Mobilemenu
Profile

Biraz Fazla mı 'Free'?

Free solo, hiçbir teknik malzeme ve ip kullanmadan yapılan bir kaya tırmanış türüdür. Kaya tırmanan sporcuların yalnızca yüzde biri free solo tırmanabilmekte. Bu işi yapabilenlerden öyle biri var ki bu kadarı da fazla değil mi dedirtiyor. Alex Honnold, tek bir hatanın bedelinin kaçınılmaz ölüm olduğu sarp kayalarda, dünyanın en zorlu dağlarında yalnızca tırmanış ayakkabılarını ve magnezyum tozunu kullanarak tırmanıyor. Bırakın denemeyi, izlemesi bile çok zor.

27 Ağustos 1985’de dünyaya gelen Amerikalı Honnold, 2007 yılında Yosemite Milli Parkı’ndaki tırmanışlarıyla tanınmaya başladı. 2011 yılında CBS kanalında yayınlanan ‘60 dakika’ programıyla birlikte, çok daha büyük kitlelerin hayranlık ve aynı zamanda şaşkınlığına sebep oldu.

Tırmanış kariyerine henüz on bir yaşındayken Sacramento’ da bir tırmanış salonunda başlayan Alex, altı yıl boyunca haftada en az beş gün salona gidip geliyordu. 19 yaşında Berkeley Üniversitesi’nde mühendislik okurken okulu bırakmaya karar verdi. Çünkü onu mutlu eden en büyük şey tırmanmaktı. Hayatını tırmanışa adamak istiyordu. Free soloya da okulu bıraktıktan hemen sonra başladı. 1,80 metre olan Alex, 73 kg ağırlığında. Kocaman elleri, kalın ve nasırlı parmakları var. Ne de olsa hayatı parmaklarının ucunda…

‘Sorunlara karşı zihinsel bir zırh ör. O, delinmesi imkânsız olan zırhtır.’ Alex’in bu sözü yapabildiklerini nasıl yaptığını tek cümleyle özetliyor. Onu diğerlerinden ayıran, bu kadar büyük tırmanışlar yapabilmesini sağlayan şey, bu sözünden anlaşılabileceği gibi zihinsel gücü. Ona göre ne dünyadaki en iyi tırmanıcı ne de en iyi tekniğe sahip kişi kendisi. Alex, bu sözleri belki mütevazılığından söylüyor ama bu, onun ne kadar yüce bir akli hâkimiyete sahip olduğunu görmemizi engellemiyor. Hem beynine hem de bedenine kusursuz bir hâkimiyeti söz konusu. ‘Neyi yapabilip neyi yapamayacağımı bilirim.’ diyerek bu zihinsel gücüne ilişkin ipuçlarını da vermiş oluyor. Nitekim tırmanış sırasında vücudundan çok beyni yoruluyormuş.

Bugün dünyanın en çok kazanan tırmanış sporcusu, yaptığı sponsorluk anlaşmaları sayesinde Alex Honnold. Fakat o yaşamını hala minibüsünde sürdürüyor. Senenin büyük bölümünü de dünyayı gezerek ve tırmanış yaparak geçiriyor. Ona, ‘en çok kazanan tırmanışçı’ unvanını kazandıracak olan Yosemite tırmanışlarından önce senede 8.000 Dolarla geçiniyordu. Yani parayla pulla pek işi yoktu. Tek yapmak istediği canı nereye isterse oraya tırmanmaktı. Deyim yerindeyse parayı bulduktan sonra da hayatında pek değişiklik yapmadı. Şu an yıllık gideri 15.000 Dolar. Kazandığı ise altı haneli rakamlar… Alex, tam bir çevreci. Bu yüzden, misyonu çevre davaları için mücadele etmek olan bir vakıf kurdu. Senede 50.000 Dolar’ını bu vakfa hibe ediyor. Bu rakam, kendi harcadığının üç katından bile fazla.

Yaptığı akıl almaz tırmanışlar sebebiyle pek çokları ona ‘deli’ gözüyle bakıyor. Siz de öyle düşünüyorsanız yalnız olmadığınızı bilin. Bu genç enteresan adam, gerçekten deli mi yoksa değil mi tartışılır belki ama ondan hayata dair öğrenilebilecek çok şey var gibi...