Mobilemenu
Profile

Birbirinden İlginç 5 Spor Dalı

Spor, birçok şekilde yorumlanabilen bir disiplin. Ekstrem tarafları da var, rekabetin tavan yaptığı ve milyarlarca takipçisi olan dalları da. Ama bazı sporlar da var ki tamamen ilginçlikleriyle dikkat çekiyor. Bazen ayakla voleybol oynanırken bazen ise dev bir peynirin peşinden koşuluyor. İşte sıra dışı sporlardan derlediğimiz beş örnek.

Eş taşıma

 

Bir evlilikte elbette eşler birbirlerini taşımalı, dayanak olmalıdır. Ama bu yarışmada bu cümle mecazi anlamını aşıp sapasağlam somutlaşmış durumda.

Her yıl Finlandiya’nın Sonkajarvi kentinde düzenlenen bu yarışma, eşlerini sırtlayan bir sürü erkeğin önlerine konan engelleri aşarak en hızlı şekilde finişe gelmesi üzerine kurulu bir yol haritasına sahip.

Yol üstünde bazen ipten atlayan, bazen çamurları aşan, bazen ise ince bir köprüden geçen erkekler yarışı kazandıklarında eşlerinin kilosu kadar hediyeyle ödüllendiriyorlar.

Ha bu arada, yarışmada sıra dışı bir kural da var, erkeğin eşi, erkekten en az beş kilo daha ağır olmalı!

Peynir Yuvarlama

Bir zamanlar bizim ana haber bültenlerimize de sık sık misafir olan bu tuhaf yarışma her yıl Gloucestershire, İngiltere'deki Cooper’s Hill'de düzenleniyor.

Yarışmanın işleyişi ise şöyle: Dev bir tekerleğe benzeyen bir peynir hazırlanır ve tepeden aşağıya son hız yollanır. Yarışmacılar tepeden en hızlı şekilde aşağıya inip koca peyniri yakalamaya çalışır. Peynirin düştüğü alana ulaşan ilk yarışmacının ödülü de doğal olarak bu dev peynir olur. Ha o peyniri evlerine nasıl götürüyolar derseniz orası da muamma.

Eğlenceli bir yarışma olmasına rağmen her yıl onlarca kışinin tepeden aşağı düşerken düşüp kolunu bacağını kırdığını da hatırlatalım. Giderseniz aklınızda olsun deriz.

Extreme Ütü Yarışması

Extreme spor mu yoksa performans sanatı mı? Muhtemelen ikisi de.

Kendilerini “demirciler” olarak adlandıran rakipler bir meydan okuma yapar gibi alakasız bir yere gider ve zor şartlarda ütü yaparak birbirlerini yenmeye çalışır! Evet kulağa inanılmaz geliyor ama böyle bir yarışma gerçekten de var.

Bazen bir halata asılıp kayalıkların üstünde ütü yapan yarışmacılar bazen ise suyun altında rekabete giriyor. Kayak yaparken, snowboard yaparken, hatta toplu taşıma araçlarının üstünde dahi ütü yaparak birbirine meydan okuyan yarışmacılar bu belki de dünyanın en acayip sporunu yapmaktan epey de keyif alıyor.

Sualtı Hokeyi

Çim hokeyi, buz hokeyi ve şimdi... sualtı hokeyi?

Evet. Octopush olarak da bilinen bu spor, dünya çapında oynanmakta ve bir takımın bir yüzme havuzunun zeminindeki diski rakip takımın kalesine sokmaya çalışmasıyla şekilleniyor.

İlk kez 1980 yılında düzenlenen bu yarışma ayrıca bir dünya şampiyonasına da sahip. Özel şnorkeller eşliğinde oynanan oyun en kaba tabiriyle bildiğimiz hokeyin sualtına taşınmış hali. Ha ,bu sporu takip eden seyirciler olan biteni nasıl izliyor derseniz cevap bulmak pek kolay değil.

Sepak Takraw

Güneydoğu Asya'ya özgü bir spor olan sepak takraw voleybol olarak bildiğimiz şeyin ayakla oynananı şeklinde özetlenebilir.

İlk başlarda amatör olan ve oyuncuların kuru palmiye yapraklarından yapılma bir topla oynadıkları bu oyun daha sonra büyük bir şampiyonaya dönüşmüş.

Bugün Güneydoğu Asya’da uluslararası maçlara ev sahipliği yapan ve taraftarların salonları doldurarak izlediği bu spor yakın zamanda olimpiyatlara da alınırsa hiç şaşırmayın.