Mobilemenu
Profile

Bisikletin Başrolde Olduğu 5 Albüm Kapağı

Müzik tarihine damga vuran albümlerden bazıları, aynı zamanda dikkat çekici albüm kapaklarıyla da ünlü. Biz de bu kapaklar içinde bisikletin başrolde olduğu beş eseri bulduk. İşte The Beatles’dan, Faith No More’a bisikletin başrolde olduğu beş albüm kapağı.

Faith No More – The Best Of Faith No More (Album)

İsmini grubun popüler olmadığı yıllarda sürekli üzerine bahis oynadığı bir attan alan Faith No More, dağılmasıyla milyonlarca hayranını üzmüş önemli gruplardan biriydi. Neyse ki 18 yıl aradan sonra yeni albümleriyle yeniden bir araya gelip harika bir dönüşe  imza atmışlardı.

Grubun dağıldığı yıllarda çıkan best of albümü The Best of Faith No More ise  hayranların bir nebze de olsa hasretini dindirmişti.

Albümün kapağındaki harika bisiklet tasarımı da epey ilgi çekiciydi. Sanki uçmak için tasarlanmış ve yüzyıl öncesinden yaratıcı bir tasarım gibi görünen bisiklet de en az grubun şarkıları kadar orijinal ve dikkat çekiciydi.

Guns ‘N’ Roses – Chinese Democracy (Albüm)

Dünyanın en büyük rock’n roll gruplarından Guns ‘N’ Roses’ın 15 yıllık uzun bir aradan sonra 2008’de çıkardığı albümleri Chinese Democracy ile epey ses getirmişti. Grubun yıllar içinde değişen, gelişen soundu ile ustalaşan üyeleri bir başucu albümüne imza atmıştı.

Albümün en az şarkıları kadar dikkat çeken özelliklerinden biri ise kapağıydı. Bağlanmış bir bisiklet ve arkasındaki küfe ile vintage bir eser vardı karşımızda. Kapaktaki fotoğrafın grubun kişisel tarihi içinde önemli bir yeri olduğu söylense de bu konuda hiçbiri özel açıklamada bulunmadı. Bize ise şahane bir kapakla daha da güzelleşen bir albümü dinlemek kaldı.

The Beatles – I’m Looking Through You (EP)

Birçok kişiye göre müzik tarihinin en iyi grubu olan The Beatles’a geldi sıra. Grubun aynı isimli şarkısı için hazırlanan EP’nin kapağında The Beatles üyelerini bisiklet keyfi yaparken görüyoruz.

John Lennon’ın fikri olduğu söylenen albüm kapağında, John’un günlük hayatında da sıklıkla bisiklet ile seyahat etmesinden ilham alındığı söyleniyor. Kimileri ise bunun grubun spontane bir anında yakalandığını ve o yüzden bu kadar değerli olduğunu bildiriyor.

Çekiliş sebebi ne olursa olsun, I’m Looking Through You’nun kapağına yansıyan bu fotoğraf bisikletli albüm kapaklarından en güzeline dönüşüyor.

Kraftwerk – Tour De France Soundtracks (Albüm)

İsmiyle müsemma bir albüme geldi sıra Tour De France Soundtracks adından da anlaşılabileceği gibi dünyanın en ünlü bisiklet yarışından ilham alıyor. Tour’un hareketli, yorucu ve ilham verici yapısını notalara döküyor.

Albümün tüm şarkılarının sözleri bir şekilde yarış ile alakalı ve müzikler de adeta yarışın sürekli hızlanıp yavaşlayan ritmine bağlılık gösteriyor.

Doğal olarak bütünüyle bisiklet ile alakalı olan bu albümün kapağında da bir Tour fotoğrafı var. Hem bisiklete hem Kraftwerk’e hem de Tour’a hayransanız mutlaka dinleyip yakınınızda bulundurmanız gereken bir albüm Tour De France Soundtracks.

The White Stripes – The Denial Twist/Shelter Of Your Arms (Single)

The White Stripes, şarkıları milyonların diline dolanmış gruplardan biri. Single olarak yayınladıkları The Denial Twist/Shelter Of Your Arms ile de epey bir hayran kitlesine ulaşmışlardı. İstanbul’da da unutulmaz bir konsere imza atan Jack White’ın sürüklediği efsane grubun bu Single’daki kapak fotoğrafı da epey dikkat çekiciydi.

Jack White’ın bir bisikletçi kılığına girip poz verdiği ve önünde bir rakunun yattığı fotoğraf grotesk bir etki yaratıyordu. Sıra dışı albüm kapakları listesine çoktan giren bu eser de epey dikkat çeken albüm kapaklarından biriydi.