Mobilemenu
Profile

Bisiklet Turunun Olmazsa Olmazları

Pompa

Yanınıza sadece tek bir şey alacaksanız deseler herhalde bu küçük bir pompa olurdu. Lastiğiniz patladığında onu değiştirecek yedeği ya da tamir edecek ekipman yanınızda olmasa bile sürekli şişirerek bir yerlere varabilirsiniz. Pompa yoksa, sürüş de yok!

Yedek İç Lastik

Lastik bu, mutlaka bir gün patlayacaktır. Güzel bir tur atarken patlaması can sıkıntısı yaratır ama yanınızda taşıyacağınız yedek iç lastik (mümkünse iki tane) sayesinde hızlıca değişim yapıp yola devam edebilirsiniz.

Lastik Tamir Seti

Lastiğiniz patladı, yedeği taktınız, yine patladı! Başka yedek yoksa o zaman tek seçeneğiniz (Bu talihsizlik bir bisikletçinin önünde olmuyorsa tabii!) patlak lastiklerden birini tamir etmektir. Bunun için yanınızda yama, zımpara kağıdı, yapıştırıcı ve iç lastiği çıkartmak için en az iki levye taşımalısınız. Neyse ki tüm bunları bünyesinde barındıran setler var. Sele altı çantanızda bunları taşıyabilirsiniz.

Sele Altı Çantası

Küçüktür ama hayat kurtarır! Tamam sizi köpeklerden korumaz ama merak etmeyin yedek lastiğinizi, tamir setlerinizi, değerli kişisel eşyalarınızı burada taşıyabilir, formanızın ceplerini sürüş sırasında ihtiyaç duyduğunuz malzemelere bisikleti durdurmadan ulaşabilirsiniz.

Yedek Zincir Baklası

Her lastiğin patlayacağı bir gün olduğu gibi her zincir de bir gün oyunbozanlık yapacaktır. Ömrünü tamamlamaya yaklaşan zincirlerde veya yokuşta aşırı yüklenilenlerde bir bakla atıp size zincirsiz bir bisiklet armağan edebilir. Yanınızda bir iki zincir bakla taşırsanız (tabii onu takmayı da biliyor olmalısınız) bir köşede tamiratınızı yapar, turunuza devam edersiniz.

Çok Amaçlı Anahtar Seti

Bisikletle çıkılan uzun turlarda sadece lastikler mızıkçılık yapmaz. Vites ve fren setlerinde de sıkıntı yaşayabilirsiniz. Aslında yolunuza devam edebilecek kadar tamir yapmayı öğrenmeniz çok zor değildir. Bunu becerebiliyorsanız yanınıza “allen” ve ruble anahtarları da barındıran çok amaçlı tamir setlerinden taşımalısınız.

Zincir Yağı

Tur öncesinde zincirinizi yağladınız (Bunu bir gün önce yapın; yeni yağlanmış zincire toz, toprak yapışır) ama aniden bastıran bir yağmur, içinden geçmek zorunda kaldığınız su birikintileri eğer kuru yağ kulandıysanız zincirinizi çırılçıplak hale getirebilir. Gacur gucur kuru zincir sesiyle yolculuk etmek istemiyorsanız evdeki yağınızın bir kıskını küçük bir yağdanlıkla yanınızda taşımaya bakın.

Işıklar İçin Pil

Bisikletinizin önünde ve arkasında ışıklarınız var, pek güzel. Peki pillerinin ömrü var mı? Her ışık için birer tane yeni pil alıp sele altı çantanıza koymanız size hiçbir şey kaybettirmez, tersine gerektiğinde çok şey kazandırır. Mesela hayatınızı!

Enerji Veren Yiyecekler

Yaklaşık iki saatlik, ortalama 50 kilometrelik turlarda bir şey yemeye ihtiyacınız olmaz ama daha uzun sürüşlerde her saat için midenize bir şeyler yollamanız gerekir. Bunun da en kısa yolu muz, çiğ kuru yemiş veya protein barları ve jelleridir. Hem fazla yer kaplamazlar, hem de yol üstündeki gözlemeler gibi mideyi şişirmezler.

Kimlik, Banka Kartı, Para

Bisikletle evden uzaklaşıyorsanız yanınıza kimliğinizi, paranızı ve banka kartınızı almalısınız. Birçok bisikletçi terle ıslanmasın diye bunları küçük bir torbaya koyar. Bir kazaya karışıp yaralanabilir, hatta karakolluk bile olabilirsiniz. Kaza geçirip hastaneye kaldırıldığınızda insanların sizin kim olduğunuzu bilebilmesi ve yakınlarınızla temasa geçebilmesi için kimlik şart. Sizin zarar görmediğiniz ama bisikletinizin haşat olduğu kazalardan sonra eve dönebilmek için de ciddi miktarda paraya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yüzden kartlarınız da yanınızda olsun.