Mobilemenu
Profile

Bisiklet Kazanımları

Refleks

Bisiklet kullanırken birçok farklı durumla karşılaşırsınız. Trafikteki araçlar ve yayalar, yola çıkan hayvanlar, kaza yapmanıza sebebiyet verebilecek tümsekler, çukurlar, yağmur, çamur, hatta grup sürüşü yaptığınız bir bisikletçi arkadaşınızın yaratacağı sıkıntılarla yüz yüze gelebilirsiniz. Zamanla ve ustalaştıkça bu ani durumlar karşısında “üstün Ninja refleksleri” geliştirecek ve zor durumlarda kolayca sıyrılacaksınız. Sürüşlerde geliştirdiğiniz bu yetenek zamanla gündelik hayatınızda da arkadaşlarınızı şaşırtacak seviyeye gelecek.

Soğukkanlılık

Bisiklete binmeye ilk başlayanlar genelde araçlarla aynı şeritte istikamette gitmeye çekinirler. Arkalarından bir araba geldiğinde ezilecekleri korkusuyla rahat sürüş yapamazlar, bu yüzden ters şeritten, karşıdan geleni görecek şekilde gitmeye bakarlar. Aslında asıl tehlikeli olan budur! Bu korkunun üzerine gidip doğru şeritte ve istikamette sürüş yapmaya başladığınızda gün gelecek ensenizde bir hafriyat kamyonunun gürültüsünü duyacak ama siz sürüşünüze devam ettiğiniz gibi belki de suluğunuzdan bir fırt çekecek kadar rahat olacaksınız. Bu soğukkanlı duruş sürüşler sırasında trafikte canınızı sıkan (belki de canınıza kast eden) insanlara karşı bile en büyük kozunuz olacak ve haklı davanızda haklı kalacak şekilde hareket edeceksiniz.

İrade

İlk başta yokuşlar can sıkıcıdır. Aslında yokuşlar her zaman can sıkıcıdır! Yokuşları en çok seven bisikletçi bile tırmanıştaki eğim artıkça söylenmeye, dişlerini gıcırdatmaya, hatta bu yokuşta pedal çevirdiği için kendisine “saydırmaya” başlar. Yokuş tırmanmanın en büyük zevki, tepeye varmaktır. İşte bütün o sıkıntı o zirveye ulaşmak için çekilir. Her an geri dönmek akılda olsa da kararlı bir şekilde pedal çevrilmeye devam edilir ve zirveye ulaşılır. Bu irade gösterisinin ödülü inişin serinliğidir. O kadar zorlayıcı yokuşu alt eden bisikletçi, hayatın tüm zorluklarına karşı çelik gibi bir irade ortaya koyar.

Cesaret

Bisikletle yokuş çıkmak bir irade gösterisiyse iniş yapmak da cesaretin ta kendisidir! Düz inişlerde hız saatte 70, 80, hatta 90 kilometreye kadar çıkar. En ufak bir hatada ciddi bir kaza geçirmek olasıdır. Daha yavaş gidilen virajlı, özellikle de yaklaşık 180 derecelik “firkete”li inişlerdeyse doğru çizgiye hakimiyet sağlamak önemlidir. İster düz, ister virajlı iniş olsun; bunun altından kalkan hemen her bisikletçi hayati önemdeki hemen her olaya aynı cesaretle yaklaşmaya başlar.

Planlama

Bisiklet sporu vakit alan bir uğraştır. Düzenli binen kullanıcılar en az 1,5 saatlik turlar atmaya bakarlar. Bazen üç saatlik turlar yapılır, bazen beş saatlik! Rotayı belirlerken eve dönüş sürenizi doğru hesaplamanız çok önemlidir. Gücünüz bitip yolda kalmak istemezsiniz veya bir saatlik bir gecikmeyle eve dönüp işinize/okulunuza geç kalmayı… Hangi yolları kullanacağınızı önceden belirlemezseniz turunuz bir işkenceye dönebilir, hatta kaybolabilirsiniz. Ön hazırlıkları yaparken yedek ekipman, su, para, kimlik gibi gerekli şeyleri alacak şekilde hareket etmeyi de unutmamak şart. Tüm bunlar, bisikletçilerin birer planlama ustası haline gelmesini sağlar.

Direksiyona ve Trafiğe Hakimiyet

Araç kullanmayı bilmeyen kişiler ehliyet aldıktan sonra trafikte uzun bir süre rahat edemezler. Fakat özellikle büyükşehirlerde düzenli olarak bisiklet kullananlar bu sıkıntıyı çok çabuk atlatırlar. Zira bisiklet kullanırken trafikteki araçlara, yayalara, yola fırlayabilecek hayvanlara ve çocuklara, trafik ışıklarına, kavşaklara, sapaklar, kısacası bir araç kullanıcısı neye dikkat etmeliyse onlara dikkat ederek pedal çevirirsiniz. Bisikletle geçirdiğiniz bu mesai, direksiyon başınıza geçtiğinizde sürücülük becerilerinizi onlarca kat artırır.