Mobilemenu
Profile

Bisikletçilerin Yapması Gereken Kış Sporları

Kayaklı Koşu

Kayaklı koşu yapmanız için yaşadığınız yere kar yağması, yeterli. Bunun için büyük tesislere, liftlere, pistlere ihtiyacınız yok. Bu disiplinde düzde, inişte ve yokuşta kayaklarız ve batonlarınızla hareket edersiniz. Kayaklı koşu, tam vücut egzersizi için üst gövdeyi kullanır. Bunu yaparken de kalbinizi ve akciğerlerinizi alabildiğine çalıştırır, haliyle de güçlendirir. Hele bir de bu sporu kötü icra ediyorsanız, çok daha fazla yorulup bedeninizi çalıştıracağınıza emin olabilirsiniz!

Paten Kayağı

Buz pateniyle kayaklı koşunun bir karışımı olan paten kayağı da tüm vücudu çalıştıran bir kuzey disiplini sporudur. Paten kayaklarının altında farklı olarak bir kayma mumu vardır; bu da bacakları bir yandan diğer yana hareket ettiren patinaj hareketinin buzlu yollarda yapılmasını sağlar. Bu kayak türünün bisikletçiler için en büyük avantajı kullanılan kasların pedal çeviriminde kullanılanlara çok benzemesi. Üstüne kardiyo ve dayanıklılık kazanımları da bedava!

Downhill Kayak

Mutlaka fiziksel kazanımlar getirir ama downhill kayak yapmak bisikletçiye, inişlerde ihtiyacı olan denge, koordinasyon ve mental gelişimi artırma fırsatını verdiği için muhteşem bir kış sporudur. Kayaklar üzerinde dik durmak başlangıçta zordur. Beyniniz vücudunuza ve kayma işi icra eden uzuvlarınıza hangi yöne hareket edeceklerini söylerken, bacaklarınız da vücudunuzu dengede tutmak için alabildiğine çalışır. Bu ortaklık, beyin-vücut koordinasyonunun gelişimi için birebir. Diğer taraftan kayak çarpışmalardan kaçınabilmek, virajları doğru alabilmek için hızlı kararlar alma yetinizi de geliştirir. Hızla kayarken beyniniz her engeli ayrıntılı olarak düşünmek ve analiz etmek için vakit bulamaz. Bu durumu sorunsuz aşmak için durumu değerlendirir ve ne yapması gerektiğine hızlıca karar verir. Bunu ne kadar çok uygularsanız bisikletinizle dik ve uzun yokuşlardan inişlerde fark yaratmaya da başlarsınız.

Snowshoeing

Bu sporu özel bir kayak ayakkabısıyla yürüyüş yapmak olarak tanımlamak mümkün. Diğer taraftan düşük maliyetli, kolay öğrenilebilir hatta ustalaşılabilir ve mükemmel bir kardiyovasküler egzersiz çeşididir. Kar yürüyüşü sırasında kar ayakkabısı hemen hemen bütün kaslarınızı kullanır. Kısacası snowshoeing, bir yürüyüşten ötesidir!

Kar Koşusu

Koşmak, bisikletçinin kara gündür dostudur. Bisiklet için olumsuz hava koşullarında ve zaman yetersizliğinde hemen her bisikletçi koşu ayakkabılarını giyerek formunu korumaya bakar. Karda koşmaksa koşudan alacağınız verimi birkaç kat artırır. Kardiyovasküler sisteminizi korumanızı sağlar, egzersizlerinizi çeşitlendirmenizi sağlar. Koşmak kemik yoğunluğunuzu bisiklet sürerek elde edeceğinizden çok daha fazla artırır. Tüm bunları da bisiklet üzerinde geçireceğiniz zamanın çok daha az bir bölümünde başarır. Harika!