Mobilemenu
Profile

Bisikletçiler Başka Hangi Sporları Yapmalı?

Yüzme

Koşuyla birlikte triatlonu oluşturan yüzme, bisikletçilerin hem kondisyon hem de sırt ve omuz kaslarını çalıştırma açısından oldukça faydalıdır. Kardiyovasküler egzersizlerin verdiği etkiyi fazlasıyla verir. Eklemleri fazla zorlamadan çalıştırmak için de birebir. Yüzme antrenmanları kaslar ve kanın oksijen taşıma kapasitesi dışında psikolojik olarak da bisikletçilere destek oluyor. Havuzlarda çoklu turlar üzerine yapılan yüzme antrenmanları sporcular için oldukça rutin, daha da ötesi sıkıcı çalışmalardır. Sürekli kulaç atmakla, duraksız şekilde pedal çevirip onlarca kilometreyi aşmak benzer yapıda. Bir bisikletçinin yüzme antrenmanı yapması bu sonsuz döngüye biraz renk katıp psikolojisini rahatlatmak için de işe yarıyor.

Hiking

Belirli bir rota üzerinde yürümenin birçok faydası vardır. Kan dolaşımını hızlandırır, duyuları güçlendirir, zihni tazeler, kasları geliştirir, kalp-damar sistemini harekete geçirir, aşırı zorlanmadan kalori yakmayı sağlar. Doğada yapılan yürüyüşlerdeki küçük iniş çıkışların bacak kaslarına etkisi de göz ardı edilemez. Eviniz Yosemite Milli Parkı’na veya Kaçkar yaylalarına yakın değilse de dert etmeyin; bisikletinize atlar birkaç kilometrelik sürüş sonrasında kendinize yürüyecek patikalar bulabilirsiniz.

Koşu

Koşmak eklemleri oldukça zorlayan bir spor, özellikle de ekstra ağırlık taşıyorsanız, yani fazla kilolunuz varsa. Koşmaya alışık değilseniz koşu antrenman sonrası bu ağırlıkları iki kat fazla hissedersiniz. Ama fit bir bisikletçi için koşudan kazanım çok. Saatte 500 civarı kaloriyi yakması, benzer miktar kaloriyi harcatan bisiklete alternatif yaratmasını sağlıyor. Eklemleri fazla zorlamamak adına yürüyüşle birlikte yapılacak koşu uzmanların önerisi. Tempolu bir yürüyüşle başlayın ve 10 dakika boyunca bunu devam ettirin. Ardından koşmaya başlayın ve yarım dakika boyunca bunu devam ettirin. Sonrasında yine birkaç dakikalık bir yürüyüş, akabinde tekrar koşu. Her seferinde koşu süresini artırın. Bu sayede hem fiziksel kazanımlar elde edecek, hem de eklemlerinizi harap etmeyeceksiniz.

Kayak

Soğuk iklimlerde yaşayan bisikletçiler için, kayak, özellikle kros kayağı, tamamen yağ yakan ve bisiklet kaslarınızı gerçekten güçlü tutan çapraz eğitim sporlarının başında gelir. Aynı zamanda kalça fleksiyonlarınızı da uzatır ve inanılmaz kardiyovasküler dayanıklılık oluşturur. Tamam cennet vatanımızda kar sadece birkaç ay kendini gösteriyor; bisiklet için ölü sezon olan kış aylarında kar altındaki kentlere ve kayak merkezlerine giderek bu antrenmanları yapabilirsiniz. "Snowshoeing", farklı bir şey arıyorsanız başka mükemmel bir seçenektir. Karda düz yolda ya da yokuş yukarı koşmak zor geliyorsa, başlangıç için “kar yürüyüşü” de yapabilirsiniz. Dayanıklılığı artıran en bir numaralı sporun kros kayağı olduğu düşünülürse bisikletçiler için ideal bir alternatif olduğu aşikar.

Stretching, Pilates, Yoga

Hemen burun kıvırmayın! Bisikletçiler için çapraz antrenman olarak kabul gören ve metabolizmayı  yüksek tutmanın yanı sıra güçlü ve dengeli kalabilmek için yapabilecek sporlardır. Kasları uzatmak için birebirdirler. Bir esneme hareketini hakkıyla yaparsanız, emin olun bunun yerine sağlam bir yokuşu bisikletle tırmanmak için yalvarmak durumunda kalabilirsiniz. Kaslarınıza, tendonlarınıza, hatta sinir uçlarınıza hakim olabilmek için bu üç disiplin de inanılmaz faydalı. Psikolojik olarak da sabretmeyi öğretmesi ve dayanma gücünü artırmaları da cabası…