Mobilemenu
Profile

Bisiklet Turunda Dikkat Edilmesi Gereken 10 Detay

Bilmediğin yerlerde fondo rüyası görme

Unutmayın; evden çıktıktan sonra en az 100 kilometre pedal çevireceksiniz. Bu yüzden güzergaha hakim olmalısınız. Navigasyon cihazınıza bakıp nerede olduğunuzu belirlemeye ve gideceğiniz yolu bulmaya çalışırsanız sık sık durmak zorunda kalır, temponuzu kaybedersiniz. Sürekli yanlış yerlere girip geri dönmek istemezsiniz. Bir de kaybolursanız! O kadar yolu taksiyle de gelemeyeceğinize göre yandınız demektir!

Dönüşte aynı yoldan geçmemeye çalış

Uzun sürüşlerin güzelliği farklı yerlerden geçip doğal güzelliklerle haşır neşir olmaktır. Bu yüzden rota belirlerken git gel yapmaktan ziyade geniş bir tur atıp eve dönmeyi hedefleyin. Aksi halde gidiş sırasındaki köy kokuları doğal bir güzellik halinden eziyete dönüşür, sahildeki rüzgar serinletmeyi bırakıp size engel olmaya çalışan bir canavar haline gelir. Dönüşteki o 50 kilometre bitmez de bitmez…

Öncesinde 20-30 kilometrelik, yokuş içeren sürüşler yapıp bedenini hazırla

Eğer Konya Ovası’nda ya da Hollanda’da yaşamıyorsanız fondonuz sırasında mutlaka sağlam rampalara denk geleceksiniz demektir! Bu yüzden öncesinde yapacağınız 500 ile 1000 metre aralığında irtifalar içeren ortalama 30 kilometrelik antrenmanlar, yorulsanız da büyük turunuz sırasında size gereken gücü verir. Kadıköy-Tuzla arasındaki düz sahil yolunda fondo peşindeyseniz diyecek sözümüz yok.

Çıkamayacağın yokuşları rotaya alma

İyi bir yokuşçu olabilirsiniz ama haftalık bisiklet programınızda sürekli 100 kilometrelik turlar yapmıyorsanız 30 kilometrelik antrenmanlarda çıktığınız irtifaya güvenip sert bir rota hazırlamayın. Her saat yorgunluğunuz artacak, normalde süratle çıkacağınız rampalar birer Mont Ventoux’ya dönüşecek! Unutmayın o yüzde 15’lik tepeyi aştıktan sonra sizi belki de 45 kilometre daha yol bekliyor olacak!

Tempoyu iyi ayarla, gaza gelip pedallara asılma

Belirli bir tempoyu tutturduğunuz zaman kendinizi sanki pedal çevirmiyormuş gibi hissedersiniz. Bacaklarınız otomatik bir şekilde pedallara asılırken yakaladığınız tempo, bir yelkenliyi uçuran rüzgara dönüşür. Yorulmadığınızı düşünüp vites artırıp daha da hızlanırsanız bir yerden sonra nefesiniz kesilmeye başlayıverir. Aman, tempoyu bozmayacak şekilde gitmeye gayret edin.

Saat başı tıkınmaca

Her saat başında bir şeyler yiyip makineyi işler halde tutmalısınız. Evden çıkmadan ceplerinize ya da çantanıza bazı atıştırmalıklar koymalı, çok acıkmayı beklemeden 20 ile 30 kilometre arasında bir mesafeyi aştıkça bunları midenize yollamalısınız. Profesyonel sporcuların tükettiği enerji barları ve jellerinden almanız da şart değil; ceviz, çiğ badem, fındık, kaju fıstığı gibi protein-yağ-karbonhidrat kaynaklarıyla kuru üzüm, kayısı, erik gibi şeker depolarını harmanlayıp sağlam bir avucu yutup ara öğünlerinizi tamamlayın. Potasyum açısından zengin olan muz da uzun turlar için birebir. Unutmayın, makine dairesi bir kere durursa sonra zor çalışır.

Sürekli su iç ve kendini sula

Düsturumuz; su içmek için susamayı beklememek! Yoksa gecikmişsiniz demektir. Ve bir de tavsiye. Uzun turlarda suluğunuzdaki rezervi iyi ayarlamalısınız. Suluğunuz doldurabileceğiniz bir yere gelmeden suyunuzu bitirmemeye çalışın. Sadece dudakları ve boğazı ıslatmak bile zor durumlarda iş yapar. Sıcak yaz günlerinde vücudunuzu sulamayı ihmal etmeyin. Araştırmalar sürüş sırasında enselerini, kollarını, başlarını ve bacaklarını ıslatan bisikletçilerin yüzde 21 oranında daha az yorulduğunu ortaya koydu.

Tamir seti ve yedek lastiksiz çıkma

Yol uzun ve mantıklı bir rota belirlediyseniz güzergahta hiçbir bisiklet tamircisi yok demektir! Tabii o zaman şu sorunun da yanıtını verebilmelisiniz: Dağın başında lastik patlatınca ne yapacaksın? Bu yüzden yanınızda tamir seti, hatta iç lastik taşımanız gerekir. Sele altı çantası edinip bunları buraya doldurun. Üstünüzde taşımaktansa bisikletle taşımak daha iyidir. 100 kilometre 300, 500 gramın hesabını yapmayacaksınız artık!

Kısa molalar iyidir

Tabii ki gönül hiç duraklamadan 100 kilometreyi bitirmeyi istiyor ama bu duruma gerçekten çok alışık değilseniz ufak tefek molalar vermekten zarar gelmez. İki saatte bir 5, 10 dakikalık molalar nabzınızı düzenlemeye, bacaklarınızı dinlendirmeye yarar. Eğer biraz da keyifçiyseniz turun ortalarında güzel bir öğle yemeği molası vermekten de kaçınmayın. Merak etmeyin rotada mutlaka güzel gözleme yapan birilerini vardır.

İkmal yapabileceğin bir güzergah tuttur

Eğer sağlam bir domestiğiniz yoksa bisikletinizde taşıyacağınız su miktarı 1,5 litreyi zor geçer. Isınması da cabası. Bir şekilde su ikmali yapabileceğiniz kaynakların rotada olmasına özen gösterin. Normal şartlarda önerilmeyecek kola da uzun turlarda bisikletçilere fayda sağlar. Barındırdığı kafein ve şeker, tur sırasında vücuda enerji vermek için birebir. Bir bakkal önünde kola molası verebilirsiniz. Meyve ağaçlarının bulunduğu yollardan geçmek de avantaj. Erik, incir, elma gibi şekerli ve kalorili meyveler kumanyayı çeşitlendirmek için seçenek sunuyor. Üstelik taşımanıza da gerek yok; dalından bir avuç yiyin yola devam edin.

BONUS

Malum inşaat devrindeyiz. Yurdun dört bir yanında dev projeler yapılıyor, hafriyat kamyonları, kepçeler, vinçler trafikte tam gaz gidiyor. Siz siz olun onlardan uzak durun