Mobilemenu
Profile

Bisiklet Güvenlik Kuralları

Unutmayın; bisiklet “ayağınızı yerden kesen” bir spor ve ulaşım aracıdır. Trafikteki araçların ve yayaların arasında en kırılgan olan da bisikletçidir. Bu yüzden güvenlik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım!

 1- İlk iş kask ve eldiven takın. Her bisikletli bir gün düşer; başı ve elleri korumak oldukça önemli.

 2- Yola çıkmadan önce lastiklerinizin havasını, frenlerinizin performansını, vitesinizin durumunu kontrol edin.

 3- Arkaya kırmızı, öne beyaz ışık takın; kendiniz de görünür olmak için gündüz sarı, turuncu, kırmızı; geceleri de beyaz kıyafetler giyin.

 4- Bisiklet kullanırken müzik dinlemek, telefonla konuşmak yola vereceğiniz dikkatten çalacağı için önerilmez.

 5- Kulaklar da göz kadar tehlikeleri fark etmede önemlidir. Arkanızdaki bir motor sesi, bir bağırış işinizi kolaylaştırabilir.

 6- Her an, her yerden bir yaya, araç, kedi ya da köpek çıkabilir. Bu yüzden önünüze baktığınız kadar park etmiş araçlara ve bulunduğunuz yola çıkan yollara bakın, olası tehlikeleri öngörmeye çalışın.

 7- Yolun sağından gidin ama araçların kapılarının açılabileceğini de unutmayın. Yaklaşık 1,5 metre açıktan gidin, arkadaki araç korna çalarsa çalsın, umursamayın!

 8- Yolun sağından gideceğim diye kaldırıma da çok yanaşmayın. Normalde sıkıntı çekmeyeceğiniz küçük bir denge kaybında kaldırıma çarpıp düşebilirsiniz.

 9- Hız kesme tümseklerine, yollardaki çukurlara ve özellikle gittiğiniz yönde olukları olan rögar kapaklarına karşı tetikte olun.

 10- Kavşaklarda, eğer dönüş yapmıyorsanız, biraz daha mesafe varken düz giden şeride geçin. Arabalar sizi ezip geçecek değil ya! Aksi halde tam dönüş sırasında şerit değiştirmek zorunda kalır ve kendinizi daha büyük tehlikeye atarsınız.

 11- Özellikle inişlerde yolu ortalayıp arabaların arasına girmek, en sağda gidip kapıya ya da bir canlıya çarpmaktan çok daha güvenlidir.

 12- Dönüşlerde kolunuzla döneceğiniz yolu göstererek “sinyal” verin.

 13- Ağır araçların arkasından seyretmek, toplu taşıma araçlarının yolcularının iniş biniş yapacağı sağından geçmek de tek kelimeyle sakıncalı.

 14- Hızlı giderken ya da iniş yaparken frenlerinizin ikisini birden sıkın. Sadece ön freni sıkarsanız bisikletin üzerinden uçarsınız, sadece arkayı kullanırsanız arka tekeriniz kayar ve yere yapışırsınız!

 15- Yanlışlıkla ya da “spor olsun” diye sizi sıkıştıran sürücülere haddini bildirmek haklı olduğunuzu bildiğiniz durumlarda sizi mutlu edebilir. Ama bırakın yollarına gitsinler. Trafikte “tonajı yüksek araç haklıdır ve ezer geçer” mantığı olduğu için kendinizi dengesiz bir sürücünün insafına bırakmayın. Yapabiliyorsanız göz göze geldiğinizde bakışlarınızla aşağılayın geçin. Emin olun bağırıp çağırmanızdan çok daha kötü etkilenecektir.