Mobilemenu
Profile

Bisikletin Başrolde Olduğu 5 Film

Belleville'de Randevu

Gösterime girdiği dönem beklenmedik şekilde popüler olan ve bugün bile binlerce hayrana sahip olan Belleville'de Randevu, yetim bir çocuk olan Champion'un üç tekerlekli bisiklet ile hayata tutunup daha sonra ise en büyük hayali olan Fransa Bisiklet Turu’na katılmasını anlatıyordu.

Tam bu amacını gerçekleştirecekken kaçırılan Champion, Belleville adlı şehire götürülerek burada bisiklet temelli bir kumar makinası için gün boyunca pedal çevirmek zorunda bırakılır. Bu sırada ise Champion’un büyük annesi Madame Souza ve sadık köpeği Bruno, Champion'u kurtarmak için yola çıkarlar. İnsanın içini ısıtan animasyonlardan biri olan film, bisiklet, sevgi ve vazgeçmeme üzerine mutlaka izlenmesi gereken bir yapım.

Ciao Pirla

Hüzünlü bir bisiklet yolculuğunu anlatan İspanyol yapımı bir filmle devam edelim. İspanyalı grup Delafé y Las Flores Azules’in üyelerinden Oscar D'Aniello’nun Como’ya bisikletiyle yaptığı yolculuğu anlatan filmde hüznü yaratan durum ise Oscar’ın bu yolculuğu babasının küllerini istediği yere dökmek için yapmasıydı.

Arkada çalan harika şarkılar, el yapımı bisikletler ve iki tekerlek üzerinde hayatın ve ölümün birbirine bağlandığı muhteşem bir yolculuk…

Ciao Pirla, hem bisiklet hem de müzik severlerin izlemesi gereken tam bir “hayat gibi” filmi.

The Armstrong Lie

Alex Gibney, belgesel dünyasının en önemli yönetmenlerinden biri. 2009 yılında o zaman için bir efsane olan Lance Armstrong’un hikayesini anlatmak için kolları sıvamış ve uzun bir araştırma sürecinden geçmişti.

2013 yılında ise Gibney belgeselin tüm rotasını kökten değiştirdi çünkü o yıllar içinde Armstrong’un tarihin en büyük doping skandalının başrol oyuncusu olduğu anlaşılmıştı. Büyük itiraf sonrası Alex Gibney ile de konuşan Armstrong bütün kirli defterleri açtı ve ortaya fazlasıyla dürüst ama can yakıcı bir belgesel çıktı.

Alex Gibney itiraf öncesi ve sonrası görüntüleri birleştirerek, Armstrong’un sözleri eşliğinde tarihin en büyük doping skandalını aydınlattı. Geriye ise herkesin şaşırdığı, üzüldüğü, hatta nefret ettiği bir adam ve yara almış bisiklet dünyası kaldı.

Bisiklet Hırsızları

Başrolünde bisiklet olan filmlerin belki de en iyisi, tüm zamanların en iyi filmi listelerinde adı hep en üstlere yazılan Bisiklet Hırsızları, çalınan bir bisikletin etrafında dokunaklı bir baba-oğul hikayesine odaklanıyordu.

İtalyan "yeni gerçekçi" sinemasının en büyük ismi Vittorio De Sica’nın yönettiği film İkinci Dünya Savaşı sonrası İtalya’ya derinden bir bakış atarken, tüm konunun merkezi olan ve bir aile krizine yol açan bisiklet üzerinden, yani ufacık bir çerçeveden, bir ulusun ruh halini yansıtmayı başarabiliyordu.

Over Drive

Efsanevi bir anime ile listemizi bitirelim. Mangaka Yasuda Tsuyoshi’nin yarattığı Over Drive birçok Japon animesi gibi bir mangadan uyarlanmış.

Toplamda 26 bölümlük bir dizi olarak tasarlanan Over Drive, birçok spor konulu film festivalinde iki güne bölünerek tek parça halinde gösteriliyor

Ergen bir genç olan Mikoto Shinozaki sevdiği kıza açılamayınca platonik aşkının tavsiyesi ile daha çok cesaret ve özgüven kazanmak için bir bisiklet kulübüne yazılır. Henüz bisiklet sürmeyi bile bilmeyen Mikoto, yıllar içinde kendini geliştirir ve son hedef olarak önüne Fransa Bisiklet Turu’nda sarı mayo kazanmayı koyar.

Sıra dışı bir tutkunun sıra dışı bir animesi olan film hem uzakdoğu animelerini sevenleri hem de bisiklet severleri kesinlikle tatmin edecek bir eser.