın çok ötesine geçmiş ve “kaykay kültürünün” oluşmasını sağlamıştır. Sizler için sıralayacağımız kaykay stilleri, bu yaşam tarzını ve kaykay kültürünü daha iyi anlatabilir.

Sokak stili diyebileceğimiz İngilizce adıyla streetstyle kaykay,şehir içindeki veya yerleşim alanlarındaki kaldırımları, basamakları, merdivenleri kullanarak kaykayla akrobatik hareketler yapılarak ortaya çıkar. Amerikalı kaykaycı Rodney Mullen bu türün öncüsüdür. Zıplama hareketi olan ollie ve temel hareketlerinin yaratıcısı da bizzat Mullen’in ta kendisidir. Sokak stili kaykay fazlasıyla tercih edilir çünkü yapılabilmesi için kaykay ve sokak olması yeterli. Şehrin içinde yer alan parklar, kaykay tutkunlarının vazgeçmediği adreslerden oluyor ancak Amerika ve bazı ülkelerde bu sporun yasaklarla karşılaştığı alanlar yok değil. O yasaklı alanlar ise çoğu zaman daha cezbedici olabiliyor, çünkü kaykay kültürünün kurallarından biri de yasaklara karşı asi bir duruş sergilemek!

Eğim tarzı veya vertstyle, rampa kullanarak yapılan kaykay türüdür. Rampadan kayarak yükseğe çıkmak ve dönerek tekrar rampada yerini almak bu türün tek kuralı… Tabi yapması yazıldığı kadar kolay değil, üstelik oldukça riskli. Düşme ve yaralanma ihtimali bu tarzda daha fazla olması; kask, dizlik, dirseklik gibi koruyucu malzemelerin kullanılması şart koşuyor. Üçüncü tarz ise Freestyle adı verilen kaykay türü. Adından anlaşılacağı üzere, sokak stiline benzer ama daha çok hareketler kaykaycının yaratıcılığına bırakılıyor. Bu tarz, belirli hareketleri kural olarak içermez, özgürce kaykay yapmanı sağlar. Galiba bu sebeple içlerindeki en çekicisi, özgürlük gibisi yok! Yokuş aşağı yani downhill tarzı ise, yokuştan aşağı yarışılarak yapılan kaykay türüdür. Tabii yokuşun eğimi, sizin seçiminize ve alacağınız risklere bağlı. Durmanın imkansız olacağı yükseklikten uzak durmanız tavsiye edilir!

Her bir kaykay türünü gözden geçirerek düşünmek gerekirse temelde şu noktaya varıyoruz, şehrin içinde yaşamanın getirdiği koşullara bir yandan karşı çıkarak bir yandan da bedensel sınırları zorlayarak yapılan kaykay, özellikle gençlerin yarattığı sosyal harekettir. Genellikle bere, şapka, düşük belli ve bol pantolon gibi kıyafetleri seçen kaykay tutkunlarının müzik tercihi de hip-hop tarzı. Kıyafet seçimleri tamamen rahat hareket etmekle ilgili, müzik ise aykırılığın seçimi!