Mobilemenu
Profile

Bisiklet Türleri

Bisiklet, icadından itibaren farklı dallara ve türlere ayrılarak gelişimini sürdürdü. 1869 yılında kurulan Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) günümüzde birçok ana akımda ulusal ve uluslararası yarışlar düzenliyor. Bunlardan başlıcaları: Pist yarışları, yol yarışları, dağ bisikleti yarışları, BMX ve Cyclo-Cross. Haliyle her bir disiplin için de özel olarak üretilmiş bisiklet tipleri mevcut.

Pist Yarışları

Açık veya kapalı olabilen, velodrom adı verilen, katları 1000’i verecek şekilde 500, 333.3 veya 250 metre uzunluğa sahip, 7 metre genişliğindeki oval pistler bu yarışların mekanı. Velodromların dış kenarları yüksektir, içe doğru eğimlidir. Bu eğim yarışçıların dönüşlerde savrulmasını engeller. Kendi içinde farklı stillerde pist yarışları yapılıyor. 500 ile 1000 metre arasındakiler sürat, 5000’e kadar olanlar takip, 5000’den 20.000 metreye devam edenler orta mesafe yarışlarıdır. Yarışların final bölümünde bisikletçilerin hızı saatte 65 kilometreyi buluyor.

Pist yarışı bisikletleri velodromlar için özel olarak üretilmişlerdir. Yalnızca tek vitesleri bulunur ve bu bisikletlerde fren mekanizması bulunmaz! Kendinizi yokuş aşağı bıraktığınızda gerçekleştirdiğiniz “boşta gitme” eylemini bu bisikletlerde yapmanız da imkansız. Çok ince ve yol direncini azaltmak için yoğun hava basıncı dolu lastiklere sahip bu bisikletler hız yapmak için gayet uygun.

Yol Yarışları

En çok ilgi gören yarışlar bu kategoride yapılıyor. Fransa, İspanya ve İtalya gibi her biri üç hafta süren büyük turlar dışında aralarında Türkiye Turu’nun da bulunduğu haftalık turlar ilkbahardan sonbaharın sonuna dek büyük bir heyecanla takip ediliyor. Üç haftalık turlarda toplam zamanı en az olan, yani turu en kısa zamanda bitirmiş olan bisikletçi yarışı kazanır. Birincinin yanında en iyi sprinter, en iyi tırmanışçı ve en iyi genç bisikletçi ödülleri de var. Yol bisikletinde sezon açılışı adında da anlaşılacağı üzere Bahar Klasikleri ile başlar. Bu tek günlük yarışlar 200 kilometrenin üzerinde, inişli çıkışlı, kimisi büyük parke taşlı parkurlarda yapılır. Büyük tur kazananların forsu burada geçmez, klasiklerin kendi “ağır abileri” vardır. Yol yarışlarının bir başka türü de zamana karşı yarışlardır. Bu yarışlarda bisikletçiler aralarında iki ya da üç dakika olacak şekilde sırayla parkura girer ve tek başlarına pedal çevirip belirlenen etabı en kısa zamanda bitirmeye çalışır.

Bu bisikletler genelde asfalt yolda hızlı bir biçimde hareket edebilmek için üretilmişlerdir. Bu tür bisikletler pist bisikletleri kadar olmasa da ince ve hava basıncı yoğun lastiklere sahiptir. Çoklu vites grubuna sahip bu bisikletler oldukça da hafiftir.

Dağ Bisikleti

Engebeli arazide yapılan dağ bisikletinin iki ayrı türü var. Olimpik dağ bisikleti yarışları 5 ile 9 kilomere uzunluğunda, asfaltın en fazla yüzde 15’lik bir oranda bulunduğu parkurlarda ortalama iki saat tur atmaya dayılı yapılıyor. Son dönemde öne çıkan dağ bisikleti maraton yarışlarındaysa 90 kilometreden uzun parkurlar bulunuyor.

Dağ bisikletleri ise lastik tipi ve kadro dayanıklılığı ise engebeli arazide yarışacakların ilk adresidir. Hız yapmak nispeten daha zor olan bu bisikletlerin vites sayısı yol bisikletlerine göre daha düşüktür, süspansiyon sistemleri ise bir hayli gelişmiştir.

BMX

Özel olarak engelli bir şekilde oluşturulmuş parkurlarda akrobatik hareketler yapmaya dayalı bir tür. Sporcuların kendi hayal güçleri, bunları gerçekleştirebilecek bedensel yeterlilikleri ve cesaretleri başarılı olabilmelerinde rol oynayan en büyük etkenler. Bu disiplin 2008 yılından beri Olimpiyatlar’da yer alıyor.

20 inç jantları ve nispeten daha küçük ancak sağlam kadroları ile BMX bisikletler engelleri aşmak ve estetik hareketler yapabilmek üzere tasarlanmışlardır. Gidon seviyesi yukarıda, selesi ise daha düşük olan BMX bisikletler genelde alüminyum veya krom çelikten üretilir.

Cyclo-Cross

Hem bisikletle hem de bisikleti tam anlamıyla sırtlayarak koşarak yapılan yarışlardır. Bisikletçiler bazen engelleri aşmak için pedal çevirir bazen de tırmanılması imkansız tepeleri koşarak aşarlar. En dayanıklı bisikletçilerin bu stilden türediğini söylemeye herhalde gerek yok!

Bu bisikletler genelde yol bisikletleri gidi düşün gidonlu, hafif ve ince lastiklidir. Cyclo-Cross bisikletlerin lastikleri dağ bisikletleri gibi pürüzlüdür ayrıca bu araçlar disk fren sistemine sahiptir.