Mobilemenu
Profile

Bisikletçilerin Strava Gariplikleri

Bisikletçilerin sosyal ağı da diyebileceğimiz Strava uygulamasının bisikletçiliği epey değiştirdiği aşikar. GPS takibi ve rekabet yaratması ile ayrı bir motivasyon oluşturan bu uygulama, bazen epey komik görüntüler ortaya çıkarıyor.

Mahallede turlamak!

Strava kullanıcıları bilir; uygulamanın her ay yenilenen challenge’ları vardır. Örneğin; her ay bir fondo yapmak, belirli bir metrenin üzerinde irtifa tırmanmak, belirli bir kilometrenin üzerinde bisiklete binmek gibi… İşte o "görevleri" tamamlamak, bazen insanları komik duruma düşürebiliyor. 100 kilometrelik fondo’yu tamamlamak için evinin yakınındaki caddede turlayanlar, son 15 metrelik rakıma ulaşmaya kasıp ayın son günü gece yarısından önce bisikletle tırmanacak yokuş arayanlar… Çevrenize dikkatle bakın, onları göreceksiniz!

Tur bitmeden, şarjın bitmesine yıkılmak

Bazen olur; Garmin ya da akıllı telefonun şarjı o büyük ve şatafatlı turun sonu gelmeden bitiverir ve bütün emek çöpe gider. Aslında çöpe gitmez; sonuçta bütün o yol boyunca pedalı sen çevirmişsindir, o yokuşları sen tırmanmışsındır, o tempoyu sen tutturmuşsundur. Ama işte, şarjın biterse bundan sadece senin haberin olur. O kadar yıkılırsın ki o gün şarjını kontrol etmediğine değil de bisiklete bindiğine pişman olursun. İşte bu çok saçma!

Rüzgara göre segment seçmek

Siz hala hava ve rüzgar durumunu en çok balıkçılar takip ediyor sanıyor olabilirsiniz, ama gerçek oldukça farklı. Bu ikili günümüzde artık bisikletçilerin takibinde. KOM (Bir segmenti en hızlı geçene verilen King of Mountain unvanının kısaltması) kazanabilmek için rüzgarı arkadan almayı hedefleyenler farklı meteoroloji sitelerini takip ediyor, kendi hava durumu tahminini yaparak saldıracak segment seçiyor.

Markete giderken bile Strava’yı açmak

Commuting yapanlara saygı duymamak mümkün değil. İşe ya da okula giderken her gün, sabah ve akşam bisiklete binen her insan yol kısa da olsa Strava’yı açmaya hak kazanır. Ama 2,5 kilometre ötedeki markete, postaneye, eczaneye giderken Strava'yı açana ne demeli? “Öyle deme ahbap, git gel nereden baksan 5 kilometresi var!” Allah akıl fikir versin!

Tek bir segment için pedal çevirmek

Bisikletçilerin Strava kayıtlarını detaylı incelerseniz, ne niyetle yola çıktıklarını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Örneğin adam/kadın düşük tempoyla uzun bir süre sürmüş, sonra üç dakikalık delicesine bir hızla tırmanış yapmış; ardından yine düşük bir tempo… Demek ki neymiş? Arkadaşımızın tek derdi o üç dakikalık yokuşta en iyi derecesini yapmakmış. Yasal mı? Elbette! Güzel mi? Hayır!