Mobilemenu
Profile

Bisikletçiler İçin Strava Adabı

KOM Kazanınca Mütevazılığı Elden Bırakmayın

Strava kullanan bisikletçilerin hayalini en çok KOM’lar süslüyor. Büyük turlarda dağlık etaplardaki puanların en çoğunu toplayan bisikletçiye verilen King of Mountain unvanının kısaltılması olan KOM, Strava segmentlerinin en hızlı sporcularına da bahşediliyor (Strava’da kadın sporcular için Queen of Mountain yani QOM unvanı var). Bir segmentte birinci sırayı alıp KOM kazanan bisikletçinin bu sürüşüne zafer çığlıkları şeklinde görülebilecek bir isim vermesi hiç hoş değil. KOM’u kaybeden bisikletçiden gelen tebrik mesajını yanıtlamamak ise gerçek bir kabalık. KOM’u tebrik eden arkadaşlardan gelen mesajlara da yine sportmence ve mütevazı şekilde yanıt vermek de gerekiyor.

KOM Kaybedince Kendinizi Kaybetmeyin

KOM kazanmak rüyaları süslüyorsa, KOM kaybetmek de en büyük Strava kabusu olmalı! Birisi KOM’unuzu aldığından Strava’dan telefonunuza gelen “Uh oh! X just stole your KOM!” mesajını okuyan bilir; baştan aşağı kaynar sular dökülür! Yine de itidalli olmalı ve KOM’u alan kişiye bir mesaj göndermelisiniz. Onu hem tebrik etmeli, hem de KOM’u geri kazanacağınıza inanan bir not yazabilirsiniz. Bu mesajı ne kadar sıcak ve esprili yazarsanız, bir rakipten ziyade bisiklet arkadaşı kazanırsınız.

"Arkadaşımın KOM’usun!"

“Delikanlılık”, “Adamlık”, “Racon” gibi kelimeler hayatın bazı gerçeklerini ıskalamaya neden olabiliyor. Örneğin Strava’da bir arkadaşınızın KOM’unu almanız “Delikanlılık”la hiç alakası olmayan bir şeydir. Burada racon değil, sportmenlik esastır. Bir segment, bir yokuş varsa, rekabet dahilinde o KOM için savaşılır. Arkadaşınız bir KOM’unuzu alırsa sakın ona küsmeyin, kızmayın. Belki de o KOM’u geri kazanmak için o segmentte daha iyi bir derece elde edeceksiniz. 

Mahalle Dayanışması

Beraber bisiklete binmek, sürerken birbirini çekmek, icabında bir segmentte arkadaşa “domestiklik” yapmanın hepsi Strava dünyasında yeri olan hareketlerdir. Saçma ve komik olan bir tavırsa KOM’unu kaybeden bir kişinin o segmenti tekrar alabilmek için kendisinin pedallaması yerine, çok daha iyi bir bisikletçi olduğuna inandığı bir arkadaşını “olay yeri”ne yollamasıdır. Bir nevi geçmişin mahalle maçlarında çıkan kavgadan sonra “Abim gelecek, seni dövecek” tavrı! Gülmeyin, yapan var da yazıyoruz!

Karmaşık Segment Yaratmak

Amerikalıların tabiriyle bazı “looser” arkadaşlar mevcut segmentlerde KOM kazanamayacaklarını gördüklerinden kendilerinden başka kimsenin giremeyeceği, girse de çıkamayacağı segmentler yaratmayı çok sever! O segmentlerde rota bazen kaza riskine rağmen tek yönlü yollara sapabilir. Kimi zaman da segmenti yaratan kişi kendisinin oturduğu ve güvenliğin yabancıları içine sokmadığı sitelerde yol devam edebilir. Şehir dışındaki segmentlerde aslında yol olmayan, parçalarından yerlerden sürmeye başlayarak daha sonrasında başkalarının segmenti bulamamasını sağlamak da bu “looser”ların sevdiği numaralardır.

Motorize Sürüşler

Futbol ortamının sevilen bahanelerinden birine, “Bunu yapan gerçek X taraftarı olamaz” sözüne, Strava dünyasında da sığınmak mümkün. Zira bazı aklı evveller, bisikletle geçemeyecekleri kişileri motorlu araçlarla geçmeyi uyanıklık sanar. Bu kişiler aslında bisikleti doğru dürüst bile binemeyen, binseler de sporculuğun yanından geçmeyen kişiler olduğundan aslında “gerçek Strava kullanıcısı olamazlar” ama yine de böyle vatandaşlar ne yazık ki var. Neyse ki Strava’nın flag uygulaması sayesinde, böylesine şüpheli sürüşler anından iptal edilebiliyor.

Erkek Kraliçeler

Derler ya “Büyük denizde küçük balık olmak mı, küçük denizde büyük balık olmak mı?” diye. Bazıları bu düşünceyi Strava dünyasında da uygular ve performans olarak daha düşük dereceler elde ettiklerini düşünerek kendilerini kadın olarak uygulamaya kaydettirir. Tabii “Ahmet, Mehmet, Levent, Hasan” isimli kadın olmadığını hemen herkes bilir ama yine de Strava’nın kadınları ve erkekleri ayırdığı listelerde adını en başta görmek bu tiplerin yine de gururunu okşuyor herhalde!

Kudosa Kudos

Strava kendini “Sporcuların sosyal ağı” olarak tanımlayan bir uygulama. Sporcular arasındaki iletişimi de Facebook’taki “like”ın benzeri “kudos”la ve mesajlaşma imkanıyla sağlıyor. Takipçilerinizden kudos almak mutluluk vericidir ama kudos göndermenin de o kişiyi mutlu edeceğini bilmelisiniz. Sürüşünüze mesaj gönderen bir kişiyi yanıtsız bırakmak da bırakın Strava erbabını, babaannenizi bile kızdıracak bir kabalık! Tabii ki kudos sadece karşı taraf mutlu olsun diye gönderilmez; sürüşün mesafesi, ortalama hız, tırmanılan irtifa, yapılan PR’lar, alınan KOM’ları kafanızda formüle edip ona göre kudos veriyor olabilirsiniz. Kimse buna bir şey diyemez ama alt tarafı bir tuşa dokunmak için bu kadar matematiğe de hiç gerek yok değil mi?

Takipleşme

Strava’da takipçi edinmek istiyorsanız sürüş yaptığınız bölgedeki bisikletçileri, özellikle de dereceleri size yakın olanları bulur ve takip ederseniz. Sizin farkınıza varırlar ve hemen onlar da takibe geçer. Bu sayede kendinize önce rakip, sonra da arkadaş bulursunuz. Kimi zaman alakasız yerlerden de şehirlerden, ülkelerden, hatta kıtalardan takipçi gelebilir. Aynı bölgede yaşamıyor ve sürmüyorsanız, performanslarınızın arasında uçurumlar varsa bu kişiyle sanal ortam dışında bir yakınlık kurma ihtimaliniz yok demektir. Öyleyken o kişi sizi takip etse bile siz onu etmeyebilirsiniz, bunda ayıp bir şey yok. Diğer taraftan timeline’nınızda birkaç fazla ismin varlığı sizi çok da rahatsız etmemeli. Kim bilir belki bir gün yolunuz o uzaklardaki Strava arkadaşınızın yaşadığı yere düşer ve misafiri olursunuz!