Mobilemenu
Profile

Bisikletçilerin 10 Mucizevi Besini

Kereviz

Bazıları burun kıvırabilir ama bu çiğ de yenebilen sebze anti-inflamatuar etkisinde güçlü olan ve iyileşmeye yardımcı apigenin maddesini içerir. Aynı zamanda egzersizlerin enerji maliyetini azaltmaya, kas kasılmalarını olumlu yönde etkilemeye ve genel enerjinizi artırabilen nitratla doludur. Rendeleyin, sarımsaklı süzme yoğurtla karıştırıp, biraz da dövülmüş ceviz ve tuz ekleyin. Beğenecek ve faydasını tam göreceksiniz!

Balık

Ruh haliniz ve enerji seviyeniz yerlerde sürünüyorsa omega-3 yönünde zayıf bir beslenme trendi içindesinizdir. Yağlı balıkları tüketerek, beynin en yüksek potansiyelde çalışmasını sağlayan bu yağ asitlerini vücudunuza katmalısınız. Ülkemizde de bolca bulunan ithal somon ile sardalye ve hamsi gibi yerli balıkları bolca tüketmeye bakın. Unutmayın; yağda kızartırsanız balığın faydaların yüzde 75’ini de harcamış olursunuz!

Yulaf Ezmesi

Tamam, yemesi pek keyifli gelmeyebilir; hele ki makarna ve patates gibi karbonhidrat zenginlerinin tatlığının yanında… Yulafın gücü şuradan geliyor: Diğer karbonhidratlar enerjiyi aniden yükseltir ve ani bir şekilde de indirir. Yulafsa anlık yükselmez, yavaş yavaş devreye girer ve bünyeyi ayakta tutar. Tadından pek hoşlanmadıysanız fındık, ceviz, süt, bal veya çeşitli meyvelerle karıştırıp lezzetlendirebilirsiniz. Korkmayın, alışırsınız!

Kenevir Tohumu

Demir ve magnezyum bakımından zengin olan kenevir tohumu, oksijenin vücut içinde taşınmasına yardımcı olur. Ayrıca protein ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu yağ asitleri ile doludur. Onları smoothie'lere, salatalara ya da yoğurtlu karışımlarınıza katabilirsiniz.

Mercimek

Hey gidi kara şimşek hey! Senden hiçbir yerde kurtuluş yok! Mercimek, sürüş öncesi yakıtınızdır, ancak günlük diyetinize de harika bir katkı sağlayabilir. Sağlıklı ve doyurucu bir protein kaynağı olarak vejetaryenler tarafından kullanılan mercimek de yavaş yanan kalori sağlar. Nispeten düşük kalorilidir ve mineral içeriğiyle (özellikle demir) kasların dayanıklılığını artırır. Mercimek sıcak ya da soğuk bir yemek şeklinde tüketebilir, çeşitli salatalara katabilirsiniz. Omlete ekleyen bile varmış!

Süt

Süt, vücuttaki hormon dengesini ve bağışıklık sistemini düzenleyen D vitamini kaynağı olarak kabul edilir. Yılın belli günlerinde güneş ışığının yeterli seviyede olmaması,  enerji seviyelerinin düşmesi ve birçok insanın bağışıklık sistemlerini tüketmesine sebep olabiliyor. Çiğ sütler büyük bir D vitamini kaynağıdır. Direkt kafaya dikip içemiyorsanız, bir şeylerle karıştırın olsun bitsin!

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yoğun kalori içerir ve hızlı etkili bir enerji kaynağı olarak çalışabilir. Özellikle yağ asitleri bakımından zengindir. Bu da dayanıklılığınızı artırır, kandaki laktat düzeylerini düşürür. Yetmezmiş gibi C vitamini ve elektrolitleri de içerir. Hindistan cevizi yağını direkt pişirmemelisiniz; pişmiş yiyeceklerinize çiğ olarak katarak maksimum verim alabilirsiniz.

Yeşil Çay

Sporcuların çay mı, kahve mi savaşının aslında galibi üçüncü bir taraf: Yeşil çay. Son yılların gözdesi bu içecek beyin dalgalarını harekete geçirmeye yardımcı oluyor. L-theanine olarak adlandırılan amino asitten bakımından yüksekliği sayesinde hem uyanıklığı artırır, hem de kafeinin yaptığı enerji yüklemesini yapar. Siyah çayı kahvaltıda içersiniz artık…

Muz

Listenin sürpriz olmayan meyvesi! Bütün bisikletçiler muzun potasyum ve magnezyumla dolu olduğunu bilir. Kas kramplarını önlemeye yardımcı olurlar, hızlıca enerji verirler ve kolayca sindirilirler. Uzun bir tura çıkmış hemen her bisikletçinin forma cebinde boşuna taşınmıyor!

Dark Çikolata

İşte listenin tartışmasız en güzel tadı! Damak tadınızı ne kadar terbiye etseniz de o kör karanlıklardan çıkıp gelen “şeker” tüketme istediğini en zararsız şekilde atlatmanın yolu. Üstelik onun sayesinde salgılanan serotoninler ve endorfinlerle kasvetli anlar bir anda yok olur. Düzenli binenlerin ruh halinin genel olarak olumlu olmasının altında yatan da bu hormonların sık sık salgılanmasıdır. Tabii siz yine bütün bir kare çikolatayı gömmeyin, iki üç kareyle yetinin!