Mobilemenu
Profile

Bisiklet Sürerken El Bileği Ağrısından Kaçma Yolları

Özellikle biraz uzun sürüşlerden sonra bileklerinizdeki ağrı can sıkıcı boyuta gelebilir. Merak etmeyin, bunu da halledeceğiz!

Ağırınızı Tanıyın

Bilek ağrısı, en sık görülen bisiklet şikayetlerinden birisidir. “Halk arasında” gidon felci dendiği de olur! Küçük parmak ve yüzük parmağınızla çalışan “ulnar” sinirinin sıkışması sonucunda ortaya çıkar. Bu ağrı, uyuşukluk ve karıncalanmaya neden olur, elinizi zayıf hissettirebilir, frene basmayı ve vites değiştirmeyi zorlaştırır. Hemen bir fizyoterapiste gitmeden bilek ağrınızla başa çıkabilirsiniz.

Bike Fit Yaptırın

Bisikletinizin sizin vücut ölçülerinize göre ayarlanması çok önemli. Profesyonellerden bike fit için yardım almalısınız. Yüksek ayarlanmış bir sele ağırlığınızı öne atar ve düşük kalan kollar özellikle bileklerden itibaren ağrımaya balar. Kadro borusu uzun bir bisiklette de vücudunuz fazla gerilir ve bilekleriniz zorlanır.

Gidonla İdeal Temas

Sürüş sırasında ellerinize ve bileklerinize ağırlık vermemelisiniz. Düz yollarda ve düşük eğimli tırmanışlarda bunu hatırlayın ve gidona hafifçe dokunarak sürün. Dirsekleriniz yumuşak, omuzlarınız rahat olmalı. Gidonu sıkı sıkıya tutmanın da pratikte bir önemi olmadığını unutmayın. Bilekleriniz gidonu tutarken bükülüyorsa bir yanlışınız var demektir; düzeltin.

El Pozisyonunuzu Değiştirin

Rotasyon sadece Pep Guardiola’nın yaptığı bir şey değil! Sürüş sırasında ellerinizin pozisyonlarını da sık sık değiştirmeye bakın. Kimi zaman drop’lardan tutarken, kimi zaman gidonun üstünden ya da kancalardan tutarak ağırlık merkezini değiştirin. İnişlerde bileklere fazlasıyla yük binebilir, buna göre gidon üzerinde küçük yer değişiklikleri de yapmaya gayret edin.

Eldiven ve Gidon Bandı Kullanın

Eldivenler aslen koruyucu setin bir parçasıdır. Bir kaza anında, yere düşme halinde avuç içinin asfaltla temasında ellerin yara almasını engellemek için kullanılır. Bunun yanında özellikle dolgulu eldivenler bileklerin ağrımasının önüne geçmeye de yardımcı olabiliyor. Başparmağınızın tabanının etrafındaki dolgu, unlar sinirine baskı yapılmasının bir parça da olsa engel olur. Altında jel ya da köpük parçaları bulunan, yastıklı gidon bantları da el titreşimine karşı ilave bir koruma sağlar. İşte size yeni gidon bandı alıp sarmak için bir bahane daha!