Mobilemenu
Profile

Bisiklete Binerek Kilo Vermenin 7 Yolu

Düzenli yemek yiyin

Günde üç öğünlük rutini tutturmak, doyasıya yediğiniz tek bir öğünden sonra geri kalan saatlerde çerezler ve abur cuburlarla kendinizi “şımartma” olasılığınızı da düşürür. Düzenli haftalık yemek planları hazırlar ve malzemeleri de önceden alıp evde yemeğinizi pişirirseniz sağlıklı öğünler oluşturabilirsiniz. Böylece süpermarkete sık sık gidip gereksiz kalori bombaları alma sıklığınızı azaltır hem de bisiklete binmek için ekstra vakit kazanırsınız!

Beyninizi kandırın

Kilo vermek isteyenlere sıklıkla verilen bir tavsiye aslında akıl oyunlarının bir parçası: Yiyecekleri büyük bir tabak yerine küçük bir tabağa koyarsanız, beyniniz daha çok yediğini zanneder. Bırakın o keriz öyle sansın! Zaten o küçük tabaktaki az yemek birkaç dakika sonra beyne “Doyduk” sinyali göndermeye başlayacak. Ayrıca gün içinde kendinizi çok aç hissettiğiniz bazı anlarda aslında sadece susamışsınızdır. Bir bardak su için ve olacakları görün!

Aşırı yağlı yiyecek ve içeceklere sınır koyun

Gazlı içecekler veya “Annenizinki gibi” sloganlarıyla satılan meyve suları birer şeker bombasıdır ve doğrusunu söylemek gerekirse hiçbir işinize yaramaz. Bunlar yerine kahve veya sporcu içecekleri içmeye gayret edin. Diğer taraftan açlıktan gözünüz döndüğünde elinizi hemen çikolatalara atmak yerine bir miktar yaş veya kuru meyve de yiyebilirsiniz. Çikolata çok şekerlidir ve verdiği enerji birkaç dakika yok olur gider, geriye vücudunuza armağan ettiği yağlar kalır. Söylemeye gerek bile yok ama yine de bir köşede bulunsun. Alkol bünyesinde çok miktarda şeker ve kalori barındırır, üstelik gereksiz şeyler yemenize de sebep olarak kilonuza kilo katmanıza sebep olur.

Çok gerekmedikçe sürüş sırasında yemeyin

“Nasıl olsa bisiklete biniyorum” diyerek eliniz sürekli karbonhidratlara gitmesin. Kilo vermek istiyorsanız boğazınızdan biraz kısmanız gerekecek. Herhangi bir sürüş bir saatten kısa süreli olmamalıdır. Bu sürede de bir şişe su içmeniz yeter de artar bile. Daha uzun süre pedal çevirecekseniz veya bonklamaktan korkuyorsanız saatte 60 ile 90 gram kadar karbonhidrat tüketmeniz yeterli. Fazla yememek için yanınıza fazla yiyecek almazsanız problem kalmaz.

Komuter olun

İşe ya da okula bisikletle gidip gelme şansınız varsa bunu kesinlikle değerlendirin. Bu sayede haftalık kilometrenizi artırmak için mükemmel bir fırsat yaratmış olursunuz. Pedal çevirerek geçtiğiniz her kilometre daha fazla kalori yakmanıza, yağlarınızı kasa çevirmenize ve formunuzu sabit tutabilmenize yarar sağlar. Havaların iyi olduğu dönemlerde yolu uzatarak bu yöndeki kazanımlarınızı da artırabilirsiniz. Hafta içi böylesi bir tempo yaptıktan sonra hafta sonları uzun turlara çıkmadan da edemezseniz.

Lahanalaşmaya son!

Sürüş sırasında vücudu iyice ısıtıp daha fazla ter atmaya yönelik olarak üzerinizdeki katman sayısını artırmaya kalkarsanız kilo kaybedebilirsiniz ancak dehidrasyon yoluyla kilo kaybetmek özellikçe bisikletçiler için istenmeyen bir durumdur. Kaybettiğiniz o sıvılar sizin daha uzun mesafeler katetmenizde önemli rol oynar ki bu da kalori yakımı için olmazsa olmazdır!

Enerjini sona sakla!

Çalışmalar egzersiz sonuna doğru artan oksijen tüketiminin yağ depolarının yakımında etkili olduğunu öngörüyor. Bunun anlamı: Eğer bisiklet sürüşünüzün sonuna doğru eforunuzu artırırsanız bu oksijen tüketiminizi çoğaltacak ve çalışmayı bitirdiğinizde bile yağ yakmaya devam edeceksiniz.