Mobilemenu
Profile

Bisiklet Sürebileceğiniz En Acayip 5 Yer

Biraz da tuz yatakları üstünde pedal sallayalım…

Dağ bisikletine alışığız. Ama bununla yetinmeyenler de var. Mesela favorisi tuz ezmek olan bisikletçiler…

Bolivya’da bulunan meşhur Salar de Uyuni tuz yatakları son birkaç yıldır bisikletçiler arasında epey popüler. Uzun uzun yolları aşıp Bolivya’ya varan bisikletçiler tuzdan kötü etkilenmemek için özel bir kıyafet giyiyor ve tuz üstünde pedal sallamaya başlıyor.

Tuz üstünde pedal sallamanın hayatlarının en sıra dışı deneyimi olduğunu söyleyen bisiklet tutkunları şimdilerde bir festival düzenlemeye de karar vermiş. Bakalım Bolivya hükümetinden izin alabilecekler mi?

Sualtında pedal sallamak

Biraz garip bir yarış ile listemize devam edelim. Belki daha önce sualtında pedal sallayan insanların fotoğraf ya da görüntülerine denk gelmişsinizdir ama bu kez karşımızda resmi bir sualtı bisiklet yarışması var.

Her yıl 4 Temmuz’da Kuzey Carolina’da düzenlenen Discovery Diving Underwater Bike Race adlı yarışmada katılımcıları iki ayrı aşama bekliyor. Birincisi sırtlarında tüp ile İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir batık olan bir U-Bot’a dalış gerçekleştiriyorlar. Hemen ardından ise orada özel olarak bekletilen bisiklete atlayarak yaklaşık 100 feet derinlikte bisiklet sürmeye başlıyorlar. Yarış için öncesinde birkaç dayanıklılık testine girmek zorunda olduğunuzu da hatırlatalım.

Artistik Bisiklet Şampiyonası

“Artistik Buz Pateni Şampiyonası” ya da “Artistik Jimnastik” branşlarına hepimiz alışığız. Ama bu kez karşımızda bu “Artistik” sporların epey uçlarında bir örnek var.

Artistik Bisiklet Şampiyonaları dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenleniyor ve epey de ilgi görüyor. Ritmik jimnastik ile epey benzer özellikler taşıyan bu sporun estetik tarafı da oldukça dikkat çekici.

Bir jimnastik salonunda ve senkronize şekilde yapılan çalışmalarda fark ediyorsunuz ki bunu yapan insanlar bu işe gerçekten de gönül vermiş. Sokak ya da parklar yerine bir kapalı salonda ve birbirleriyle inanılmaz bir uyum içinde gösteri yapan bisikletçiler bu sporun sanatsal yönünü ortaya çıkartma gibi bir misyona da sahip.

Buzların üstü de bisikletçilerin favorilerinden

Eh, tuz yatakları üstünde pedal sallanabiliyorsa pek tabii buz üstünde de bisiklet sürmek mümkün.

Kışın en soğuk günlerinde Alaska’daki donmuş Portage Gölü’nü sıklıkla ziyaret eden bisiklet tutkunları en sevdikleri şeyi biraz da buz üstünde yapıyorlar.

Ufak çaplı yarışmaların düzenlendiği göl üstünde özellikle bir patenaj mesafesinin 60 metreye kadar uzaması inanılmaz keyifli anların yaşanmasına sebep oluyormuş.

Her yıl bir festivale de ev sahipliği yapan göl üstünde yine özel kıyafetler giymek ve ne olur ne olmaz diye su geçirmez bir giysi bulundurmak gerekiyormuş. Yani her şeyden önce önlem almak şart.

Balon Bisiklet Yarışı

Uçmak ve bisiklet… Kazanan bir kombinasyon gibi geldi, değil mi? Belki inanmayacaksınız ama bu ikisini bir arada deneyimleyebilmeniz mümkün.

Warren, New Jersey’de yapılan bir yarışma ilk olarak pedal sallayarak başlıyor. Sonrasında ise uçan hava balonlarının olduğu noktaya geliyor ve bisikletiniz ile birlikte uçmaya başlıyorsunuz. Yaklaşık 15 mil boyunca uçtuktan sonra ise hemen inip bu kez ilçe merkezine kadar pedal sallıyorsunuz. Bazı bisikletçiler balonun içinde frenleri güçlendirip lastikleri güçlendirmek için epey vakit harcayabiliyor.

Bisiklet ile uçmayı birleştiren bu tuhaf yarışa olan ilgi ise her geçen gün artıyor. Yolunuz New Jersey’e düşerse siz de bir deneyebilirsiniz.