Mobilemenu
Profile

Bisiklete Bağımlı Mısın?

Bisiklet bağımlılığı

Bisiklete binme bağımlılığı, dinlenmeniz ve toparlanmanız için zaman ayırmadan, her gün sıkı antrenman yapma ihtiyacı ile tanımlanır. Bisiklete binmenin, bir numaralı öncelik haline gelmesi bunun bir göstergesidir. Hayatınızdaki diğer önemli meşgaleleri hep bisiklete göre planlamaya başlarsınız. Bilindiği gibi bağımlılık, olumsuz anlamlı bir sözcüktür. Bu yüzden çevrenizdekilerden, yani aileniz ve arkadaşlarınızdan çeşitli hoşnutsuzluklar görürsünüz. Bağımlıysanız bunları görmezden gelirsiniz. Önceliklerinizi yeniden düzenler, bisikletinizle aranıza bir şeyin girmesine izin vermezsiniz. 

Peki bu kötü bir şey mi?

Çizgiyi aşarsanız bisiklete binmenin getirdiği faydalardan yararlanamamaya başlarsınız. Bağımlı bisikletçi daha fazla ağrı ve acı hisseder, fiziksel yaralanmalara, düzenli soğuk algınlığına ve gizli hastalıklara yatkın hale gelir. Ayrıca tükenmişliğe ve onunla gelen her şeye karşı duyarlı hale gelebilir: düşük performans, düşük ruh hali, iştahta değişiklikler, uyumakta zorluk ve genellikle sonuçların harcanan çabanın yoğunluğuyla eşleşmediği hissi... Bisiklete binen bir bağımlı için bu form kaybı ve zorluk duyguları yıkıcı olabilir.

Bağımlılık testi: Cevapların çoğuna katılıyorsanız sıkıntı var!

1-Bisiklete binmezsem hayatla başa çıkmam çok zor olur.

2-Yaptığım egzersiz miktarıyla ilgili olarak ailemle sık sık çatışmalar ortaya çıkıyor.

3-Egzersizi ruh halimi değiştirmenin bir yolu olarak kullanıyorum.

4-Zamanla bir günde yaptığım egzersiz miktarını artırdım

5-Bir sürüş gününü pas geçmek zorunda kalırsam, karamsar ve huzursuz hissediyorum.

6-Yaptığım egzersiz miktarını kasıtlı olarak kesersem, her zaman eski yöntemime geri döner ve daha önce yaptığım kadar sık egzersiz yapardım.

Semptomlar

Bisiklet bağımlısı olup olmadığınızı belirlemenin bir başka yolu da bisiklete binmediğinizde ortaya çıkan duygularınızdır. Yapılan araştırmalar egzersiz bağımlılığı semptomları olanların iki hafta boyunca egzersiz yapmamaları durumunda depresyon, konfüzyon, öfke, yorgunluk ve düşük ruh hali gösterdiğini ortaya koyuyor. Bir antrenman fırsatını kaçırdığınızda kendinizi aldatılmış hissediyorsanız, depresyona girdiğinizi düşünüyorsanız, performansınız hakkında olumsuz düşüncelere kapılıyorsanız, sinirli ve mutsuz bir hale bürünüyorsanız kuvvetle muhtemel bağımlı hale gelmişsiniz demektir.

Kimler risk altında?

Araştırmacılar, bir takımda spor yapanların yaklaşık yüzde 7'sinin egzersiz bağımlılığı riski altında olduğunu söylüyor. Bu yüzde bisiklet gibi bireysel sporlarda yüzde 10'a, triatlet'ler için 20'ye ve ultra koşucular için 27'ye kadar çıkıyor. Haftada beş günden ve 10 saatten fazla spor yapanlarda riskin arttığı da yine elde edilen bulgular arasında.En yüksek risk altındakiler mükemmeliyetçi özelliklere sahip olanlar, her daim ellerinden gelenin en iyisini yapmaya odaklanan, vücutlarını kontrol etmek isteyenler, heyecan arayanlar, daha nevrotik ve dışa dönük karakterliler olarak görülüyor. Alıştığı ruh haline kavuşabilmek için daha çok sürmek zorunda hissedenler, çevrelerinden bisiklete dair yaptıklarıyla olumsuz eleştiri almaya başlayanlar, bisiklet alışkanlığı yüzünden borca girenler, yemeklerini aşırı kontrol altına alanlar ve sosyal hayatlarında dengeyi kaybedenler de risk altındalar.

Tedavi

Bisiklete binme bağımlılığınız, egzersizden edindiğiniz fiziksel ve zihinsel yüksek seviyeden geliyorsa, kurtarılması çok zor olabilir. Özellikle sporlarını sevdikleri için bu noktaya gelen birincil bağımlılara devam edemeyeceklerini söylemek çok zorlu bir süreç. İkincil bağımlılar, düşüncelerini kontrol etmek için bisiklet kullanarak kilo vermeyi veya yaşamlarında olumsuz, nahoş duyguları veya zorlukları kaçmayı deniyor olabilir. Onlar egzersizi başa çıkma mekanizması olarak kullanıyorlar. Burada anahtar, ilk başta neden bu kadar yaptıklarını bulmak. Bu nokta aşılırsa, bağımlılıklarının başka bir şeyin belirtisi olduğunu görebilirler. Her iki grup için bağımlılıklarıyla çalışmalarına yardımcı olmak için bilişsel davranışçı terapi psikoloğu görmeleri tavsiye edilir. Onları motive eden hedefleri belirleme ve bu hedeflere ulaşmak için güvenli ve makul yollar bulmalarına yardımcı olarak bağımlılıktan kurtulmalarına yardımcı olunabilir.