Mobilemenu
Profile

Bisiklet Nedir?

Bisiklet kabaca tarif etmek gerekirse iki tekerlek, irili ufaklı iki çark, bir zincir, pedallar, gidon, sele ve tüm bunların eklendiği kadro, yani gövdeden oluşan bir taşıttır. Eğlence, ulaşım ve spor amaçlı yapılır. Düzenli bir spor olarak binildiğinde bisiklet bacakları, beli, kalçayı çalıştırır; kanın taşıdığı oksijen miktarını artırır, yani kondisyonu yükseltir.

Bisikletler tekerlek çaplarına göre sınıflandırılabiliyor. Bu ayrıma göre 28 inç (710 milimetre)  tekerlek çapına sahip bisikletler yol bisikleti, 26 inç (660 milimetre) olanlar dağ bisikleti, 20 inç’likler ise (510 milimetre) akrobatik hareketler yapmaya elverişli BMX bisikletleri olarak kabul edilir. Ama yine de farklı ayrımlar var. Örneğin gündelik hayata kullanılan, özellikle kuzey Avrupa ülkelerinde tercih edilen 28 inç çaplı tekerleği olan ama yol bisikleti olmayan bisikletler var. Türkiye’de de artık yollarda sık sık görünen bu bisikletler şehir bisikleti olarak adlandırılıyor. Bunlarla hem spor yapabilir hem de arkasına koltuğunu taktığınız 1-5 yaş arası çocuğunuzu taşıyabilirsiniz. Yol bisikletleri, şehir bisikletlerine göre daha hızlı gitmeleri için tasarlanmış, daha ince aksamlı ve lastikli bir yapıdadır. Dağ bisikletleri, şehir bisikletlerinde de daha dayanıklı bir gövdeye ve kalın lastiklere sahiptir; arazide kullanmaya uygundur. Uzun süreli seyahatler yapmak üzere tasarlanan, ön ve arka kısımlarında çanta taşımaya imkan veren tur bisikletleri de rahat sele ve gidonlara sahiptir. Bunların dışında iki kişinin birden kullanabildiği tandem ve yatay bir şekilde idare edilebilen yatay bisiklet de mevcut.

Günümüzde bisikletlerin olabildiğince hafif, hızlı ama bir yandan da dayanıklı olması isteniyor ve üreticiler de bu yönde çalışmalar yapılıyor. Kadro üretimi artık çelik, alüminyum, karbon ve titanyumla yapılıyor. Yol bisikletlerinde ağırlıkla karbon kullanılıyor. Bunun sebebi sert ama hafif olmalıdır. Bu yüzden yol ve dağ bisikleti üretiminde karbon fiber tercih edilir. Şehir bisikletlerinde tercih edilen alüminyumsa çeliğe göre hafiftir, diğerlerine göre de darbeleri daha emer.Yokuş çıkabilmek için vitesleri, düz yol ve inişlerde de güvenlik için de frenleri iyi kullanmak gerekiyor. Yoksa ya çıkamaz ya da inemezsiniz! Ya da inersiniz ama bu tercih ettiğiniz bir şekilde olmaz!

Diğer taraftan bisiklet son derece sosyal bir alettir. Örneğin birçokları farkında değildir ama bisikletin kadın özgürlüğünde büyük payı vardır. Kadınlar bisiklet sayesinde bulundukları yerleşim merkezinden yürüyerek ayrılabildikleri mesafenin çok daha fazlasına gidip gelme fırsatı bulmuştur. Bisiklet ayrıca hemen herkesin alabileceği, kullanabileceği ve paylaşabileceği ortak bir mutluluktur. Bir süper marketten 150 liraya da bisiklet alabilirsiniz, sadece bisiklet satan mağazalardan 20 bin euro’luk 5 kilogram ağırlığında bir bisiklet de… Hemen herkes bisiklete binmeyi sever ve bir bisikletliyi görünce büyük ihtimalle çocukluğundan kalan o hevesi hisseder. Kısacası bisiklet; bisikletçi, yazar, çizer, tasarımcı, radyocu Aydan Çelik’in dediği gibi “Bir tur versene!”dir.