Mobilemenu
Profile

Bisiklet Bakımı Nasıl Yapılır?

Bazıları çok sever, bazıları nefret eder ama bisikletlere sık bakım yapılmalıdır. Birçok bisiklet dükkanı bakım konusunda yardımcı oluyor. Yine de her bisikletçi kendi bisikletinin bazı tamiratını ve bakımını kendi yapacak yeterlilikte olmalı. Bisikletçinize 75 kilometre mesafede zincir kopartmayı istemezsiniz!

Temizlik

Güzel görünmesi mesele değil, önemli olan bisikletin gövdesindeki çatlakların, darbelerin, eziklerin görünür olması. Bol suyla yıkamak iyi fikir değil. Yapılması gereken otomobil şampuanı ya da bulaşık deterjanı katılmış suyla ve bulaşık süngeriyle az sulu bir şekilde silmeniz. Lastikleri de sert plastik bir fırçayla (diş fırçası da olur) sulu bir şekilde temizleyebilirsiniz. Özellikle “yılan ısırığı” denen çatlaklar bu sayede daha çok görünür. Lastiğin en tehlikeli patlama modeli budur. Şöyle anlatalım, arkaya arkaya patlayan bombaların kendi tekerinizde olduğunu düşünün. Tamam, o kadar şiddetli olmasa da yine de benziyor!

Zincir Bakımı

Zinciri sık temizlemek ve yağlamak ömrünü uzattığı gibi vites performansını da artırıyor. Aşınmış (bisikletçi jargonuyla uzamış) zincirler ön ve arka dişlileri erkenden aşındırır. Bu da masraf demek! O zaman ne yapmalı? Sert ve kısa kıllı bir fırçayı benzin ve mazota batırıp zincir ve dişlileri temizleyin. Benzin veya mazot süzülünce temiz bir bezle kurulama yapın. Sonrasında zinciri yine yağlayın. Her bakla eklemini tek tek yağlarsanız kralsınız demektir! Yağlamanın ardından fazla yağ fren sistemini bozmasın ve sürüş sırasında yağlı zincir tozu direkt çekmesin diye kuru bir bezle çektirmelisiniz.

Vites Bakımı

Vites kabloları zamanla eskir ve zincirin dişli üstüne oturmasını engeller, ses çıkartır. Özellikle arka vites teli daha çok zarar görür. Vites tellerinin geçtiği hortumların içlerine zamanla su kaçar, paslanma olur. Tüm bunların engellenmesi için belli aralıklarla birkaç damla yağ damlatın, farkı görün!

Fren Bakımı

Aşınan fren kabloları ve balatalar ciddi sorunlar yaratır. Duramamak gibi! Pabuçlar sınırı geçecek kadar erimediyse fren kollarındaki vidalardan “ayar” çekebilirsiniz. Sınır aşıldığıysa yeni pabuç almalısınız. Ayar yaparken pabucu tutan vida gevşekken allen anahtarıyla vidayı sıkarken fren bacaklarını janta ittirin. Pabuçlar lastiğe temas etmemeli. Kabloları temizlemek ve yağlamak, burada da var! Bu V fren bakımıydı; mekanik veya hidrolik disk fren kullanıyorsanız işiniz daha kolay çünkü bunu ancak bir profesyonel yapabilir. Yaşasın!

Jantlar

Tekerlekleriniz salgılı, yani sağa sola giderek dönüyorsa akor ayarınız bozulmuş demektir. Dua edin ki düzeltilemeyecek kadar olmasın, yoksa yeni tekerlek almak zorundasınız! İyi akort yapabilmek için uygun akort anahtarı, deneyim ve sabır gerekiyor. Ya da kontrollü bir şekilde bisikletçinize gitmeniz!