Mobilemenu
Profile

Bisiklet Aksesuarları

Sürüşü daha hızlı, akıcı ve güvenli kılabilmek için çeşitli ekipmanlar ve kıyafetler kullanmak önemli.

Bisiklet Taytı: Pedli bisikletçi taytına burun kıvıranlardansanız bilmelisiniz ki onu kullananlar evlerine döndüklerinde sizin gibi ağlamıyorlar! Bu taytların hem uzun hem de kısa versiyonları var ve uzun süre selede otururken çekilen sıkıntıyı gerçekten ama gerçekten en aza indiriyorlar.

Bisiklet Forması: Evdeki herhangi bir tişörtü ya da halı sahada futbol oynarken giydiğiniz formayı bisiklet kullanırken giymeyin, gidin özel bisiklet forması alın. Lisanslı, hatta korsan Arsenal formasından bile ucuzdurlar. Özellikleri, hafif olmaları ve teri çok çabuk dışarı atmalarıdır. Bisiklet sürerken fazlasıyla terlersiniz ama bir yerden sonra da rüzgarla birlikte teriniz üzerinizde soğur. Bu formalarla hastalanmanın önüne geçebilirsiniz.

Rüzgarlık ve Yağmurluk: Çok rüzgarlı havalar için rüzgarlık ve yağmurluk da edinin. Özellikle soğuk havalardaki inişlerde terliyken rüzgar yemek istemezsiniz. Yağmurluğun ne için olduğunu söylemeye gerek yok herhalde! Ama hem rüzgarlık hem de yağmurluk özelliği olan bir dış katman giysi edinmeniz de yeterli.

Bisiklet ayakkabıları: Normal ayakkabılardan daha sert bir görünümü vardır ama bisiklet sürüşü için son derece faydalılar. Altlarında pedalların kilitlenebildiği girinti ve çıkıntılar bulunur. Bu sayede harcadığınız güç maksimum bir şekilde pedallara yansır.

Gözlük: Bunlar hava atmak için değil, özellikle inişlerde gözünüze toz, sinek, hatta arabalardan atılan sigara izmaritlerinden kurtulmanız içindir!

Eldiven: Yarıdan kesik ya da tam boy eldivenler gidon hakimiyeti açısından oldukça faydalı. Kış için elinizi saran ince ama sıcak tutan eldivenler almalısınız. Soğukta uyuşan parmaklarla fren hakimiyetini kaybetmek istemezsiniz.

Gidon Bandı: Şehir bisikletlerinde gidonlarda yumuşak tutamaklar vardır ama yol bisikletlerininki çıplaktır. Rahatlık için gidon bandı alıp bir güzel sarmalısınız.

Pompa: Lastiklerin havası hem kaza riski hem de hızlı gidebilmek için önemlidir. Örneğin yağışlı havalarda biraz inik lastik tercih edilir. Normal zamanlarda asfalt yol sürüşlerinde lastiklerin havasının 50-60 psi olması gerekiyor. Basıncı gösteren, yani manometreli ve Shrader ile Presta valflarla uyumlu bir pompayı alıp evinize koymanız her zaman işinize yarar.

Strava: Akıllı telefonunuza Strava adlı uygulamayı da indirmeyi unutmayın. Bu sayede hem başkalarıyla hem de kendinizle yarışacak, ne kadar kilometre gittiğinizi, ne kadar irtifa kazandığınızı, ne kadar çok bisiklet sürdüğünüzü görebilir, gelişiminizi takip edebilirsiniz.