Mobilemenu
Profile

Bisiklet mi Kondisyon Bisikleti mi?

Etki

Sabit bisikletler, yalnızca bacaklarınızı ve kalçanızı çalıştırmayı düşünüyorsanız mükemmel bir seçimdir. Üst vücut bu egzersizden faydalanamaz. Bunun anlamı kondisyon bisikletinden indikten sonra başka egzersizler de yapmanız gereğidir. Gerçek bir bisiklete bindiğinizdeyse vücudunuzun neredeyse her bir parçasını çalıştırırsınız. Belki en çok yine bacaklarınız ve kalçalarınız çalışacak ama hızlanmak için ayakta pedal çevirmenizden yolda harcadığınız zihinsel eforun hepsi size harcanan kalori olarak geri döner.

Can Sıkıntısı

Dışarısı yerine, içeride pedal çevirmek daha çabuk bitkin hissetmenize sebep olur. Bu vücudunuzun bir hatası değildir; can sıkıntısı nedeniyle zihniniz tarafından oyuna getiriliyorsunuz! Gerçek bir bisiklet sürerken aynı egzersizi yapsanız da (belki de daha fazlasını) kendinizi hayatın genelinde ilerlemeye kaptırmış ve bir nevi sahneye çıkmış hissedersiniz. Bu da daha çok efor sarf etseniz de daha az bitkin hissetmenizi ve sıkılmamanızı sağlar.

Seleler

Kendi bisikletinizin selesini özenle seçersiniz. Araştırır, başkalarına danışır, testler yapar ve sizin için en uygun olanını alırsınız. Üstelik eskidiğinde veya aşığında daha iyisiyle değiştirirsiniz. Ama kondisyon bisikletlerinin selesi genellikle küçük ve rahatsızdır. Üreticiler neden böyle yapıyor, kimsenin bu konuda bir fikri yok! Uzun süreler kondisyon bisikletinde oturursunuz canınızın yanacağı konusunda iddiaya girebilirsiniz.  

Çevresel Koşullar

Havanın kötü olduğu zamanlarda kondisyon bisikleti can simidi gibi görülebilir. Ancak bir açık hava yarışına hazırlanıyorsanız, bu koşullara alışmak adına yine açık havada çalışmanız. Diğer taraftan kondisyon bisikleti dayanıklılığı artırmak için mükemmeldir ama ondan daha iyisi yine gerçek bir bisiklettir. En sert vitesleri bile dışarıdaki acımasız bir yokuşun etkisini veremez. Kondisyon bisikletinin bir artısını mı merak ediyorsunuz: Kaza yapıp yaralanma riski neredeyse yoktur!

Maliyet

İyi bir kondisyon bisikleti, sıradan bir yol veya dağ bisikletinden pahalıdır. Tabii üst seviye bir gerçek bisiklet alacaksanız, işler değişebilir. Yine de gerçek bisikletinizle eforunuzu görebilmek, istatistik tutmak için basit bir power metre edinmeniz yeterli. Hatta bazı uygulamalar sayesinde akıllı telefonunuzla bile işinizi görebilirsiniz. Kondisyon bisikleti için performans izleme cihazlarıyla birlikte mekanizmaları dengelemek ve hepsinin gerektiği yazılımı bir araya getirmek daha masraflı olur.

Sosyalleşme

Bir spor salonunda kondisyon bisikletine bineceğiniz zaman sizden önce pedal çevirmeye başlamış insanlar görürsünüz. Sizden sonra da birileri geleceğini de bilirsiniz. Fakat bu durum birkaç kelime de olsa muhabbet ederek, sosyalleşerek pedal çevireceğiniz anlamına gelmez. Herkes antrenörü ona ne kadar pedal çevirmesi gerektiğini söylemişse mesai doldurur gibi bunun derdindedir. Bir bisiklet grubuyla tura çıkmaksa hem iyi bir spor etkinliği, hem de harika bir sosyalleşme aracıdır. Tabii ki tempo yaparsınız, yokuşlarda basarsınız ama rölantide giderken, seleden seleye muhabbet eder, mola verdiğinizde ya da bitişte bir kafeye oturup sohbeti koyulaştırırsınız. Hangisi daha güzel acaba?

Motivasyon

Yollarda, tepelerde, sahilde bisiklete binmek güzeldir ama bunu bir gezinti değil de ciddi bir antrenman olarak yapabilmek için ya profesyonel olmalı ya da bu yönde sağlam motivasyonunuz bulunmalı. Sert rüzgarların estiği, sağanak yağmurların yağdığı günlerde canınız bunu yapmayı hiç istemez. Bu noktada kondisyon bisikleti, tek başına evden çıkıp çıkmamayı tartan bisikletçiye göre daha verimli olabilir. Salonda kalabalık, antrenörün varlığı, ortalama koşulların sağlanmış olması kondisyon bisikletinin avantajları.

Mekanik Sorunlar

Gerçek bir bisiklete binerken başınıza birçok teknik sorun gelebilir. Lastiğiniz patlayabilir, fren kablonuz kopabilir, vites ayarlarınız bozulabilir, hatta ve hatta bir kaza geçirip kadronuz ikiye, üçe, dörde ayrılabilir! Bu sorunların bazılarını halletmeyi bilmelisiniz. Örneğin lastiğiniz patladığında onu ya değiştirebilmeli ya da tamir edebilirsiniz. Frenleri ve vitesleri ayarlamayı bilmeniz gerekir. Kısacası çocukluğunuzda bir bisikletçinin yanında çıraklık yapmadığınız için kendinizi çok pişman hissedersiniz. Kondisyon bisikleti bozulduğundaysa hemen iner, salondaki boş bir taneye binersiniz. Bu kadar basit!

Bisiklet Tekniği

Performans amaçlı bisiklete biniyorsanız bazı şeyleri iyi yapabilmeniz gerekir. Doğru kadansı bulabilmek, yokuşların üstesinden gelebilmek, düzgün bir pozisyonda bisiklet sürebilmek… Temponuzu iyi ayarlamalı, maksimum nabzınızı iyi kontrol edip ona göre pedal çevirmelisiniz. Çıktığınız uzun yokuşun, daha da uzun inişinin de üstesinden gelebilmeniz şart. Eve dönüş için gücünüz kalması gerektiğini de unutmamalısınız. Rota değiştikçe yapmanız gerekenler çeşitlenir. Kondisyon bisikletini kullanırken yapmanız gereken sadece zorluk ayarını değiştirmek ve ekrandaki rakamları izleyerek tempoyu ayarlamak. Kolay değil mi?