Mobilemenu
Profile

Bisiklete Başladıktan Sonra Hayatınızda Değişen 10 Şey

Yeni bir bisiklet alarak aile bütçesini derinden sarsmak

“Bu parayı 5 yılda biriktirdiğimizi biliyorum ama en kısa zamanda yerine koyacağım. Tabii ki çocuğumuz özel okulda okuyacak hayatım. O zamana kadar parayı tamamlarım, sıkıntı yok.  Sadece bir süre dışarıda yemek yemeyeceğiz; akşama yine mercimek yapar mısın? Tatil mi; annemlerin yanına Çınarcık’a gidebilirsin. Hem ben de bisikletle gelirim!”

Erken yat-erken kalk!

Akşam saat 10 gibi yatmak için fırsat kolla. İnceden esneme numaraları yap. Televizyondaki programları kötüle. Sıkıldığını beyan et. Eşyalarını hazırla. Yatmaya gittiğini açıkla. Sabah ev ahalisi uyurken sessizce kalk. Kapıyı anahtarla açıp kapa ki gürültü yapmasın. Taytını evde, ayakkabılarını apartman boşluğunda giy. Bisikleti sağa sola çarpmadan çık git. Mümkünse herkes uyanmadan eve geri dön, duşunu al, yatağa kıvrıl!

Fıldır fıldır rota aramak

Barcelona 2009’da altı kupa birden kazanırken, takımın beyni Xavi oynadıkları pas oyununun kendisi üzerindeki etkisini şöyle anlatmıştı: “Artık yolda yürürken bile, maç içinde pas atmak için aradığım boşluklar gibi boşluk arıyorum!” Bir kere bisikleti gündelik hayatınıza soktunuz mu? Geçmiş olsun! Artık tek düşünceniz “Burada ne güzel bisiklete binilir” olacak.

Zengin dedeyi daha sık ziyaret

Her zaman daha iyi bir bisiklet vardır! İyi bir bisiklet için iyi bir bütçeye sahip olmak şart. Örneğin orta karar bir yol bisikleti için yaklaşık 5000 lirayı gözden çıkartmak gerekiyor. Yok, ben daha büyük oynarım diyorsanız el yapımı, full karbon kadrolu bir Pinarello için yaklaşık 40 bin lirayı bir yerlerden bulmalısınız. Neden uzun süredir ihmal ettiğiniz dedenizi ziyaret etmiyorsunuz. Mümkünse bisikletinizle gidin, sohbet kendiliğinden gelişsin!

Yeni kıyafetler almak

B.Ö. (Bisikletten Önce) nereden giyindiğinizi bilemeyiz ama B.S. (Bisikletten Sonra) bunu tahmin edebiliriz. Uluslararası spor mağazalarının kapılarına dayanacağınız, sürekli yeni ve daha iyi (bu sizin iddianız) formalar, kasklar, taytlar, ayakkabılar, çoraplar alacağınız garanti. Fazla kilosu olan bir insansanız zamanla daha fit bir bedene kavuşacak ve B.Ö.’ki favori mağazalarınıza da gitmeye de başlayacaksınız. Eh, artık vücudunuza tam oturan kıyafetler giyme vakti geldi de geçiyor bile!

Spor yapmayan ve kilolulardan hazzetmemeye başlamak

Bisikleti bir spor aracı olarak kullanmaya başlamadan önceki hayatını unuttun değil mi? Senin de şimdi gördüğünde suratını buruşturduğun insanlar gibi fazla kiloların vardı. Belki de kilon normaldi ama dayanıklı değildin. Nabzın şimdiki gibi 57 değil, 78’di… Göbeğin vardı, kolların sarkıktı, bacakların güçsüzdü. Belki onlar da senin yaşadığın aydınlanmanın ilk günlerindeler. Bu kibir niye?

Kendi halinde bisiklete binenleri küçümsemek

“Şu bisiklete bak! Bu da eşofman giymiş! Kask takmışsın ama taytın yok sonra eve dönüşte ağlama! Yol bisikleti varken, bunlar kullanılır mı ya! O sele boyu ne öyle? Kadron sana küçük be arkadaşım! Bu hızla gideceksen yürü daha iyi! Bu markayı en son çocukluğumda görmüştüm; nereden buldun?”

Her yere bisikletle gitmek

Bisikleti ister spor aleti, ister ulaşım aracı olarak kullanın; bir yerden sonra her yere onunla gitmeye başlarsınız. Önce arkadaşlarla buluşmak, sabah sporu derken, sonrasında market alışverişinde, 15 kilometre ilerideki iş yerinize de pedallamaya bakarsınız. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde bisikletsiz bir şekilde bir yerden bir yere ulaşırken trafik sıkıştığında her seferinde “Şimdi bisikletle olsaydım çoktan…” diye söylenir de söylenirsiniz.

İdeal kilo ve bisikletçi beslenmesi saplantısına girmek

Uğraşıyorsun, kasıyorsun, zorluyorsun ama daha önce 14 dakika 43 saniyede aştığın o belalı yokuşu daha iyi bir derecede geçemiyorsun. Daha çok antrenman ya da farklı teknikler de işe yaramazsa akla kaçınılmaz olarak şu fikir gelir: “Bir, iki kilo verirsem bu iş tamam! Zaten 68 kilo olmam gerekiyor.” Böylece inceden bir diyet dönemi başlar, zararlı yiyecek ve içeceklerden uzaklaşılır, ara öğünler önemsenir. Yanlış mı? Yooo!

Tatile, akraba ziyaretlerine ve iş gezilerine giderken bisikletini de götürmek

Yaz tatilleri, uzatılan bayram tatilleri ve iş gezileri insanı rutininden uzaklaştırır. Haliyle de bisikletinden! Ama bir yerden sonra zinciri kırar ya arabanıza iki tekerinizi monte eder ya da uçağa bisikletinizi de götürürsünüz. O uzun boş günlerde bisikletsiz kalmak azaptır. Öyle ki bırakın tatil ve ziyaretleri, iş gezilerine bile bisikletini yanından taşıyan çoktur.