Mobilemenu
Profile

Acemi Bisikletçilerin Sormaya Cesaret Edemediği 10 Soru

Bisiklet almak için ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Bu soruyu sorduğun her seferinde yanıtı başka bir soruyla alırsın: “Bisikletinle neler yapmayı planlıyorsun?” Bisikleti bir spor olarak değerlendireceksen ve haftada en az üç, dört gün ve yine en az her seferinde minimum bir saat bineceksen performansını düşürmeyecek, seni sakatlamayacak bir bisiklete ihtiyacın var demektir. Ucuz ve kötü bir bisiklet, seni bu spordan soğutabilir. Diğer taraftan yüklü bir meblağ ödeyip sonra binememek de var! En iyisi ortalama 500 euro’luk bisikletleri araştır. Devam edersen nasıl olsa daha iyisini almanın hayallerini kurmaya başlayacaksın!  

Bike fit yaptırmam şart mı?

Sıradan ya da üst seviye fark etmez; bisikletin ayarları sana uygun değilse sürüşlerde keyif almaz, acı çekersin. Hatta zamanla başta belinde, boynunda ve dizlerinde ağrılar, sızılar baş gösterir. Kaçınılmaz sonuç: Bisiklete binmemeye başlarsın. Doğrusu, bisikletini aldığında “bike fit” yapan yerlere gidip bedenine uygun ayarları yaptırman.

Bisiklet taytı giymek zorunda mıyım?

Zorundasın demeyelim ama giysen senin için çok daha iyi olur. Emin ol pedli bisiklet taytı giyip sürüş yaptıktan sona kendini çok daha rahat hissedeceksin. En azından eve döndüğünden “oran buran” acımayacak, işkenceden kurtulmuş olduğunu düşünmeyeceksin!

Şu… uzun taytı da mı giyeceğiz?

Hava soğuk olduğunda, bisiklet üzerindeyken her zamankinden daha soğuk hissedersin. Soğukta kan hayati organlara yöneleceğinden bacak kaslarının çalışması da daha zor olur, pedal çevirmekte sıkıntı çekersin. Hem merak etme; bisiklete bindikçe bacakların daha da güzelleşecek ve uzun taytla onları daha iyi sergileyebileceksin!

Neden iki tane suluk taşımaya ihtiyacım var?

Bu şart değil ama 90 dakika ve üzerindeki sürüşlerde suyun mutlaka bitecektir. Sıcak havalar, yokuş çıkışları susuzluğu artırır. Susadıkça güçten düşersin. Dahası henüz susamadan su içmelisin. Tempo yakalamışken boşalan suluğu doldurmak için market aramaya da gerek yok! Hem bazı zamanlar su alacak bir yerde olmayabilirsin. Yedekli turlamak iyidir!

Hangi tür sporcu içeceği içmeliyim?

İki tür sporcu içeceği vardır. Kısa süreli aktiviteler için hipotonik içecekleri tercih edebilirsin. Bunlar vücudun terlemeyle kaybettiği tuzu yerine koymak için sodyumu, potasyum ve klorür gibi elektrolitleri barındıran, düşük karbonhidratlı içeceklerdir. 90 dakikanın üzerinde bir sürüşe çıkıyorsan yarım litresinde 25-30 gram şeker barından yüksek yoğunluklu izotonik içecekleri tercih etmelisin.

Hangi aralıkla, neler yemeliyim?

90 dakikanın altındaki sürüşlerde fazladan bir şey yemene gerek yok. İki saat kadar öncesinde bir şeyler yediysen onlar eve dönene kadar seni idare eder. Daha uzun süreli bir sürüşe çıktıysan ilk bir saatin ardından atıştırmalara başlamalısın. Sonrasında her 40-60 dakikada bir kuru üzüm, fındık, fıstık, kuru kayısı gibi atıştırmalıklardan ağzına atmalısın. Potasyum bakımından zengin muz da bisikletçilerin olmazsa olmazlarındandır.

Ne sıklıkla bisiklete binmeliyim?

Bu sorunun yanıtı yine bisikletçiye göre değişir. Ama haftada 3-5 gün arasında binmek, süreklilik isteyen bisiklet sporu için idealdir. Bunlardan birini uzun bir tur olarak düşünüp, diğerlerini de 60 ile 90 dakika arasında sürüşler olarak planlarsanız hamlamazsınız. Uzun turdan kasıt minimum 60 kilometre. Gün aşırı binmek de bedenin yenilenmesi için özellikle ilk dönemlerde oldukça önemli.

Kilitli pedal kullanmalı mıyım?

Bu pedallar ve onlara uygun ayakkabılar, performans artırımı için idealdirler ama korkmayın, kullanmak zorunda değilsin. Ama şunu bilmelisin: Bu sistem sayesinde pedala sadece basmaz, onu tam anlamıyla çevirirsin. Tamam, ilk başlarda üç, dört kere ani duruşlarda ayağını kilitten kurtaramayacak ve yere düşeceksin. Korkma hem çok fazla acımayacak, hem de kısa süre sonra alışacaksın.

Bisiklete bindikçe kilo vereceğim değil mi?

Bunun garantisi yok! Sürüşten gelip hamburger ve kolaya yumuluyorsan kilo alman bile olası. Ayrıca sürdüğün saat kadar, çıktığın eğim ve kadansın, yani dakikada çevirdiğin pedal sayısı da önemli. Kilo vermek için bisiklete bineceksen, mutlaka kalori hesabını yapan bir diyetinin olması da şart.