Mobilemenu
Profile

En Önemli Bisiklet Yarışı: Tour de France

Takım elbiseyle bisiklete binenlerin diyarı Fransa’da bu spora ilişkin bir turnuva olmaması abes kaçardı. Ülkemizin çoğu bölgesinde, özellikle de yedi tepeli ve bol iniş çıkışlı şehrimiz İstanbul’da, bisiklet günlük hayatın önemli bir parçası olamasa da Paris’te işinize vitesi dahi değiştirmeden rahatça gidip gelebilirsiniz.

İlk defa 1903 yılında düzenlenen Tour de France tarihine şöyle bir göz atarsanız, büyük başarılara imza atarak, “efsane” mertebesine erişmiş birçok sporcuya rastlarsınız. Ancak ne yazık ki doping yaptıkları gerekçesiyle madalyası elinden alınan sporcuların sayısı da bir o kadar fazla!

Bunların en popüler olanı tabii ki: 1998 ve 2005 yılları arasında 7 yıl boyunca birinciliği kimseye kaptırmayan Amarikalı pedal Lance Armstrong. Amerikalı sporcunun 7 Tour de France zaferinin tamamı doping kullandığı gerekçesiyle elinden alındı ancak buna rağmen birinciliğin başkasına devredilmemiş olması uzunca bir süre tartışma konusu olmuştu.

Tour de France’ın popüler olması konusunda ilk adımı atan ise Henri Desgrange oldu. Rakip dergi Le Velo’ya karşı; çok okunacak, reklamcıların ve halkın ilgisini çekecek bir dergi çıkarmaya çalışan Desgrange, bisiklet yarışlarını ayrıntılarıyla takip ederek, tıpkı daha sonra Tour de France’ın en önemli parçası olacak mayo gibi sarı renk üzerine basılan L’Auto dergisinde okuyucuyla buluşturdu. Kendisi de eski, rekortmen bir bisikletçi olan Desgrange daha sonra tüm Fransa’yı yarış pisti haline getirmeyi hayal ederek, bu doğrultuda bir rota tasarladı. 1903 yılında düzenlenen bu ilk Tour de France’ı kazanan isim tüm rotayı toplamda 96 saatte, ezeli rakibinin yalnızca 1 dakika önünde tamamlayan Maurice Garin oldu. Tarihe geçmenin hiç de fena olmayan bir yolu…

Yarışın Tour de France ismiyle hayata geçirilmiş olması sizi yanıltmasın. Günümüzde Tour de France rotası ülke sınırlarını aşmış durumda. Dünya üzerinde en çok izlenen spor organizasyonlarından biri olan bu yarışın etapları; Benelüks bölgesine, İtalya ve İsviçre’ye kadar uzanıyor. Yarışlar 21 gün sürüyor ve bir bisikletçi bu süreçte yaklaşık 123.900 kalori yakıyor. Zayıflamak için uğraş verenlerin gözlerindeki parıltıyı görür gibiyiz!

Uzun yarış esnasında sporcuların beslenme ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaları takım arkadaşları ile yardımlaşmaları sonucunda mümkün oluyor. Bisikletçiler, pedal çevirdikleri her saat için, yarış sırasında 350 kalori almayı hedefler.  Bu ihtiyaçlarını da yarış rotasının kenarlarında belirlenen yerlerde onlara kumanyalarını uzatan takım üyelerinin yardımı ile karşılarlar. Genelde menülerinde enerji barı, jöle, sandviç veya meyve gibi gıdalar tüketirler.  Tuvalet için ise, doğal olarak, takım arkadaşlarının onlar için yapabilecekleri bir şey yok! Bu ihtiyaçlarını yol kenarındaki nispeten daha ıssız yerlerde veya zaman kaybetmek istemeyenlerin yaptığı gibi bisiklet üzerinde halletmek zorundalar...

MAYO SEZONU AÇILDI

Tıpkı karatedeki renkli kuşakların seviyeyi belirlediği gibi Tour de France’da da bu işlevi mayo renkleri görüyor. Renkler ve anlamları ise şu şekilde:

Sarı mayo

Turun ilk etabında bir önceki yılın şampiyonu ve genel klasman birincisi giyer. 1919 yılında kullanılmaya başlanan bu mayo, organizatörler liderin hemen göze çarpmasını istedikleri ve sponsor L’Auto gazetesinin sarı sayfalarından esinlenerek bu renkte karar kılmışlardır.

Yeşil mayo

Puan klasmanının lideri giyer. Üst üste 6 kez yeşil mayo kazanan Erik Zabel ise 2007 yılında yaptığı bir röportajda uzun yıllar doping aldığını itiraf etmiştir.

Puanlı mayo

Dağ rotalarında toplanan puanlarla ortaya çıkan genel sıralamada birinci olarak en iyi tırmanışçı olan sporcu bu mayoyu giyer. 

Beyaz mayo

25 yaş altı en iyi genç bisikletçiler tertemiz, beyaz bir mayo giyer.

Prestiji bir kenara bırakırsak, tabii ki bu mayolara ulaşmanın mali olarak da bir getirisi var. Tour de France’da genel klasman birincisi 450 bin euro, etap birincileri ise galibiyet başına 22 bin 500 euro kazanıyor. 1934 yılında genel klasmana verilen ödülün 52 bin dolar, etap galibine verilen ödülün ise 660 dolar olduğunu düşünürseniz hiç de azımsanamayacak rakamlar. Tabii sporcular için para ödülünden de önemlisi tıpkı turu kazanan ilk kişi Maurice Garin gibi ismini tarihe yazdırabilmek. Tour de France kendi efsanelerini yaratmaya devam edecek…