Mobilemenu
Profile

Biri Adrenalin Mi Dedi?

Eğer “Denemediğim aktivite, yapmadığım spor kalmadı ama aradığım adrenalini henüz yaşayamadım.” diyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Karşınızda adrenalin seviyenizi tavan yaptıracak bir spor; Street Luge.

Forbes dergisinin yaptığı araştırmaya göre dünyanın en tehlikeli 10 sporundan biri seçilen “Street Luge” ya da dilimizdeki karşılığıyla sokak kızağı 1970’lerde Kaliforniyalı kaykaycılarca bulundu. Çoğu maceraperest gibi onlar da adrenalin seviyelerini arttırma arayışındaydılar ve bir gün kaykayın üzerine sırt üstü yatınca çok daha yüksek hızlara ulaşabildiklerini fark ettiler. Bugün, Street Luge için kullanılan kızaklar ise kendine has bir yapıya sahip. Ahşap ya da alüminyumdan yapılabilen kızaklar, dört tekere sahip ve 2,6 m uzunluğunda. 40 cm genişliğinde olan kızaklar, ön ve arkada birer koruyucu tampon barındırıyor. Ayrıca tehlikeyi bir nebze azaltmak için bu sporda kask, tulum, eldiven ve bot gibi ekipmanlar kullanmak zorunlu tutulmaktadır. 

Street Luge ile saatte 120 km gibi yüksek süratlere ulaşmanız mümkün. Bunu yerden birkaç santim yukarıda yaşadığınızı düşünürseniz, inanılmaz bir deneyim sizi bekliyor demektir. Unutmadan; bu adrenalin canavarının freni de bulunmuyor! Yani tıpkı Fred Çakmaktaş gibi yavaşlamak ya da durmak için ayaklarınıza güvenmeniz gerek. Street Luge kullanımını öğrenmek teorik olarak sizi çok zorlamayacaktır. Ancak uygulama sırasında temkinli olmanızda fayda var. Kızağı halka açık alanda kullanmak oldukça tehlikeli bir iş. Sırf bu yüzden sporun yapılmaya başlandığı ilk yıllarda pek çok kaza yaşanmış. Aynı sebeple, günümüzde halka açık alanlarda yarışmaların yapılması yasaklanmış durumda.  Bu spor için genelde beton bir pist veya asfalt bir yol tercih ediliyor. Pistler genellikle 1 ila 5 km uzunluğunda oluyor.  

Dünyadaki 1200 sporcunun kalbi Street Luge için atıyor. Henüz federe edilmemiş bir spor olmasına rağmen Uluslararası Yerçekimi Sporları Birliği (IGSA) tarafından desteklenen sokak kızağı, marjinal heyecanlar arayan adrenalin bağımlılarının da ilgisini çekiyor. Aktif olarak Street Luge ile uğraşan sporcular, birbirlerini geçebilmek için ilk olarak 1975 yılında yarıştı. Bugün de kızak üstündeki maharetlerini her yıl gerçekleşen Street Luge Dünya Şampiyonasında göstermeye devam ediyorlar. Sokak kızağının en popüler olduğu ülkelerin başında ABD ve Kanada geliyor. Bunun dışında İngiltere, Fransa, İsviçre, Avustralya gibi ülkelerde de sporcular yetişiyor ve Street Luge yarışları düzenleniyor. Tahmin edebileceğiniz gibi ülkemizde bu sporun bilinirliği maalesef yok denecek kadar az.  

Bir gün adrenalin yüklü bu ekstrem sporu yapma fırsatınız olursa tarifi güç bir deneyim yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Ancak siz siz olun halka açık alanlarda ve riskli bölgelerde bu işe girişmeyin. Tedbiri de elden bırakmamak kaydıyla eğlencenin tadını çıkarın. Tabanlara kuvvet!