Mobilemenu
Profile

Bisiklete Dair 8 Beslenme Hurafesi

Su içmeden antrenman yapmak dayanıklılığı artırır

Size böyle bir şey diyen bir arkadaşınız varsa onunla ilişkinizi hemen gözden geçirin! Zaten muhtemelen o sizin arkadaşınız değil, gizli rakibiniz, hatta düşmanınız! Su içmeden bisiklete binmek ve antrenman yapmak ciddi sıkıntılar yaratır. Performans bazında düşünürsek, vücut ağırlığının yüzde 1’i ile yüzde 5’i arasındaki su kaybı antrenmanın son kısmında pedal çevirmek yerine yürüyeceğiniz anlamına gelir. Bırakın performansı düşüp olduğunuz yerde kalmanız bile olası. Aman diyelim…

Yağ yakmak istiyorsan, sürüş sırasında bir şey yeme

Al bir de buradan yak! Yine gizli bir rakip ya da düşman veya hiçbir şey bilmeden caka satan bir ukala… Pedal çevirerek yağ yakmak istiyorsanız antrenman ya da yarış sırasında mutlaka karbonhidrat bazlı yiyecekleri tüketmelisiniz. Zira vücudun yağları yakabilmesi için şekere ihtiyacı vardır. Yoksa karbonhidrat depoları hemen tükenir ve aç gözlü bedeniniz protein depolarınıza gözünü diker. Kısacası yağlardan değil, kaslardan kaybedersiniz.

Alkol, ağrıları dinlendirir

Vahşi Batı’da, 1800’lerde yaşayan bir kovboysanız yaralandığınızda yaranızın üzerine acılarınızı biraz olsun dindirsin, mikropları öldürsün diye viski dökebilirsiniz. Ama bisiklete binerken vücudunuz salgıladığı laktik asitleri ortadan kaldırmak için içki içerseniz en basitinden sızar kalırsınız! Geçmişte bisikletçiler, yarış öncesinde viski içiyordu bu doğru, fakat bir süre sonra bunun yanlış olduğunu anladılar. Hatta bir Fransa Turu’na mola verip iki şişe şarap içen ama sızıp yarışa devam edemeyen bisikletçilerin öyküleri de hâlâ anlatılır.

Sürüş öncesi et yemek iyidir

Bisikletçiler için et yemek, yani protein almak tabii ki iyidir ama zamanlamaya dikkat. Yarış veya antrenman öncesinden karbonhidrat, sonrasında et ve protein almak gerekiyor. Hazmı zor olan eti önce yerseniz sürüş sırasında salgılanan üre nedeniyle sakatlık riski artar. Sonrasında yendiğinde vücudun kendine gelmesine ve yenilenmesine büyük fayda sağlar.

Aspirin iç, kaslarına oksijen gitsin

İnsanlar Aspirin’in kanı incelttiğini ve sulandırdığını zanneder ama yanlıştır. Bu ilacın asıl görevi kanın daha zor pıhtılaşmasını sağlamaktır. Kanı incelttiğini zannedenler bu durumun kanın daha çok oksijen taşıyacağını ve kaslara daha çok oksijen götüreceğine inanır ve yanılır! Bol miktarda içmek çok daha doğrudur.

Keratinle coş!

Teoride keratin tozu ya da tableti yutunca vücuttaki depoların dolduğu ve bunun ani ataklarda ihtiyaç duyulan patlamaları desteklediği doğru. Ancak işin bir de karanlık tarafı var. Keratini vücudunuza soktuğunuzda mukavemetiniz artmıyor. Hatta bu bileşen ciddi bir miktarda vücutta su tuttuğu için ağrıları artırıyor, krampları azdırıyor. Tercih sizin.

Karbonhidrata yüklen

Sporcular bazen ihtiyaçlarını abartarak pirinç, makarna ve ekmeğe gereğinden fazla yüklenebilir. Siz "Bugün antrenman var, enerji lazım" diye düşünerek aşırı karbonhidrat tüketme hatasına düşmeyin. Günlük aktivite, antrenman yoğunluğu gibi detayları göz önüne alarak günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayın. İnternette bile bunu yapmanın türlü yolu mevcut. En önemlisi de günlük ekmek tüketimini sınırlamak çünkü biliyorsunuz ekmekte diğer karbonhidrat kaynağı besinlere göre daha çok kalori vardır!

"Kahvesiz ayılamıyorum gerçekten!"

Kafeinin performans üzerinde olumlu etki yaptığı kanıtlanmıştır ancak yine de yönetimini dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Bilinçsizce tüketimi bağırsak aksiyonlarını faaliyete geçirebilir ve mide problemlerine yol açabilir! Günlük kafein ihtiyacınızı çözdükten sonra kahvenizi antrenman öncesinde için ve birkaç saat sürecek olan etkisinden faydalanın. Yarışlara katılıyorsanız birkaç hafta önceden kafein tüketiminizi azaltın. Bunun nedeni ise yarış günü içeceğiniz kahvenin size yapacağı etkiyi artırmak!