Mobilemenu
Profile

Bisikletçileri Strese Sokan 5 Şey

Hazırlıksız yola çıkmak

Kış da olsa güneş var diye üçüncü katman giysinizi giymeden sürmeye çıktıysanız sonrasında ne kadar gergin bir tur geçirdiğinizi hatırlarsınız. Sürekli üşüyerek ve ısınamama endişesiyle pedal çevirince bisiklete bindiğinize pişman olursunuz. Sadece kıyafet meselesi de değil; yedek lastik ve pompa olmadan, yiyecek almadan, bisikletin bakımını ihmal ederek yola çıkmak da hazırlıksızlığın işaretleri. Evden çıkmadan önce rotayı belirlememek de sürüş keyfine limon sıkan hatalardan biri. Tabii bir de fiziksel olarak yetersizken turlama hatası var. Bacaklarınızı ve ciğerlerinizi sağlam bir fondoyu tamamlamaktan uzakken evden 50 kilometre uzaklaşmak hiç akıl karı değil. Sonrasında kendinizi ve bisikletinizi taşıyacak iyi yürekli bir kamyoncu bulmak zorunda kalırsınız!

Ah şu yokuşlar!

Ne kadar iyi tırmanışçı da olsanız yolunuz üzerindeki o sert yokuşa yaklaştıkça midenizde kelebekler uçmaya başlar! Kalbiniz sıkışır, nabzınız yükselir, endişeniz tavan yapar. Eğim sertse canınız (özellikle bacaklarınız) fazlasıyla acıyacak, bırakın tempo yapmayı ancak ve ancak zirveye varabilmek için pedal çevirebileceksiniz. Eğim yumuşaksa belki bacaklarınız biraz daha rahatlayacak ama bu sefer de tempo yapma gerekliliğini hissedip ciğerlerinizin canına okuyacaksınız! Yapmanız gereken olumlu düşüncelere sarılmak, zirveye çıktığınızda duyacağınız mutluluğa odaklanmak. Unutmayın; herkesin rahatlıkla çıkabileceği bir yokuş olsaydı zaten siz o yokuşa meydan okumazdınız! Tabii uygun kadans ve vücut pozisyonuna dikkat etmeyi de unutmayın bir zahmet!

Kaza korkusu

Aslında herkes bu dogmayı bilir: Her bisikletçi bir gün düşecektir! Ama yine de kaza yapıp düşmekten korkmadan da bisiklete binmek hiç kolay değil. Belki daha önce ciddi bir kaza geçirip sonra toparlanamamak ya da böylesi bir olaya şahit olmak da işleri zorlaştırıyor. Hal böyleyken hızlı ve virajlı bir inişte bisiklet kullanmak sıkıntı yaratabiliyor. İniş sırasında tedirgin olmaya başladıysanız bisikletinize iyice yapışın ve bir bütün olmaya bakın. Merak etmeyin o (ve siz!) aslında yolu biliyorsunuz ve inişi oluruna bırakırsanız her şey daha rahat olacaktır. Geçmişten gelen bir kazayla böyle bir korkuyu yaşıyorsanız iniş çalışmanız faydalı. Unutmayın önce yavaş yavaş iniş yapacaksanız, sonra bir gün bir bakmışsınız ki…

Ötekilerle kıyaslama

Bir takım ya da grup sürüşü yapıyorsunuz ister istemez diğer bisikletçilerle kendinizi kıyaslarsınız. Aslında iş daha bisikletlerden kasklara, ölçüm cihazlarından ayakkabılara, jant sentlerinden vites takımlarına kadar her şeyi kıyaslamakla başlar. Ama en berbatı sürüş sırasında diğerlerinin performansına bakıp kendini küçümsemek ve bunu yaptıkça daha da kötü sürmektir! Unutmayın: Bisiklete biniyorsanız, emin olun sizden daha yetenekli, hızlı veya tırmanıcı birileri mutlaka vardır! Bu yüzden diğerlerine değil kendi performansınıza odaklanın, eksik yönlerinizi geliştiremeye bakın, gelişmelerinizi not edin. Zihinsel olarak güçlü olabilirseniz fiziksel olarak da olursunuz. Olamıyor musunuz? Eh, o zaman tek başınıza sürün! Suç değil ya!

Verilerin kölesi olmak

Amatör bisikletçilerin yarış dünyası artık Strava olmuş vaziyette. Aslen kişisel performansı ölçüp geliştirmek ve benzer rotalarda süren bisikletçiler arasında sosyal bir bağ kurmak amacıyla oluşturulan bu sistem, bazıları için takıntı haline gelmiş durumda. Bisiklete binmek sadece ve sadece bir segmentte rakip gördüğünü alt etmek, KOM/QOM kazanmak haline gelen bu bisikletçilerle sürmek hiç ama hiç keyifli değildir. Sizi bir köşede unuturlar, hatta icabında yavaşlığınız nedeniyle sizi eleştirirler. Başkalarını geçmeyi o kadar takıntı haline getirmiş bisikletçiler var ki, aralarında artık profesyonellerin bile ellerini sürmedikleri doping ilaçlarına uzatabiliyorlar. Belki o seviyeye gelmediniz (çok şükür!) ama yine de her sürüşte nabız, kadans, kalori, kilometre, ortalama hız gibi detaylara fazla takılarak bisiklete binmekten keyif almaktan uzaklaşmaya başladığınızı hissediyorsanız ara ara ölçüm yapmadan sürüş yapın. Dengenizi bulun ve öyle devam edin.