Mobilemenu
Profile

Bisiklet Sürüşlerinde Yapmamanız Gereken 7 Kaba Hareket

Selamlaşmama

Çok çok uzak olmayan bir zamanda İstanbul’da az sayıda bisikletçi yaşar, yolda karşılaştıklarında tanışmasalar da selamlaşırlardı. Artık sayı arttı; bir pazar sabahı Kadıköy-Tuzla arasında yüzlerce bisikletçi pedal çevirir oldu. Tamam, herkese selam verip işi bayram namazı sonrasına çevirmeye gerek yok ama yine de karşıdan sizin gibi bir bisiklet kullanan (yol, MTB, hibrit, şehir, hatta katlanır) birine ufak bir baş selamını boş geçmek hiç kibarca değil.

Bir Havayla Öndekini Geçme

Bisikletçi No. 1: “Şu öndeki de amma yavaş ha! Herhalde daha dün öğrendi bisiklete binmeyi. Sağlam bir basayım da yokuş nasıl çıkılırmış, tempo nasıl yapılırmış görsün. Hah, yakaladım bile. Şimdi bir de Armstrong’un The look”unu atayım! Şuna bak mosmor olmuş. Birader madem şişeceksin ne işin var yokuşta?”

Bisikletçi No. 2: “Oh be bugün de fondo’yu bitirdim. 100 kilometrede 3 bin metre irtifa da süper oldu. Şimdi eve gidip dinlenme vakti.”

Geçenin Arkasından Coşma

Tabii yukarıdaki iç seslerin tersi durumlar da söz konusu. Yollar, kimi zaman birisi tarafından geçilen bisikletçilerin gereksiz coşmalarına da şahit. Normal şartlar dahilinde her zaman kendisinden daha hızlı, güçlü ve atletik olan bir bisikletçiye geçilmenin gayet doğal olduğunu bilmesine rağmen pedallara asılıp öndekini yakalayıp, biraz da risk yaratacak şekilde geçip sonra nefes nefese kalan arkadaşlarımız ne yazık ki var. Siz onlardan olmayın!

Arkadaşı Ezme

Başkalarıyla bisiklet sürmek iyidir ama bir de tempo sorunu ortaya çıkarır. Birisi daha “basar”, diğeri hep arkada kalır. Yokuşlu parkurlarda herkes kendi temposunda tırmanırken zirveye önce çıkan arkadaşını bekler. Bunlar olurken sürekli onun hızının azlığını arkadaşının kafasına kakacaksan tek başına sürmeyi öğrenmelisin ya da kendinden daha iyi birileriyle sür ki, empati yeteneğin gelişsin.

Yolda Kalana Yardım Teklif Etmeme

Bisiklet tamirinden anlamayabilirsin, lastik değiştirmeyi bilmeyebilirsin, tamir kitin yanında olmayabilir ama tüm bunlar yolda kalmış bir bisikletçiyi görünce durup ne olduğunu sormamanı gerektirmez. Belki sadece cep telefonunu kullanarak bile ona yardımcı olabilir, hiç olmadı moralini düzeltecek birkaç şey söyler yoluna devam edersin. Çok mu zor?

Bisiklete Binmeyenlere Saygı Duymama

Bisiklet yolları malum; park etmiş arabalar, mangalcı vatandaşlar, kural tanımayan çocuklar, yürüyüş yapan ihtiyarlar derken bisikletlilere burada pek yer kalmıyor! Haklısın, o boyalı yol senin hakkın ama bazı şeyler zamanla yerleşiyor. Her türlü medeni kal, hakkını savun ama kimseyi kavgaya davet edecek şekilde davranma. İnsanlarla ders verir gibi konuşmak, onları cahillikle suçlamak, hakaret etmek, kavgaya davet etmek yapılacak en büyük yanlışlar. Sabır, sabır,sabır…

KOM Savaşında Terbiyeni Bozma

Strava’yı kullananlar bilirler. Bir segmentten en hızlı biçimde geçen bisikletçi King of Mountain (Dağların Kralı) unvanını alır ve bu da KOM olarak kısaltılarak kullanılır. Bir bisikletçi bir diğerinin KOM’unu alınca telefonunda Strava’dan gelen o uğursuz mesaj belirir: “Uh oh! You just lost your KOM…” Strava terbiyesi gereği yapılması gereken KOM’u kaybeden kişinin, kazanan kişinin sürüşüne bir tebrik mesajı göndermesi, icabında beraber sürmeyi, kapışmayı bile teklif etmesidir. Bazıları bunu yapar, bazıları yapmaz görmezden gelir; bazılarıysa ciddi ciddi sinirlenir! Bir de KOM kazananın, kaybeden tarafından gelen tebrik mesajına cevap vermemesi sorunu var ki, buna da ister kabalık, ister şımarıklık diyin, hoş değildir!