Mobilemenu
Profile

Bisiklet Turunda Yanınızda Olmasını İsteyeceğiniz 5 Tip

Gerçek sporcular

Bu çocuklar kendi antrenmanlarını yapacaklarsa zaten sizi yanlarına almazlar. Tabii eşdeğer fizyolojik değerlere sahipseniz başka! O zaman birlikte belirlediğiniz rotada, öngördüğünüz kilometreleri planladığınız gibi aşar evinize mutlu ve mesut bir şekilde dönersiniz. Yokuş antrenmanı yapıyorsanız herkes kendi temposunda zirveye pedal çevirir, iniş ve düzlükte yine birlikte yol alınır. Yanınızdaki vatandaş inişte sizden iyiyse, mutlaka öne geçecek ve virajları doğru bir şekilde alarak size hem güvenli sürüş sağlayacak hem de iniş öğretecek. Kendinizden daha iyi bisikletçilerle sürüşler yaparsanız hem performansınız artar, hem de daha çok şey öğrenirsiniz. Neticede öğrenmenin yaşı yok!

Mekanikten anlayanlar

Sabah konuştuğunuz gibi yola çıktınız, bir süre sürdünüz, keyfiniz yerinde, hava güzel, her şey yolunda… Bam! Lastik patladı! Zincir koptu! Vites ayarlarınız darmadağın oldu! Ya da başka bir mekanik sorun. Seç seçebildiğini! Bisiklet tamirinden anladığın lastik şişirmek ve çıkan zinciri takmaktan ibaretse tek yapacağın şey bir taksi bulup kös kös tamirciye gitmek. Ama yanında bu işlerden anlayan bir arkadaşın varsa… İşte o zaman onun boynuna uzun uzun sarılın, turun sonunda ne istiyorsa ısmarlayın. Taksi parasından ucuza çıkacağına emin olabilirsiniz!

Kasmadan turlayanlar

Bisiklete binmek her zaman segmentlerde KOM ya da PR kovalamak, birilerini geçmek, hatta kendinle yarışmak değildir. Kimi zaman bisiklete binilir, uzun uzun turlanırken uzun uzun da molalar verilir. “Haydi ama geç kalıyoruz, hava kararıyor, senin de bisikletinin lastiği biraz inik niye şişirmedin?” diye kafa ütülemeyen bisikletçi bir arkadaşınız varsa en yakın boş gününüzü onunla turlamaya ayırın.

Kaşifler

İcabında rotada değişiklik yapılır bir deniz feneri görmeye gidilir, salaş bir balıkçıya oturulur, sadece kahve içmek için yokuşlar çıkılır. Bisiklet bir spor aracı olduğu kadar, gezi aracıdır unutmayın. Nasıl olsa eve pedal çevirerek döneceksiniz, fazladan yiyeceğiniz ve içeceğiniz hiçbir şeyin zararı olmayacağını bilin. Daha önce girmediğiniz bir yol görüp de “Dalalım mı?” diyen bir arkadaşınız varsa hemen peşine takılın. En kötü, bir şey bulamaz, gerisin geri dönersiniz. Aynı yerleri aynı tempoyla turlamak yerine bilinmedik yollara sapan “yarı delilerle” takılırsanız her zamankinden daha çok mutlu olabilirsiniz.

Paylaşımcılar

Birkaç gün sürecek ve malzeme taşımayı gerektiren bisiklet turlarından bahsetmiyoruz; orada taşınacak eşya da bellidir, kimin ne taşıyacağı da… Mesele kısa, birkaç saatlik turlarda rüzgarı paylaşmaktır. Bisikletçinin en büyük düşmanı bilindiği üzere rüzgardır. İki ya da daha çok bisikletçi bir araya gelip pedal çeviriyorsa yapılacak en doğru şey “makara” düzeni kurup sırayla öne geçmektir. Bu sayede sık sık, arkadaşının arkasında kalıp rüzgardan korunmak ve enerji tasarrufu yapmak mümkün olur. Bu kafadaki arkadaşlarınızla gücünüzü daha iyi korur ve daha tatlı turlarsanız. Diğer türlüsü kesinlikle tavsiye edilmez!