Mobilemenu
Profile

Bisiklet Terimleri

Oturup yarış seyretmek isterseniz bazı terimleri öğrenmeniz gerekiyor. Nasıl ofsaytı bilmeyen birisine bir golün neden sayılmadığını anlatmak develerle birebir çalışma yapmayı gerektirse de yol yarışlarındaki bazı tabirleri bilmeyenlere de olup biteni izah etmek imkansızdır.

Peloton: Yarış sırasında en çok bisikletçinin bulunduğu gruptur. Bisikletçiler rüzgardan minimum etkilenmek için toplu olarak hareket eder ve peloton’u oluştururlar. Kimi yarışlarda tek başına giden bir bisikletçi, pelotonda korunaklı bir şekilde yol almış bir başkasına göre yüzde 40 daha fazla enerji sarf etmiş olur. Ve haliyle son metrelerde güçsüz kalır ve yakalanıp geçilir.

Kaçanlar: Peloton’un bu etkisine rağmen yarışın hemen başında atak yapan bir ya da birkaç kişilik gruplar olur. Ana grubun onları yakalayacağını bilirler ama yine de atak yaparlar. Hepsinin farklı hesabı vardır. Kimi yol üzerindeki puanları toplamak, kimi daha sonra arkasına gelecek takım liderine yardımcı olmak, kimi ise sadece takımının sponsorlarının televizyondaki yayında daha fazla görünmesi için bu deliliğe kalkışmıştır. Kimi zaman peloton tembellik yapar ve kaçanlardan birine yarışı kazanma piyangosu çıkar!

Takip Grubu: Kaçanların fazla da kaçmaması, gerektiğinde yakalanıp geçilmesi için yarışın belli bir zamanında oluşan başka bir grup.

Zamana Karşı: Bisikletçilerin tek tek yarıştıkları ve belli bir mesafeyi en kısa zamanda aşanın kazandığı yarışlar ve etaplara bu isim verilir. Birçokları başkasından yardım alınmadan yarışıldığı için en çok bu stili sever. Kendine has bisikletleri, ekipmanları ve kıyafetleri vardır.

 

HC: En zorlu tırmanış rotalarına verilen kategorik derece. Yokuşlar ve zirveler en kolayı 5 olmak üzere 4, 3, 2, 1 olarak sıralanır. HC, yani "Hors Categorie" en zorludur. Geçmişte Fransa Turu’nda rota belirlenirken otomobillerin hangi viteste o yokuşu çıktığına bakılarak bu derecelendirmeler yapılmış. HC’lere o zamanın otomobilleri çıkamıyormuş!

Sarı (ve diğer renk) Mayo: Yarışlarda belirli liderleri belli etmek için farklı renkli ve başkasının giymediği mayolar vardır. Örneğin Fransa Turu’nda yarışın o anki lideri sarı mayo giyer. Bu İtalya Turu’nda pembe, İspanya Turu’nda kırmızı olur. Yine Fransa Turu’nda yeşil mayo en çok sprint puanı toplamış bisikletçiyi, beyaz üzerine kırmızı yuvarlaklı forma yokuş puanı kazananı, beyaz mayo en iyi dereceye sahip 26 yaş altı bisikletçiyi simgeliyor. Bir de gökkuşağı desenli Dünya Şampiyonu mayosuyla ülkelerin şampiyonlarının giydiği farklı renk ve desende mayolar vardır.

Sprint Kapısı: Etap sırasında bazı düzlüklerdeki takların altından ilk geçen birkaç bisikletçiye puanlar verilir. En çok puan düzlükte biten yarışlardın finişindedir. Bunlara sprint kapısı denir. En çok puanı toplayan bisikletçi, yarışın en hızlısı kabul edilir.

Domestik: Her takımın bir ya da iki tane yarışı kazanması amaçlanan lideri bulunur. Diğerlerinin bir kısmının yarıştaki tek amacı liderin önünde tempo yapmak, lideri rüzgardan ve diğer bisikletçilerin yaratacağı kazalardan korumak, icabında onu su ve yiyecek taşımaktır. Bu kişilere domestik denir.

Çekmek: Domestiğin, liderinin önünde tempo verip onu rüzgardan koruyarak taşıması.

Düşmek: Tabii ki kaza yapıp düşmeye de düşmek denir ama bu terim daha çok tempoya dayanamayıp gerilerde kalmaya başlayanlara denir.

Grupetto: Dağlık etaplarda özellikle sprint bisikletçileri çok geri düşer ve yarışı belirlenmiş zaman dilimi için bitirebilmek için (yoksa yarıştan ihraç edilirler) İtalyancada küçük grup anlamına gelen "Grupetto"ları oluştururlar. 

Suvenyor: Yarışların belirli bölgelerinde bisikletçilere yiyecek torbaları veren takım görevlileri.