Mobilemenu
Profile

Bisikleti Arabada Nerede Taşımalı?

Bisikletinizi otomobilinize monte edeceksiniz ve karşınıza o berbat soru mu çıktı? Belki yardımcı olabiliriz…

Yakıt Sarfiyatı

Fizik dersinde konu aerodinamik yasalarına geldiğinde uyuklamasaydınız, otomobillerin rüzgar direncini en aza indirmek için bu şekilde tasarlandığını bilirdiniz. Bisikletler arkaya takıldığında bu yönde bir sıkıntı yaratmazlar ama yukarıdaki bir ya da birkaç bisiklet rüzgar direncini artırır ve daha çok yakıt harcamanıza sebep olur.

Kazaya Davet

İlk kez bisikletinizi aracınıza monte edip, uzaklara götürüyorsunuz… İki gözünüzün çiçeğini arkaya monte ettiniz, direksiyona geçtiniz ve güvenli bir kalkış için dikiz aynalarını kontrol ettiniz. Yüreğiniz ağzınıza geldi değil mi? Bisikletiniz tekerleklerini bagaj genişliğinden fazla olduğunu, iki yana çıkıntılar yaptığını görünce “Keşke yukarıda taşısaydım” diye hayıflanmaya başlayabilirsiniz. Ama merak etmeyin, bisikletler genelde dikiz aynalarının yarattığı genişliğin içinde kalırlar ve sizinle birlikte diğer sürücüler de bisikletlerinize dokunmak istemezler.

Güvenlik

Elbette aracınıza arkadan bir başka araç vurursa ya da geri giderken acemilik yapıp bir yerlere toslarsanız tamponunuza değil bisikletinize elveda demek zorunda kalırsınız! İşin kötüsü takip mesafesini ayarlamaktaki ustalığınız arkadan gelecek darbelerde hiçbir işe yaramaz. Dua edin de arkadaki sürücüler de sizin klasınızda olsun. Bu arada bisikletini yukarıda taşıyanlar hemen ellerini ovuşturmasın. Türkiye’nin en iyi bisiklet tamircilerinden, satıcılarından ve kullanıcılarından birisi (İsmi bizde saklı!) yukarıdaki bisikletinin yüksekliğini unutup alçak bir alt geçitten geçmeye çalışmışlığını halen anlatır! O yükseklikler sadece kamyoncular için gerekli değilmiş demek ki!

Rahatlık

Bisikleti arkaya koymanın en büyük dertlerinden birisi bagaja ulaşımın kapanmasıdır. Bu yüzden bütün eşyalarınızı önce bagaja yerleştirmeli, ardından bisikletinizi arkaya takmalısınız. Sedan araçlarda bagaj tamamen ulaşılmaz hale gelirken, hatchback kullanıcıları araç içinden bagajdan bir şeyler alma şansına sahip. Bagajınızı buna göre düzenleyebilirsiniz. Yukarıda bisiklet taşımak bu açıdan avantaj olsa da bisikleti tavana monte etmek biraz daha terleticidir. Boyu 1.75’ten kısa olanlar yanlarında bir yardımcı yoksa oldukça çileli bir süreçle karşı karşıya demektir.

Merak

Aracın arkasına monte ettiğiniz bisikletiniz aynalar sayesinde sürekli gözetiminizde olur. Dikkatli gözler, taşıyıcının hız ve yoldaki bozukluklar yüzünden yavaş yavaş aşağıya kaydığını görebilir. Hatta bisikletin bir taraftan kurtulduğunu ve düşmek üzerinde olduğunu bile bu sayede yakalayabilir, gerekli ayarları yapar, güvenliği sağlarsınız. Yukarıda taşınan bisikletlerin bu açıdan durumu daha güvenlidir. Ama işte insanoğlu bir kedi olmasa da gayet meraklı bir yaratık. “Acaba yukarıda neler oluyor?”, “Bisikletim taşıyıcıdan kurtuluyor mu?”, “Bir sorun var mı?” şeklindeki merak cümleleri sık sık rahatsız edici olabilir.

Hasar Raporu

Arka taşıyıcıları monte derken araca, birden fazla bisiklet taşınmasında da bisikletlerin birbirine teması halinde kendilerine zarar vermesi söz konusu olabiliyor. Aracınızın bagaj bölgesinde boya kaldırabilecek kadar çiziklerle karşılaşabilirsiniz. Buna göre üretilen modeller ya da bazı “aspirin tedavileri” var ama ilk seferlerde ne yazık ki bu tarz “eserler” yaratabilirsiniz. Yukarıya monte edilen aparatlar araca zarar vermez. Paralel bağlantı kanalları sayesinde bisikletlerin birbirine teması da mümkün değildir. Bu başlığın kazananı galiba belli oldu!

Seyir

Dikiz aynasından bakarken arka camda bisiklet ve bisikletler görüşü azaltır. Özellikle kadronun “üçgen”inden yolu görmeye çalışırsınız ve yanlardaki aynalara daha sık göz atmak zorunda kalırsınız. Yukarıda taşınan bisikletlerin bu yönde hiçbir olumsuz fonksiyonu olmayacağı aşikar. Yine de arkada bisiklet taşımanın trafikte seyirde ufak bir avantajı vardır: Gece yolculuklarında stop lambalarınızın yanıp yanmadığını jantlardan yansıyan kırmızı ışığı görerek öğrenebilmek!