Mobilemenu
Profile

Bisiklet Tarihinin En Rüküş 10 Forması

The Amore & Vita – 2011

Takımın 21’inci kuruluş yıldönümü şerefine yapılmış şu formaya bakınca insanın aklına 90’lardaki web sitesi tasarımları geliyor! Takımın forma tedarikçisinin bu “tasarımı” utanmadan 2011 yılında yaptığını düşündüğümüzde birileri fena kazıklanmış gibi görünüyor. Bu formayla Trophee de l’Anniversaire’yi kazanan Volodymyr Bileka, sonraki yıl soluğu Konya Torku Şekerspor’da alarak kötü anılarını unutmaya çalışmıştı!

Ton Ton-Tapis – 1991

Öncelikle bir bisiklet takımının isminde “Ton Ton” ibaresinin olması büyük şanssızlık. Düşünsenize Belçikalısınız, bisikletçisiniz, Fransa Turu’na hazırlanıyorsunuz ve mahallenizdekiler her gün size takımınızı soruyor! Ya bir de sizi formanızla görürlerse… Tam göğsünde, halı taşıyan bıyıklı bir adamın olduğu formayla yarışlara katılmak mı? Evde oturup, yarışı seyredip takımın formasına gülmek çok daha akıllıca!

Z-Tomasso – 1990

Belki çizgi roman karakteri Zagor’un kıyafeti olarak iş yapabilirdi ama profesyonel bir bisiklet takımının sporcularının üzerinde gerçek bir rezalet! Üstelik efsane Greg LeMond, bu formayla Fransa Turu’nu üçüncü kez kazandı. Neyse ki sarı mayo sayesinde arkadaşlarından ayrı durabilmeyi başarmış.

Castorama – 1991

Evet dünyanın en iyi tırmanış yapan boyacıları bu takımdaydı! Castroma’nın forma tasarımcıları bisiklet şampiyonlarından nefret ediyor olsa gerek Laurent Fignon ve Bjarne Riis gibi iki Fransa Turu galibini sıradan bir boyacı gibi giydirmekten çekinmediler. Belki de adamlar sırf formayı göstermemek için sarı mayoya sarıldı!

High Road – 2008

Tabii takıma Andre Greipel ve Mark Cavendish gibi iki süper sprinter alırsanız forma tasarımı işini çocuğunuzun anaokulunun öğrencilerine bırakmak zorunda kalırsınız! Bu tuhaf, çocuksu fontlu formayla yarış kazanıp elleri açmak da işin kötü tarafı. High Road isminin sadece 2007-2008’de kullanılmasına şaşmamalı!

CSF Group-Navigare – 2008

Renkler berbat. Tasarım daha kötü. Fontlar rezalet. Üç kelimeyle: Korkunç, korkunç ve korkunç! Türbe yeşili formanın üzerindeki mavi bantta yazılanı okumak için bir zamanlar şifreli yayınları çözmek isteyen gençler gibi gözleri kısarak bakmak gerekiyor! Bu formayı bir de Emanuele Sella gibi bir yıldıza giydirmekten de utanmadılar!

Fuji-Servetto – 2009

Mavi güzel renktir değil mi? Açığı olsun, koyusu olsun, deniz ve gökyüzündeki tonları olsun birçok insanın favori rengidir. Ama Fuji-Servetto’nun 2009 formasındakiler hariç! Herhalde insanlık tarihinin en berbat mavi tonları bu formada bir araya geldi. Yetmezmiş gibi takım elemanları fotoğraf çekiminde koşu ayakkabısı giymiş. Belki de formayı protesto ediyorlardır!

Mapei – 1990’lar

Gözlerinizi kapatın ve bir daha sakın açmayın! Göreceğiniz rezillik karşısında beyninizde bir daha onarılamayacak hasarlar oluşabileceğini bilin. Gözlerinizi açtıysanız acı gerçekle yüzleşin. Hayır ekranınızın ayarlarıyla oynamanıza gerek yok; Mapei’nin 1990’lı yıllara damgasını vuran bu rengarenk küpler ve karelerle bezeli “pijaması” aynı dönemde kazandıkları birçok başarıdan daha çok adından söz ettirip, bisiklet tarihine geçti bir kere…

AG2R La Mondiale - Günümüz

Fransızların neredeyse 30 yıldır neden bir Tur şampiyonu çıkaramadığını biliyor musunuz? İşte bu forma yüzünden! Belki başka takımları ve farklı ülkelerin takımlarında yarışan sporcuları var ama en güçlü Fransız ekibi olan AG2R La Mondiale’in bu forması emin olun son yıllarda kürsüye çıkan ama zirveyi kapamayan Romain Bardet ve Christoph Peraud için uğursuzluğun ilk adresiydi. Açık mavi belki çok sıkıntılı değil ama o kahverengi, direkt başarısızlığın, İngilizce tabiriyle “loser”lığın sembolü değil mi? Yenilginin, yere düşüp çamura ve daha da kötüsüne bulanmanın rengi… Takımın eski ismi AG2R Prevoyance’ken sponsor firmanın rengi mavi, beyaz ve sarıydı. Sonra La Mondiale ve kahverengi geldi. İşte o zaman her şey bomb… berbat oldu!

Team Sky - 2013

Berbat bir yılbaşı sürprizine hazır mısınız? Öyleyse, çocuklarınızı yatırın, perdeleri kapatın ve ekranınıza bakın. Bu hediye Chris Froome’un 31 Aralık 2013 tarihli Twitter paylaşımıyla geliyor. O çok ciddi, disiplinli ve yarış sırasında inanılmaz sert görünen Chris Froome ve transparan Team Sky forması! İyi ki Froome 2016 Tur’unun Mont Ventoux etabında bu Lady Gaga stili formasını giymemiş. Yoksa, bisikletini kaybettikten sonraki yokuş yukarı koşusunda onu tüm “kıvrımlarıyla” görmek zorunda kalacaktık!